Najwyższe wieżowce w Europie: gdzie się znajdują i jaką mają wysokość?

Najwyższe wieżowce w Europie to imponujące budynki, których wysokość przekracza 300 m. Gdzie możesz je zobaczyć? Na którym miejscu w rankingu znalazł się polski drapacz chmur - Varso Tower?

Jaki jest najwyższy wieżowiec w Europie?

Jaki jest najwyższy wieżowiec w Europie? Znajduje się on w Rosji – jest nim siedziba Gazpromu, Łachta Centr (Lakhta Center), zachwycający nowoczesnym wyglądem drapacz chmur o wysokości 462 m. Budynek, zlokalizowany w Petersburgu w dzielnicy Łachta, mieści 82 piętra, na których znajdują się biura, lokale mieszkalne, bank, sala koncertowa, restauracje, sklepy, kawiarnie, planetarium, a także  centrum medyczne. Taras widokowy, dający możliwość podziwiania zapierającego dech w piersi widoku na miasto i Zatokę Fińską, znajduje się na wysokości 357 metrów.

Budowa biurowca rozpoczęła się w marcu 2012, natomiast w październiku 2017 roku Łachta Centr zrównał się z wysokością Wieży Federacji (374 m). Siedziba Gazpromu uzyskała swą docelową wysokość 462 m wraz z końcem stycznia 2018 roku, a jej otwarcie nastąpiło w 2019 roku. Koszt budowy nowoczesnego biurowca wyniósł ponad 1.8 miliarda dolarów, czyli więcej niż słynny Burdż Chalifa (828 m), najwyższy budynek świata, znajdujący się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, którego budowa kosztowała około 1.5 miliarda dolarów.

Gazprom ma jednak w planach budowę Łachta Centr 2, kolejnego imponującego drapacza chmur, którego docelowa wysokość miałaby wynieść 703 metry wysokości. Projekt zakłada, że wieżowiec miałby liczyć aż 150 kondygnacji (najwyższa z nich znajdowałaby się na wysokości 590 metrów).

Ranking: najwyższe wieżowce w Europie            

Najwyższe wieżowce w Europie? Lista 10 najwyższych drapaczy chmur obejmuje również budynek z Polski – Varso Tower. Wśród rekordzistów z Europy aż 6 miejsc w rankingu należy do konstrukcji, które można zobaczyć w Rosji. Oto ranking najwyższych wieżowców w Europie:

  1. Łachta Centr – 462 m, Rosja (Petersburg)
  2. Wieża Federacji, 374,7 m, Rosja (Moskwa)
  3. OKO – 354 m, Rosja (Moskwa)
  4. Mercury City Tower – 338,8 m, Rosja (Moskwa)
  5. Varso Tower – 310 m, Polska (Warszawa)
  6. The Shard – 309,6 m, Wielka Brytania (Londyn)
  7. Jewrazija – 309  m, Rosja (Moskwa)
  8. Miasto Stolic – 302 m, Rosja (Moskwa)
  9. Commerzbank Tower – 300 m, Niemcy (Frankfurt)
  10. Skyland Istanbul – 284 m, Turcja (Stambuł)

Polski drapacz chmur Varso Tower, którego otwarcie jest planowane na I kwartał 2022 roku, znalazł się na piątym miejscu najwyższych wieżowców w Europie. Warto również wiedzieć, że ten nowoczesny biurowiec, który można podziwiać w warszawskiej dzielnicy Wola, jest zarówno najwyższym budynkiem w Polsce, jak i w Unii Europejskiej.

Liczący 53 kondygnacje biurowiec osiągnął docelową wysokość 310 metrów 21 lutego 2021 roku, przewyższając tym samym Pałac Kultury i Nauki, mierzący 230,68 metry. Varso Tower, zachwycający smukłą formą i neomodernistyczną architekturą, posiada dwa tarasy widokowe – pierwszy z nich znajduje się na wysokości 205 metrów, a drugi na 230 metrach. Jak z takiej wysokości prezentuje się Warszawa? Najlepiej będzie przekonać się o tym samemu!

Zobacz wideo Pierwszy turysta w kosmosie - miliarder, Richard Branson

Zobacz też: Największe miasta w Europie: gdzie warto wybrać się na weekend i co trzeba zobaczyć?

Więcej o: