Budapeszt - co warto zobaczyć w węgierskiej stolicy? [PRZEWODNIK]

Budapeszt jest stolicą Węgier i jednym z najpiękniejszych i najbardziej zaludnionych miast Europy. Nazywany Paryżem Wschodu przyciąga turystów zabytkami, licznymi muzeami, urokliwymi uliczkami, serwującymi pyszne jedzenie restauracjami i barami oraz wieloma atrakcjami dla młodszych i starszych. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Budapeszcie.

Budapeszt - wakacje pełne atrakcji

Wakacje w Budapeszcie to doskonała opcja, jeżeli zależy nam na pobycie w niezbyt odległym, lecz pełnym atrakcji turystycznych kraju. Budapeszt zachwyca bowiem zabytkami, pełnymi dzieł sztuki muzeami oraz co istotne bardzo smaczną kuchnią. Jak zawsze wakacje możemy zorganizować samodzielnie, organizując transport, nocleg, wyżywienie lub skorzystać z ofert biur podróży. Przeciętnie za dobę w hostelu zapłacimy około 200 zł/osoba lub od 230 zł za 3 gwiazdkowy hotel. Tydzień w luksusowym hotelu będzie nas kosztował niemal 9 - 10 tysięcy zł, zaś w wersji niskobudżetowej około 2000 zł. Zorganizowany 4-dniowy wyjazd wraz z przelotem, będzie nas kosztował około 1800 zł/osoba. Przeciętnie ceny w Budapeszcie są niewiele wyższe niż w Polsce, np. za 3-daniowy posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji zapłacimy od około 150 zł.

Budapeszt - atrakcje dla każdego

Budapeszt wypełniony jest atrakcjami dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. To, które z nich zobaczymy, zależy wyłącznie od naszych upodobań i długości pobytu. Zacznijmy od najmłodszych. Na obrzeżach miasta znajduje się Aquapark Resort Budapest, jeden z największych aquaparków w Europie oferujący wodną rozrywkę dla całej rodziny (na terenie przyhotelowego kompleksu znajduje się też SPA oraz Centrum Fitness). W mieście nie brakuje również placów zabaw - warto wybrać się na zbocze Góry Gellerta gdzie ulokowany jest dwupoziomowy plac zabaw z trampolinami, zjeżdżalniami oraz tunelami. Kolejną atrakcją dla całej rodziny będzie wizyta w pochodzącym z XIX wieku Ogrodzie Zoologicznym i Botanicznym. Znajduje się w nim ponad 5000 zwierząt z 700 różnych gatunków (m.in. niedźwiedzie grizzly i polarne, słonie, tygrysy, pingwiny, żyrafy, lemury, orangutany, foki). Wewnątrz zoo wyodrębniono różne strefy np. indyjską, tropikalną, sawanny czy australijską, pozwalające na lepsze poznanie miejsca pochodzenia danych zwierząt. W obiekcie mamy możliwość dotknąć skorupę żółwia, sierść zebry lub skórę węża oraz obejrzeć pokaz foczych umiejętności. W stolicy Węgier znajduje się również jedno z największych Tropikariów w Europie Środkowo - Wschodniej (niemal 3000 metrów kwadratowych powierzchni). Tropicarium - Oceanarium ulokowane jest kilkanaście kilometrów od centrum, jednak warto się tam wybrać i poobserwować życie wodnych stworzeń, takich jak rozmaite ryby, płaszczki (możemy je dotknąć) czy rekiny. W licznych halach znajdują się również małpy, żółwie czy egzotyczne ptaki W jednej z nich, dzięki zgromadzonej roślinności poczujemy się nawet jak w amazońskiej dżungli!

Jeżeli chodzi o dorosłych, to oprócz zoo i aquaparku polecamy wizytę w znajdującym się na Zamku Królewskim Muzeum Historycznym Budapesztu i zapoznanie się z historią tego kraju. Wieczorny rejs tramwajem wodnym lub statkiem po Dunaju to obowiązkowy punkt programu, zwłaszcza gdy chcemy spędzić romantyczne chwile z partnerem. Jeżeli chcemy zrobić zakupy, odpocząć, zjeść oraz napić się wina to najlepiej udać się na znajdującą się na liście UNESCO Aleję Andrássy. Wieczorem spragnieni rozrywki mogą udać się do Węgierskiej Opery Państwowej, Teatru Narodowego lub Teatru Komedii.

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

Budapeszt - najciekawsze zabytki lista

W Budapeszcie znajduje się wiele zabytków, których odwiedzenie to żelazny punkt pobytu, zwłaszcza jeżeli interesujemy się historią. Wiele z tych obiektów zostało nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oto lista najciekawszych zabytków Budapesztu:

 • Zamek Królewski z XIV w.
 • Kościół Macieja
 • Baszta Rybacka (Halászbástya)
 • Jaskinia świętego Iwana
 • Wieża Marii Magdaleny
 • Ruiny Aquincium z Willą Herkulesa
 • Łaźnie: Rudas i Király z XVI w.
 • Ruiny klasztoru św. Małgorzaty
 • Kolumna Świętej Trójcy
 • Brama Wiedeńska

Budapeszt - najciekawsze miejsca lista

Przedstawiamy listę najciekawszych miejsc w Budapeszcie:

 1. Tropicarium - Oceanarium
 2. Aquapark Resort Budapest
 3. Góra Gellerta
 4. Wzgórze Zamkowe
 5. Aleja Andrassyego
 6. Most Łańcuchowy
 7. Kościół św. Anny
 8. Pałac Cudów
 9. Wielka Hala Targowa (Nagy Vásárcsarnok)
 10. Termy Széchenyiego

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w Niemczech: które z nich warto odwiedzić?

Budapeszt - co warto zobaczyć?

Co jeszcze warto zobaczyć w Budapeszcie? Zwiedzanie możemy rozpocząć od wejścia na Górę Gellerta, a właściwie wznoszące się 235 m n.p.m wzgórze, z którego rozpościera się widok na Dunaj oraz Peszt (wschodnia część Budapesztu). Miłośnicy czekolady powinni udać się do Muzeum Czekolady, gdzie poznają jej historię jak również wezmą udział w produkcji i degustacji czekolady, oraz skosztują wina i węgierskiego likieru. Historię stolicy poznamy w jednym z wielu muzeum np. Narodowym czy Historycznym. Miłośnicy dzieł sztuki niech udadzą się do Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie zgromadzone są dzieła m.in. Rembrandta, Leonarda da Vinci, Raffaella Santi, Albrechta Dürera, Murilla, rzeźby Rodina, Thorvaldsena. Ciekawym miejscem jest również Miniversum, gdzie znajduje się interaktywna makieta węgierskich, austriackich oraz niemieckich miasteczka wraz z łączącą je koleją w skali 1:100. Klimat Starego Miasta poczujemy, spacerując po klimatycznych uliczkach Wzgórza Zamkowego. Warto przy okazji zwiedzić budynek Parlamentu (Országház) i zobaczyć koronę oraz insygnia królewskie św. Stefana - pierwszego króla zjednoczonych Węgier. Zainteresowani historią, zwłaszcza tą odleglejszą powinni udać się do najstarszej dzielnicy Obudy i zwiedzić ruiny dwóch rzymskich amfiteatrów, ruiny rzymskiego miasta Aquincum czy pozostałości akweduktów.

Zobacz też: Największe parki narodowe w Europie - które z nich warto odwiedzić?

Budapeszt - najciekawsze muzea [lista]

W Budapeszcie znajduje się ponad 220 muzeów oraz galerii, w których oprócz dzieł sztuki wybitnych twórców znajdziemy przedmioty związane z historią tego kraju czy weźmiemy udział w produkcji czekolady. Przedstawiamy listę najciekawszych muzeów w Budapeszcie:

 1. Węgierskie Muzeum Narodowe
 2. Muzeum Historyczne Budapesztu
 3. Muzeum Sztuk Pięknych
 4. Muzeum Etnograficzne
 5. Muzeum Pinballa (Flippermúzeum)
 6. Miniversum
 7. Dom Terroru (Terror Háza Múzeum)
 8. Muzeum Czekolady (wraz z degustacją czekolad, wina i likieru)
 9. Muzeum Ludwiga (sztuk współczesnych)
 10. Muzeum Holocaustu

Budapeszt - ważne informacje dla turystów

Oto garść ważnych informacji dotyczących pobytu w Budapeszcie:

 • Aktualną walutą jest forint węgierski (HUF) - 1 Forint to około 0,013 zł
 • Warto zaopatrzyć się w kartę miejską (Budapest Card), szczególnie gdy planujemy aktywne zwiedzanie tego miasta. Oferuje ona spore zniżki - do 50 proc. (a czasami nawet bezpłatne wejście) do wielu miejsc w mieście, takich jak muzea, SPA, łaźnie termiczne, zoo, rejs po Dunaju, wystawy itp. jak również nielimitowane przejazdy komunikacją miejską. Koszt karty od 100 zł.
 • Najszybciej do Budapesztu dotrzemy samolotem: lot Warszawa - Budapeszt trwa nieco ponad godzinę.
 • Pamiętajmy o zabraniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto również wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie w tym ubezpieczenie turystyczne.
 • Zwracajmy uwagę na rachunki w hotelach i restauracjach - bywają zawyżane
 • Uwaga na kieszonkowców - szczególnie w mocno zatłoczonych miejscach
 • Warto zabrać ze sobą rozmówki polsko - węgierskie
 • Przejazd samochodem drogami pierwszej klasy oraz autostradami jest płatny. Uprawnienie do wjazdu należy wykupić wcześniej, jeszcze przed wjazdem na płatną drogę.
 • Co przywieźć z Budapesztu? Oczywiście wino Tokaj, węgierskie likiery, salami, kiełbasę gyulai kolbusz, jak również wyroby z porcelany.
 • Aktualnie, aby wjechać do kraju należy posiadać ważny Unijny Certyfikat COVID.

Zobacz też: Stolice w Europie, czyli miasta które każdy powinien choć raz odwiedzić

Więcej o: