Największe jeziora w Europie. Które jezioro w Europie jest największe? [LISTA]

Największe jezioro Europy to miejsce, które chciałby odwiedzić każdy zapalony podróżnik. Choć rozmiarami nie są tak imponujące, jak światowa czołówka, to warto wiedzieć, co Europa ma do zaoferowania. Jeżeli więc rozważasz taką wyprawę lub chcesz wiedzieć po prostu z ciekawości, oto ranking największych jezior w Europie.

Wyprawa po największych jeziorach Europy to dobry pomysł na podróż. Poniżej prezentujemy ranking 10 największych jezior - na liście znajdują się te zlokalizowane na terenie Rosji, Szwecji, Finlandii i Estonii. Jakie jest największe jezioro w Europie?

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Największe jezioro w Europie - jezioro Ładoga

Jezioro Ładoga to jezioro znajdujące się w północno-zachodniej Rosji, nieopodal Sankt Petersburga. Ładoga ma powierzchnię prawie 18 tysięcy km kw., co daje temu jezioru pierwsze miejsce pod względem wielkości w Europie i dopiero 14. miejsce na świecie. Maksymalna długość tego jeziora to 219 km, a szerokość 138 km. Najgłębszy punkt Ładogi znajduje się 230 metrów poniżej tafli wody, aczkolwiek średnia głębokość to 43 metry. Długość linii brzegowej to 1570 km.

 

Wybrzeża w północnej części jeziora są głównie wysokie i skaliste, natomiast te na południu są niskie i otoczone drzewami. Ciekawostką może być, że ponad 70 proc. linii wybrzeża jest zarośnięte trzciną. Jeżeli chodzi o rekreacyjny aspekt Ładogi, to wokół jeziora występują liczne piaszczyste plaże, przy których można wypożyczać różne jednostki wodne oraz zjeść wędzoną rybę, która jest specjałem tej okolicy.

Największe jeziora w Europie. Jezioro Onega na drugim miejscu

Dalej zostajemy w Rosji i tak naprawdę przenosimy się o około 200 km na wschód od jeziora Ładoga. Tam właśnie znajdziemy drugie pod względem wielkości jezioro w Europie, czyli jezioro Onega. Choć rozmiarami do Ładogi się nie umywa, tak cały czas wymiary tego jeziora mogą robić wrażenie. Powierzchnia Onegi to 9 720 km kw., maksymalna długość to prawie 250 km, a szerokość 80 km. Maksymalna głębokość wynosi 127 metrów.

 

Na powierzchni jeziora znajduje się około 1 650 wysp, a najważniejsza z nich to Kiża. Znajduje się na niej wiele zabytków oraz jedna z najważniejszych prawosławnych świątyń - Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Oprócz tego, Onega jest ważnym miejscem turystycznym i sportowym. Co roku tysiące osób przyjeżdża nad ten akwen w celu uprawiania takich aktywności jak kitesurfing, żeglarstwo czy nurkowanie.

Jezioro Wener - największe jezioro w Szwecji

Czas przenieść się do Skandynawii, a konkretnie do południowej Szwecji, gdzie znajduje się trzecie pod względem powierzchni jezioro Europy - jezioro Wener. Położone jest ono na wysokości około 44 metrów n.p.m. oraz zajmuje około 5 650 km kw. Jej najgłębszy punkt znajduje się około 106 metrów pod taflą wody, co jest porównywalnym wynikiem do najgłębszego jeziora Polski - Hańczy. Wener stanowi również część najdłuższego szwedzkiego systemu kanałów, który łączy cieśninę Kattegat z morzem Bałtyckim.

 

Jezioro Wener jest rajem dla wszystkich fanów wędkarstwa i co roku przyciąga tysiące amatorów tego zajęcia. Można tam "zapolować" na wiele gatunków ryb, w tym między innymi szczupaki, okonie czy ryby łososiowate.

Ranking - największe jeziora w Europie

Na kolejnych miejscach 10 największych jezior w Europie znajdują się:

  • Saimaa - Finlandia
  • Pejpus - Estonia, Rosja
  • Ilmień - Rosja
  • Wetter - Szwecja
  • Melar - Szwecja
  • Jezioro Białe - Rosja
  • Päijänne - Finlandia
  • Inari - Finlandia
Więcej o: