Największe lotniska świata. Lider rankingu ma większą powierzchnię niż Bombaj w Indiach

Największe lotnisko świata - przy obecnym tempie rozwoju branży lotniczje - to niełatwy tytuł do zdobycia. Zastanawiasz się, jakie lotniska na pewno sobie poradzą z obsługą wciąż rosnącej liczby pasażerów i samolotów? Oto ranking największych lotnisk na świecie.

Podróżując do różnych miejsc nie zawsze zwracamy uwagę na lotnisko, na którym ląduje lub startuje nasz samolot. Warto zainteresować się zwłaszcza tymi portami lotniczymi, które są największe. Które lotniska na świecie mogą poszczycić się takim mianem?

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów

Największe lotnisko na świecie - King Fahd International Airport (Port lotniczy Ad-Dammam)

King Fahd International Airport to lotnisko znajdujące się w wschodniej części Arabii Saudyjskiej w miejscowości Ad-Dammam nad Zatoką Perską. Port lotniczy króla Fahda zajmuje powierzchnię 776 km kw., z czego budynki lotniska zajmują tylko około 37 km kw. Taki wynik zapewnia temu lotnisku miano największego na świecie. Lotnisko to jest ma większa powierzchnię niż Bombaj (603,4 km kw.).

 

Początkowo teren King Fahd International Airport służył jako amerykańska baza wojskowa w trakcie wojny w Zatoce Perskiej. Swoją komercyjną działalność lotnisko rozpoczęło w 1999 roku i od tamtej pory działa niemal nieprzerwanie z wyjątkiem momentu, w którym rząd saudyjski zawiesił wszystkie loty w związku z pandemią. Lotnisko króla Fahda jest odwiedzane przez średnio 10 milionów pasażerów rocznie oraz obsługuje loty 37 linii lotniczych.

Największe lotniska na świecie - Denver International Airport

Przenosimy się do Stanów Zjednoczonych Ameryki, do górzystego stanu Kolorado, a konkretnie do Denver. Tam, 40 km od centrum miasta, znajdziemy drugie pod względem powierzchni lotnisko świata, czyli Denver International Airport, które zajmuje obszar prawie 136 km kw. Lotnisko w Denver zostało otwarte w 1995 roku i zostało wybudowane jako zastępca dla innego lotniska z okolicy, które było problematyczne z powodu ograniczonej przestrzeni.

 

Dziś Denver International Airport jest jednym z najbardziej obleganych portów lotniczych w USA, głównie za sprawą swojego położenia, relatywnie w samym środku kraju. Denver International Airport obsługuje 23 różne linie lotnicze i ponad 200 tras. W 2020 roku przez lotnisko przewinęło się ponad 33,5 miliona pasażerów.

Dallas/Fort Worth International Airport

Z górzystego Kolorado przenosimy się do słonecznego Teksasu na lotnisko zajmujące niemal 70 km kw., leżące przy kompleksie miast Dallas i Fort Worth. Dallas/Fort Worth International jest domem dla jednej z największych amerykańskich linii lotniczych, czyli American Airlines. Oprócz tego, jest trzecim najbardziej obleganym lotniskiem świata pod względem ruchu lotniczego oraz czwartym pod względem obsłużonych pasażerów, których w 2020 roku przewinęło się prawie 40 milionów (we wcześniejszych latach ten wynik sięgał nawet do 70 milionów rocznie).  Port lotniczy w Dallas/Fort Worth obsługuje również 193 trasy krajowe oraz 67 tras międzynarodowych.

Orlando International Airport

Wciąż pozostajemy w USA - tym razem czas jednak na słoneczną Florydę. Orlando International Airport na początku swojej działalności funkcjonowało pod nazwą McCoy Air Force Base, co oznacza, że było bazą wojskową dla amerykańskich jednostek powietrznych. Wraz z zakończeniem wojny w Wietnamie, obiekt ten przekształcił się w lotnisko cywilne (miało to miejsce około 1975 roku). Dziś port lotniczy w Orlando zajmuje powierzchnie 50 km kw. i jest bazą dla wielu znanych linii lotniczych, jak chociażby JetBlue, United Airlines czy Silver Airways. Łącznie lotnisko to obsługuje 44 różne linie oraz około 150 tras.

Więcej o: