Największe porty na świecie: śródlądowe i dalekomorskie [LISTA]

Największe porty na świecie można znaleźć zarówno w Europie jak i w pozostałych częściach świata. Gdzie mieszczą się te najważniejsze dla handlu i transportu międzynarodowego.

Porty na świecie. Jaką pełnią rolę?

Największe porty na świecie pełnią rolę centrów przeładunkowych, ale także ważnych punktów w sieci transportu ludzi. Porty na świecie powstawały już w starożytności. Pierwsze zakładane były przez starożytnych Greków i Rzymian, by umożliwić wymianę towarów. Potrzeba ich funkcjonowania przetrwała do dziś, a nawet śmiało można stwierdzić, że ich znaczenie stale rośnie, zwłaszcza jeśli chodzi o handel czy transport. Ze względu na pełnioną rolę porty dzielimy na:

  • handlowe - ich główną funkcją jest podtrzymywanie transportu morskiego i zapewnienia odpowiedniej obsługi logistycznej przeładunków
  • porty rybackie – nastawione są na rozwój gałęzi rolnictwa, jakim jest rybołówstwo; cumują w nich wyłącznie statki posiadające infrastrukturę rybacką
  • porty jachtowe – nastawione są one na przyjmowanie jachtów
  • porty wojenne – to bazy dla okrętów marynarek wojennych.

Największy port morski na świecie: Szanghaj

Największy port morski na świecie to niezmiennie od 2010 roku port znajdujący się w Chinach, a konkretnie w Szanghaju w pobliżu rzeki Jangcy. O jego wielkości nie świadczy jedynie powierzchnia (a ta wynosi niebagatelne 4 km²), a przede wszystkim wielkość przeładunku kontenerowego, która sięga 43,5 mln TEU rocznie. Co ciekawe, miasto może pochwalić się nie tylko największym portem świata, ale także największą liczbą ludności, która przekracza 25 mln (nieoficjalnie mówi się nawet o 30 mln). 

Port w Szanghaju zaczął funkcjonować w 1842 roku. Najgorszy moment dla niego to lata 40. gdy władzę przejęli komuniści. Dopiero w 1991 zmiana przepisów o handlu międzynarodowym umożliwiła rozwój portu. W 2005 zaszły w nim poważne zmiany - zdecydowanie rozszerzono i poprawiono infrastrukturę, co zaowocowało zwiększeniem ruchu, który z roku na rok jest coraz większy. 

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Największy port śródlądowy na świecie: Duisburg

Największy port śródlądowy na świecie to otwarty w 1990 roku niemiecki port usytuowany na Renie w Duisburgu. Tu odbywa się handel i wymiana towarów przypływających w większości z Afryki.

Port rzeczny w Duisburgu w ciągu ostatnich dwóch dekad przekształcił się z typowego portu towarowego obsługującego ładunki luzem w port kontenerowy i jednocześnie jedno z ważniejszych europejskich centrów logistycznych. Dzięki stałej rozbudowie i poprawie infrastruktury port w Duisburgu przyciąga największe firmy żeglugowe, spedycyjne i transportowe. 

Zobacz też: Największe plaże w Europie. Gdzie warto wybrać się na plażowanie?

Ranking: największe porty na świecie

Ranking największych portów na świecie może zdziwić niektórych, gdyż top 10 to głównie porty azjatyckie. Na próżno szukać tu miast europejskich. Honoru pozostałych kontynentów broni jedynie amerykańskie Los Angeles.

  1. Port w Szanghaju - 43,5 mln TEU rocznie
  2. Port w Singapurze - 36,8 mln TEU rocznie
  3. Port w Ningbo  - 28,7 mln
  4. Port Shenzhen - 26,5 mln
  5. Port Guangzhou - - 23,2 mln
  6. Port Qingdao - 22 mln
  7. Port w Pusanie - 23,2 mln
  8. Port Tianjin - 18,4 mln
  9. Port w Hongkongu - 18 mln
  10. Port w Los Angeles - 17,3 mln.

Największe porty na świecie. Lista portów europejskich

Największe porty na świecie obecnie niemalże w 100 proc. zlokalizowane są w Azji. Jednak w Europie również następuje rozwój miast portowych, a ich znaczenie stale rośnie. Które port europejskie są największe i najważniejsze dla międzynarodowej wymiany handlowej? Oto lista:

Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie w Europie: gdzie można rozkoszować się długim zjazdem na nartach?

Więcej o: