Najpiękniejsze włoskie wyspy. Co musisz o nich wiedzieć?

Najpiękniejsze włoskie wyspy odwiedzane są przez wielu przyjezdnych nie tylko w sezonie turystycznym. Które z nich musisz odwiedzić i co warto o nich wiedzieć?

Wyspy we Włoszech. Najciekawsze miejsca, które musisz zobaczyć

Wyspy we Włoszech tworzą całkiem sporą ciekawych pod względem turystycznym miejsc, które warto rozważyć wybierając wakacyjny kierunek wypoczynku. Każda z nich zapewnia odpowiednie warunki do leniwego spędzania czasu na plaży, ale także do podejmowania typowych wakacyjnych aktywności. Które mniej znane zakątki Włoch warto odwiedzić?

 • Lipari - jest to największa wyspa archipelagu Wysp Liparyjskich, położona na Morzu Tyrreńskim na północ od Sycylii. Głównym ośrodkiem jest tu miasto portowe Lipari. Planując wyprawę na Lipari warto zahaczyć o muzeum archeologiczne. Warto także skorzystać z tego, że wyspy archipelagu są dość blisko siebie, więc odwiedzenie ich także jest możliwe dzięki stale kursującym promom.
 • Vulcano - ta wyspa należy również do wymienionego wcześniej archipelagu, a swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu wulkanicznemu krajobrazowi. Do największych atrakcji należą tu piesze wędrówki ku kraterowi, a także kąpiele błotne czy plażowanie na czarnej, wulkanicznej plaży Porto di Ponente.
 • Elba jest trzecią co do wielkości wyspą włoską, która swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim Napoleonowi, który został na nią zesłany. Elba leży na Morzu Tyrreńskim i stanowi część archipelagu Wysp Toskańskich. Jej największym atutem są plaże, których naliczyć tu można ponad 70, a wśród nich: Cottoncello, Capo Bianco czy Sansone.

Włoskie wyspy na wakacje: Sardynia 

Wśród włoskich wysp na wakacje nie może zabraknąć drugiej pod względem wielkości wyspy na Morzu Śródziemnym, czyli Sardynii. Większość jej terenów zajmują góry, a wybrzeże również jest skaliste i tworzy liczne zatoki i cyple.

Sardynia zwana jest szmaragdową wyspą, co zawdzięcza wyjątkowej barwie wody widocznej z wybrzeża Costa Smeralda. Turyści uwielbiają ją za łagodny klimat, który gwarantuje co najmniej 300 słonecznych dni w roku. Wielbiciele plażowania odnajdą tu dla siebie odpowiednie miejsce - najpiękniejsze plaże mieszczą się na południowym wybrzeżu wyspy w pobliżu Villasimus. Osoby aktywnie spędzające czas mogą skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych, a także wybrać się na zwiedzanie wyspy. Warto odwiedzić m.in. jedną z wielu jaskiń - Grotę Neptuna, która liczy sobie około 4 km długości choć zwiedzać można tylko nieco ponad pół kilometra. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Włoskie wyspy na Morzu Śródziemnym: Lampedusa

Włoskie wyspy na Morzu Śródziemnym urzekają swoimi krajobrazami. Najchętniej odwiedzaną z nich jest Lampedusa, która w ostatnich latach medialnie kojarzy się jedynie z kryzysem migracyjnym i przybywającymi na nią nielegalnym migrantom. Tymczasem ma ona do zaoferowania bardzo dużo pod względem turystycznym. Lampedusa jest stosunkowo niewielką wyspą o klimacie afrykańskim, gdyż od wybrzeży tego kontynentu dzieli ją nieco ponad 100 km. Korzystając z rejsów wokół wyspy podziwiać można wyjątkową faunę: żółwie wodne, wieloryby czy delfiny, a w wolnym czasie korzystać z wyjątkowych plaż, wśród których prym wiedzie Spiaggia dei Conigli.

Zobacz też: Jezioro Garda - perła północnych Włoch. Dlaczego warto się tam wybrać?

Ranking: najpiękniejsze wyspy włoskie. Sycylia

W rankingu najpiękniejszych wysp włoskich bez wątpienia palma pierwszeństwa należy się największej wyspie - Sycylii. Położona jest ona na Morzu Śródziemnym i jako jedna z niewielu może pochwalić się obecnością czynnego wulkanu. Etna, bo o niej mowa, ma wysokość ok. 3340 m n.p.m. Można zdobyć ją pieszo i potrzeba na to kilku godzin i solidnego stroju i butów, gdyż na górze bywa chłodno od wiatru. Osoby, które nie lubią długich wędrówek mogą śmiało poprzestać na plażowaniu - Sycylia ma ponad 1000 km wybrzeża, na którym każdy znajdzie odpowiedni zakątek dla siebie. Za najpiękniejszą plażę uznaje się tę w San Vito Lo Capo.

Na wyspie znajduje się też gratka dla wielbicieli historii i architektury. Jest to starożytny teatr grecki w Taorminie, w którym po dziś dzień odbywają się koncerty i festiwale. Kolejnym punktem obowiązkowym podczas zwiedzania wyspy są wpisane na listę UNESCO Syrakuzy. Nie można także pominąć stolicy wyspy, czyli Palermo.

Najpiękniejsze włoskie wyspy. Lista

Najpiękniejsze włoskie wyspy tworzą listę kolejnych destynacji wakacyjnych, które każdy zapalony podróżnik powinien zobaczyć:

 • Sardynia
 • Sycylia
 • Lipari
 • Vulcano
 • Salina
 • Filicudi
 • Alicudi
 • Elba
 • Giglio

Zobacz też: Regiony we Włoszech. Najciekawsze turystyczne regiony Włoch

Więcej o: