Zanzibar: biały piasek, turkusowa woda i słońce, czyli wszystko to, co kojarzy się z wakacjami

Zanzibar to zarówno wyspa na Oceanie Indyjskim, znana również pod nazwą Unguja, jak i archipelag tropikalnych wysp. W całości należy do Tanzanii, choć jest jej autonomiczną częścią. Ze względu na swój klimat oraz malownicze plaże, jest często wybieranym przez turystów kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Sprawdzamy, co warto wiedzieć przed wyjazdem.

Zanzibar: wakacje marzeń dla osób uprawiających sporty wodne

Wybierając Zanzibar na wakacje mamy prawie gwarantowaną doskonałą pogodę. Z uwagi na panujący tu klimat podzwrotnikowy, temperatura na wybrzeżu i wyspach praktycznie nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza (zwykle kształtuje się pomiędzy 25 a 35 stopniami). Najbardziej upalne miesiące przypadają na okres od grudnia do marca. Wówczas temperatura powietrza osiąga 40 stopni Celsjusza, zaś woda nagrzewa się do 30 stopni. Występujące na Zanzibarze monsuny sprawiają, że jest on doskonałym miejscem na wakacyjny wyjazd dla osób uprawiających sporty wodne.

malediwyMalediwy - rajskie wakacje na każdą kieszeń [WAŻNE INFORMACJE, CENY, ATRAKCJE]

Zanzibar: ceny. Czy Zanzibar jest drogi?

Dla tych, którzy chcą skorzystać z gotowej oferty wyjazdu na Zanzibar, ceny tygodniowego pobytu będą kształtowały się od 4 000 zł wzwyż za osobę. Z pewnością taniej będzie zorganizować wyjazd na własną rękę, ale dla osób ceniących wygodę skorzystanie z oferty biura podróży jest najlepszą opcją, zwłaszcza gdy w cenę wliczony jest przelot na miejsce, bez konieczności przesiadek. Podczas pobytu na Zanzibarze również należy liczyć się z wydatkami, poczynając od opłacenia wizy, na ewentualnym wynajmie samochodu kończąc.

Oto przykładowe ceny na Zanzibarze:

 • 1 banan – ok. 0,15 USD,
 • 1 kg pomarańczy – ok. 3 USD,
 • kostka masła – ok. 4 USD,
 • sok pomarańczowy (1 l) – ok. 3 USD,
 • woda mineralna (1,5 l) – ok. 0,30 USD,
 • danie główne w restauracji – ok. 10 – 20 USD,
 • deser – do 12 USD,
 • wynajem samochodu – od 30 – 40 USD dziennie.
Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Zanzibar: ważne informacje

Jeśli planujemy wyjechać na Zanzibar, ważne informacje dotyczące pobytu w Tanzanii powinniśmy sprawdzić na rządowych stronach lub ewentualnie uzyskać je od biura podróży, które organizuje nasz wyjazd. Warto więc na przykład wiedzieć, że do przekroczenia granicy i przebywania w Tanzanii niezbędna jest wiza – wizę turystyczną jednokrotnego wjazdu ważną przez 90 dni uzyskamy na przejściu granicznym (np. na lotnisku w Zanzibarze), uiszczając za nią opłatę w wysokości 50 USD (najlepiej gotówką). Musimy również posiadać paszport, który będzie ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Od turystów przybywających z Polski nie wymaga się specjalnych szczepień, zalecana jest jednak konsultacja z lekarzem medycyny tropikalnej oraz szczepienia przeciwko żółtaczce zakaźnej i żółtej febrze. Po przybyciu na Zanzibar konieczne jest natomiast okazanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność COVID-19 w języku angielskim, wykonanego nie wcześniej, niż 72 godziny przed przylotem na Zanzibar.

Warto również wiedzieć, że w Tanzanii obowiązuje całkowity zakaz wwozu oraz użytkowania plastikowych toreb, bez względu na grubość plastiku. Dotyczy to również bagażu obcokrajowców. Dopuszczalny jest jedynie tzw. woreczek strunowy wielorazowego użytku do przewożenia kosmetyków w bagażu podręcznym, ale musi on być wciąż w naszym posiadaniu przez cały okres pobytu, nie wolno go wyrzucić na terenie Tanzanii.

Zobacz też: Zwroty po angielsku w sam raz na zagraniczne wakacje

Zanzibar – wakacje: kiedy jechać?

Jeśli chcemy odwiedzić Zanzibar w wakacje, kiedy jechać tam najlepiej? Właściwie można się tam wybrać w dowolnym momencie roku, choć najmniej wskazany jest wyjazd podczas długiej pory deszczowej (od marca do końca maja). Pora sucha, przypadająca od czerwca do października oraz od grudnia do lutego, gwarantuje dobrą, słoneczną pogodę. Osoby lubiące upały powinny wybrać się na wakacje na Zanzibarze między końcem grudnia a lutym, wówczas są tam najwyższe temperatury.

Zanzibar: jaka waluta obowiązuje w Tanzanii?

Zdecydowaliśmy się na wyjazd na Zanzibar. Jaka waluta obowiązuje na miejscu? Jest to szyling tanzański (TSH). Najbardziej powinien nas interesować jego kurs w stosunku do dolara amerykańskiego, zwłaszcza że tą walutą również można płacić na Zanzibarze. Jeden dolar amerykański to obecnie około 2320 szylingów tanzańskich. Wyjeżdżając na Zanzibar warto zabrać ze sobą dolary o niskich nominałach – ważne by były to banknoty wydane po 2006 roku.

Zanzibar: jak się dostać na urlop?

Chcemy udać się na urlop na Zanzibar. Jak się dostać na terytorium Tanzanii? Zdecydowanie samolotem. Biura podróży oferują możliwość lotów bezpośrednich z Polski do Zanzibaru. Przelot z Warszawy na Zanzibar zajmuje średnio około 8 godzin. Nieco dłużej trwa podróż na Zanzibar z Katowic – około 10 i pół godziny. Lot z Wrocławia na Zanzibar potrwa natomiast około 11 godzin. Jeśli jednak będziemy samodzielnie organizować naszą wyprawę, musimy liczyć się z koniecznością przesiadki – wówczas oczywiście czas podróży odpowiednio się wydłuży.

Zobacz też: Najwyższe wieżowce na świecie. Które drapacze chmur są najbardziej imponujące i gdzie się znajdują?

Zanzibar: co zwiedzić?

Gdy znudzi nam się leżenie na plaży, warto sprawdzić, co kryje Zanzibar. Co zwiedzić, jakie miejsca są szczególnie polecane do zobaczenia? Na pewno warto odwiedzić zabytkowe centrum Zanzibaru, Stone Town (Kamienne Miasto), które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Dzielnica ta stanowi kolorową mieszankę stylów i kultur, a charakterystyczny klimat miejsca tworzą: labirynt uliczek, stragany na zatłoczonych bazarach i XIX-wieczne pałace. Każdy dom, każda brama to historia. Nie sposób tego nie zobaczyć! Absolutnie obowiązkowa jest również wycieczka na plantację przypraw, tzw. Spice Tour. Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania roślin i przypraw znanych wyłącznie z kuchni – w ich naturalnym środowisku. Zobaczyć, jak rośnie cynamon, kurkuma, wanilia czy gałka muszkatołowa? Bezcenne! Warto też wybrać się do Parku Narodowego Jozani, gdzie mieszkają rzadkie egzotyczne ptaki i przepiękne motyle, jak również charakterystyczne dla tych terenów małpy – gerezy. Faunę Zanzibaru można podziwiać również na Prison Island, wyspie będącej niegdyś więzieniem, zamieszkiwanej obecnie przez żółwie lądowe.

Wioska Popeye na MalcieMalta - odwiedź to słoneczne państwo jeszcze w te wakacje! [WYCIECZKI, WAŻNE INFORMACJE, CENY, WALUTA]

Zanzibar: atrakcje [lista]

Oto lista atrakcji Zanzibaru:

 • Stone Town,
 • Spice Tour,
 • Prison Island,
 • Park Narodowy Jozani,
 • Rezerwat Selous (safari),
 • Safari Blue (morskie safari),
 • The Rock Restaurant.

Zobacz też: Największe porty na świecie: śródlądowe i dalekomorskie [LISTA]

Więcej o: