Największe parki narodowe na świecie - krajobraz lodowcowy czy księżycowy? [ZDJĘCIA, LISTA]

Największe parki narodowe na świecie to miejsca, które swoimi pięknymi widokami i dziką naturą przyciągają tysiące ludzi rocznie. Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce i ma powierzchnię 592 km kwadratowych. Ta liczba nie robi jednak wrażenia, porównując ją do światowych gigantów. Oto największe parki narodowe na świecie.

Wyprawa po największych parkach narodowych na świecie może być nie lada przygodą. To rewelacyjny sposób na zobaczenie różnych krajów, a przede wszystkim wyjątkowych krajobrazów. Jakie parki narodowe są największe na świecie?

Zobacz wideo Arktyka jest pełna bujnych lasów. Rosną jednak pod wodą

Największy park narodowy na świecie - Park Narodowy Grenlandii

Park Narodowy Grenlandii (Gronlands) to obszar należący do Danii, leżący w północno-wschodniej Grenlandii. Został on założony w 1974 roku i jest najwcześniej założonym duńskim parkiem narodowym. Jest to największy park narodowy świata oraz dziewiąty największy strzeżony obszar świata. Największą częścią parku stanowią jednak obszary wodne.

 

Park Narodowy Grenlandii zapewnił sobie takie tytułu w 1988 roku, kiedy powiększył swój teren do 972 tysięcy km kwadratowych, co odpowiada około 44 proc. powierzchni całej Grenlandii. Oprócz pięknych lodowcowych krajobrazów, Park Narodowy Grenlandii może pochwalić się bogatą fauną. Szacuje się, że w tym parku narodowym żyje od pięciu do dziesięciu tysięcy piżmowołów arktycznych oraz wiele niedźwiedzi polarnych i morsów.

 

Można tam również spotkać takie gatunki zwierząt jak sowa śnieżna, lis arktyczny czy wilk grenlandzki. Park ten nie należy jednak do miejsc zbytnio turystycznych - na jego terenie stacjonują głównie bazy naukowe i wojskowe.

Największe parki narodowe świata - Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar

Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar to park położony w południowo-wschodniej Algierii. Został założony w 1972 roku, a dziesięć lat później został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar tego parku narodowego to około 72 tysiące km kwadratowe, z czego większość znajduje się na pustyni Sahara.

 

Oznacza to, że głównie można tam zobaczyć niekończące się piaskowo-kamienne krajobrazy, przez wielu porównywane do niemalże księżycowych. Jednak największym skarbem Parku Narodowego Tasili Wan Ahdżar jest bogata kolekcja sztuki naskalnej. Co roku obszar ten przyciąga tysiące naukowców i archeologów. Na terenie parku znajdują się ślady życia pochodzące z okresu około 5000 lat przed nasza erą. Są to artefakty takie jak ceramiczne garnki, groty strzał, biżuteria czy malowidła naskalne.

Lista największych parków narodowych na świecie - Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza

Z gorącej Afryki przenosimy się na mroźną Alaskę. Tam, około 400 km od najbardziej zaludnionego miasta należącego do najbardziej wysuniętego na północ stanu USA, znajduje się Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza. Założony przez prezydenta Jimmy’iego Cartera w 1980 roku park jest największym parkiem narodowym Stanów Zjednoczonych oraz trzecim największym na świecie.

 

Jego powierzchnia wynosi prawie 54 tysiące km kwadratowych i w większości są to tereny górskie. Na terenie parku znajduje się Góra Świętego Eliasza (5 489 m n.p.m.), która jest drugim najwyższym szczytem USA, a także góra Mount Wrangell, która jest aktywnym wulkanem czy miasto Kennecott, które w ubiegłym wieku było jednym najbogatszych na świecie złóż miedzi. Jeżeli chodzi zaś o dzikie zwierzęta, to na terenie parku są to przede wszystkim takie gatunki jak niedźwiedzie grizli i czarne, renifery czy górskie kozy.

Największe parki narodowe na świecie - ranking 

 1. Park Narodowy Grenlandii,
 2. Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar,
 3. Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza,
 4. Park Narodowy Namib-Naukluft,
 5. Park Narodowy Bizona Leśnego,
 6. Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi,
 7. Park Narodowy Quttinirpaaq,
 8. Park Narodowy Salonga,
 9. Park Narodowy O’Higgins,
 10. Park Narodowy Gates of the Arctic,
 11. Amazoński Park Narodowy w Gujanie,
 12. Park Narodowy Canaima,
 13. Park Narodowy Denali,
 14. Park Narodowy Kaufe,
 15. Park Narodowy Etosha,
 16. Park Narodowy Sirmilik,
 17. Park Narodowy Kluane,
 18. Park Narodowy Auyuittuq,
 19. Park Narodowy Tsavo,
 20. Park Narodowy Ukkusiksalik.
Więcej o: