Planując wakacje w Dublinie - szczególnie w sezonie turystycznym - nastawmy się na dość wysokie ceny noclegów. Za pokój w trzygwiazdkowym hotelu zapłacimy około 800 - 900 zł za dobę/osoba, tańszą i dość popularną opcją są pensjonaty B&B oraz prywatne apartamenty. Wcześniej jednak przeczytajmy zamieszczane w internecie opinie na temat wybranego przez nas miejsca. Czasami bowiem tańszy pensjonat może oferować lepsze warunki, niż popularny hostel lub hotel. Pamiętajmy również, że noclegi w centrum są droższe. Ceny produktów spożywczych są zazwyczaj kilka razy wyższe niż w Polsce, planując samodzielne przygotowywanie posiłków lepiej zaopatrywać się w dyskontach spożywczych. Wakacje w Dublinie to świetna okazja, by urządzić sobie rajd po pubach i restauracjach w dzielnicy Temple Bar i przy szklance dobrego alkoholu lub kuflu Guinnessa posłuchać granej na żywo irlandzkiej muzyki.
Oto garść ważnych informacji na temat wakacji w Dublinie:
Dublin oferuje mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto zajrzeć do dublińskiego ogrodu zoologicznego i poobserwować żyjące tam surykatki, krokodyle, słonie indyjskie, orangutany, goryle, pingwiny, czerwone pandy i wiele innych gatunków zwierząt. Po wizycie w zoo warto przejść się po parku Phoenix, zjeść posiłek, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy żyjące tam swobodnie wiewiórki lub daniele. Nie mniej atrakcyjna będzie wizyta w Muzeum Figur Woskowych i zobaczenie odlanych z wosku figur (postaci z bajek i książek dla dzieci np. Harry Potter, świnka Peppa, znanych pisarzy, artystów) czy wykonanie woskowego odlewu swojej dłoni. W mieście znajduje się wiele muzeów, pozwalających na poznanie ciekawej i trudnej historii tego miasta oraz całej Irlandii. Warto zajrzeć chociażby do Muzeum Narodowego czy Galerii Narodowej, gdzie znajdują się między innymi dzieła słynnych malarzy - Rubensa, Vermeera, Tycjana, Picassa, Moneta, Velasqueza, liczne rzeźby oraz grafiki.
Ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest wizyta w destylarni Jameson na Bow St. i wzięcie udziału w połączonych z degustacją, warsztatach na temat whiskey. Dla zwolenników piwnych specjałów polecamy zaś wycieczkę do Guinness Storehouse, gdzie dowiemy się więcej o historii tego trunku, sposobie produkcji i oczywiście weźmiemy udział w degustacji.
Co jeszcze warto zobaczyć w Dublinie? To już zależy od naszych upodobań i zasobności portfela. Przy sprzyjającej pogodzie możemy wybrać się do któregoś z dublińskich parków np. St. Patrick’s lub St. Stevens Park i odpocząć w otoczeniu przyrody oraz zabytków, Ciekawym, lecz nieco mrocznym miejscem jest największy w całej Irlandii, XIX wieczny cmentarz Glasnevin, gdzie pochowanych jest wiele znanych postaci. Jeżeli chcemy zobaczyć irlandzkie więzienie to zajrzyjmy do Muzeum Kilmainham Gaol, gdzie przetrzymywano bojowników o niepodległość Irlandii. Zainteresowanych historią zachwyci wizyta w bibliotece Trinity College, gdzie znajduje się księga z Kells, czyli pochodzący z 800 roku bogato zdobiony manuskrypt zawierający spisany po łacinie tekst czterech Ewangelii. Inne interesujące miejsca to Irlandzkie Muzeum Emigracji, Muzeum Pisarzy czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zmęczeni gwarem miasta możemy udać się na oddalony o kilkanaście kilometrów od centrum Dublina malowniczy półwysep Howth.
Oto lista najciekawszych muzeów w Dublinie:
Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w Anglii - jedenaście miejsc, które musisz odwiedzić
Przedstawiamy również listę najciekawszych miejsc w Dublinie:
Na koniec nasze propozycje najciekawszych zabytków w Dublinie:
Zobacz też: Malediwy - rajskie wakacje na każdą kieszeń [WAŻNE INFORMACJE, CENY, ATRAKCJE]