Najpiękniejsze miasta we Włoszech. Musisz zobaczyć je wszystkie!

Najpiękniejsze miasta we Włoszech przyciągają turystów nie tylko wyjątkowymi zabytkami, klimatem ciasnych uliczek, ale przede wszystkim pięknymi krajobrazami oraz niepowtarzalną atmosferą i gościnnością Włochów.

Miasta we Włoszech. Najludniejsze i najchętniej odwiedzane przez turystów

Najpiękniejsze miasta we Włoszech znajdziemy praktycznie w każdej części kraju. Jedne urzekają wyjątkową architekturą, inne niepowtarzalnymi zabytkami, a jeszcze inne krajobrazami, gdzie dominuje śródziemnomorska roślinność. Wiele z nich łączy wszystkie te cechy tworząc klimat, dla którego turyści z całego świata gotowi są przemierzyć wiele kilometrów, by choć przez chwilę go poczuć. 

Miasta we Włoszech urzekają także szczególnym typem zabudowy, w którym dominują ciasne i wąskie uliczki, które otaczają wysokie budynki z okiennicami. Na każdym kroku widoczna jest roślinność, która dodaje naturalnego charakteru całemu krajobrazowi. Centra miast z kolei mogą pochwalić się wyjątkową zabudową, często o wysokiej wartości historycznej i kulturowej. 

Włoskie miasta. Rzym 

Włoskie miasta to przede wszystkim Rzym, czyli nie tylko stolica państwa, ale przede wszystkim jedno z najważniejszych miejsc dla rozwoju cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Rzym to przede wszystkim światowej klasy zabytki takie jak Forum Romanum, Koloseum, Panteon czy Fontanna di Trevi. 

Nie można zapomnieć, że na terenie Rzymu mieści się także enklawa, jaką jest Watykan, czyli państwo kościelne będące siedzibą najważniejszych dostojników kościoła rzymskokatolickiego. Wielu turystów, ale też wiernych przybywa tu przez cały rok, aby zobaczyć Plac i Bazylikę św. Piotra, Muzeum Watykańskie czy groby papieży zlokalizowane w watykańskich grotach. 

Aby dokładnie zwiedzić Rzym i poznać jego tajemnice potrzeba znacznie więcej czasu niż zazwyczaj trwają nasze wycieczki, dlatego od razu zaplanuj powrót!

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Najbardziej romantyczne miasta we Włoszech: Wenecja i Werona

Włochy to także bardzo często kierunek podróży zakochanych. Tu kierują się młodzi małżonkowie w podróż poślubną lub pary, które planują zaręczyny. Najbardziej romantyczne miasta we Włoszech to bez wątpienia położona na wodzie Wenecja, a także Werona, czyli miasto Romea i Julii. 

Jeśli chodzi o Wenecję to szczytem romantyzmu od lat wydaje się rejs gondolą przy dźwiękach muzyki i odwiedziny Mostu Westchnień. Kiedy już zaspokoimy nasze romantyczne potrzeby, wówczas warto obejrzeć tak kultowe miejsca w mieście jak Plac Św. Marka z bazyliką, Pałac Dożów czy Most Rialto.

Werona swoją sławę zawdzięcza Szekspirowi i jego dziełu Romeo i Julia, którego akcja toczy się właśnie w tym mieście. Co roku setki zakochanych par przybywają, aby poczuć klimat tego miasta i zobaczyć słynny dom Julii i zrobić zdjęcie na wyjątkowym balkonie.

Zobacz też: Regiony we Włoszech. Najciekawsze turystyczne regiony Włoch

Ranking. Najpiękniejsze miasta we Włoszech: Florencja

W rankingu najpiękniejszych miast we Włoszech obok Rzymu niepodzielnie rządzi Florencja. Stolica Toskanii łączy w sobie wszystko, co charakteryzuje Włochy. Zobaczymy tu niesamowite zabytki, piękną architekturę, wyjątkowe krajobrazy, a przy tym zakosztujemy najlepszego wydania włoskiej kuchni i wina. 

Florencja przyciąga przede wszystkim wielbicieli historii i sztuki. To tu żyli i tworzyli Leonardo da Vinci czy Michał Anioł, których dzieła można podziwiać po dziś dzień. Ponadto Florencja jest wyjątkowa pod względem architektonicznym. Zobaczyć tu można katedrę Santa Maria Novella, która jest bodaj jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Ponadto każdy odwiedzający Florencję musi zobaczyć Piazza della Signora i Palazzo Vecchio, a także pobliską Galleria degli Uffizi. Wielbiciele historii nie mogą pominąć renesansowego Palazzo Pitti będącego rezydencją Medyceuszy oraz XIV-wiecznego kościoła Santa Croce.

Gruntowne zwiedzanie Florencji należy zaplanować na co najmniej kilka dni.

Najpiękniejsze włoskie miasta. Lista

Na liście najpiękniejszych włoskich miast bez wątpienia muszą się znaleźć oprócz wymienionych wcześniej:

  • Mediolan, 
  • Neapol,
  • Bolonia,
  • Turyn,
  • Palermo,
  • Genua,
  • Bari,
  • Padwa,
  • Rimini. 

Zobacz też: Jeziora we Włoszech. Najpiękniejsze zakątki na Półwyspie Apenińskim

Więcej o: