Jak ubrać się do Watykanu, czyli etykieta podróżnika

Jak ubrać się do Watykanu, jeśli podczas pobytu w Rzymie planujemy odwiedzić to jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan zachodnich? Podpowiadamy.

Jak ubrać się w Watykanie? Zasady

Jak ubrać się do Watykanu jeśli planujemy odwiedzić to najmniejsze państwo świata? Jakie zasady obowiązują na jego terenie w kwestii stroju i nie tylko? Czym kierować się przygotowując ekwipunek na wyprawę w tamten rejon?

Watykan jest miastem-państwem, enklawą na terytorium Włoch, która uznawana jest za najmniejsze państwo na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Stanowi ono siedzibę najwyższych władz Kościoła katolickiego - na jego czele stoi papież. Mieszkańcy Watykanu to głównie osoby związane z hierarchią kościelną: dostojnicy, księża, zakonnice, a także Gwardia Szwajcarska z rodzinami. Szacuje się, że oprócz obywateli państwa do pracy przychodzi tam codziennie około 3 tys. osób na co dzień mieszkających poza jego murami. Co ciekawe, obywatelstwo Watykanu traci się z momentem, kiedy przestaje się w nim mieszkać. 

Oprócz dostojników kościelnych i pracowników, Watykan każdego dnia odwiedzają rzesze turystów i wiernych, którzy przybywają, aby podziwiać Bazylikę i Plac św. Piotra, zbiory Muzeum Watykańskiego czy np. pielgrzymować do grobu Jana Pawła II. Wielu z nich zadaje sobie pytanie jak ubrać się w Watykanie, aby nie naruszać obowiązujących tu zasad?

Zobacz też: Najpiękniejsze miasta we Włoszech. Musisz zobaczyć je wszystkie!

W co się ubrać do Watykanu?

To, w co się ubrać do Watykanu, zależy bezpośrednio od tego, w jakim celu się tam udajemy, ale także w jakiej porze roku. Najwięcej pytań nastręcza ubiór w czasie letnich upałów. Jak wiemy Watykan jest państwem kościelnym, a jego główne atrakcje związane są mniej lub bardziej z kultem religijnym. W takim wypadku zalecana jest daleka ostrożność jeśli chodzi o dobór ubioru, zwłaszcza wśród pań. Najlepiej postawić na rzeczy zakrywające nasze ciało, a jednocześnie dość przewiewne i dostosowane do panujących we Włoszech latem upałów. Skromność jeśli chodzi o wygląd i strój jest najlepszym wyznacznikiem w tej kwestii. 

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Ubranie. Watykan i obowiązujące tu zwyczaje

Ubranie w Watykanie nie jest narzucane odgórnymi zasadami. Panują jednak niepisane reguły, które świadczą o dobrym wychowaniu i kulturze turysty. Kierując się do Bazyliki św. Piotra, należy pamiętać, że jest ona czynna codziennie od 7:00 do 19:00, z kolei od października do marca w godz. 7:00 – 18:00. Wstęp do świątyni jest bezpłatny, niemniej jednak zarówno panie jak i panowie powinni ubrać odpowiedni strój. Najlepiej, aby zakrywał on ramiona i nogi (niedozwolone są krótkie spodnie czy spódnice).

Strój do Watykanu na audiencję

Strój do Watykanu na audiencję generalną odbywającą się w każdą środę o 10.00 na placu, w Bazylice św. Piotra lub w Auli Pawła VI, również nie powinien wzbudzać sensacji. Najlepiej w takim wypadku postawić na stonowane kolory, a także nie eksponować zbytnio ciała - panie mogą pozwolić sobie na spódnicę poza kolana, panów w dalszym ciągu obowiązują długie spodnie. Warto pamiętać o nakryciu głowy zwłaszcza latem, kiedy temperatury są wysokie i długie przebywanie na słońcu może grozić udarem. Zawsze warto mieć także pod ręką krem z filtrem do twarzy i okulary przeciwsłoneczne. 

Zobacz też: Regiony we Włoszech. Najciekawsze turystyczne regiony Włoch

Strój w Watykanie. O czym pamiętać?

Strój w Watykanie pełni ważną rolę. Jest wyrazem naszego szacunku do miejsca, w jakim się znajdujemy. Nie należy bowiem zapominać, że plac św. Piotra to miejsce kaźni pierwszych chrześcijan, którzy właśnie tu w I w n.e. oddawali życie za wiarę w Chrystusa. 

Ponadto nasze ubranie musi być także funkcjonalne, gdyż w Watykanie często trzeba spędzać dużo czasu w kolejkach do wejścia na plac lub do bazyliki, a także do muzeum czy grot watykańskich. Ubiór musi więc zapewniać wygodę, komfort termiczny, a przy okazji pozwolić nam godnie czuć się w tym wyjątkowym miejscu. 

Zobacz też: Zwroty po włosku: słówka przydatne na wakacjach w słonecznej Italii

Więcej o: