Przede wszystkim już sama bliskość sprawia, że rozmówki ukraińskie mogą być bardzo przydatne. Możemy się nimi posłużyć nawet na krótkim wypadzie do Lwowa, ale także w rozmowie z obywatelami Ukrainy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju uczyć się czy pracować. Pamiętajmy przy tym, że turystyka kresowa także jest coraz bardziej popularna. Jej świadome uprawianie może wiązać się z chęcią poznania ukraińskiej kultury i języka, którym posługują się współcześni mieszkańcy tych terenów.
Sam język ukraiński należy do grupy wschodniosłowiańskiej. Mówi nim ok. 43 milionów osób - przede wszystkim na Ukrainie, gdzie jest językiem urzędowym, ale także wśród ukraińskiej emigracji. Jego początki sięgają XII w. Ukraiński język literacki jest jednak znacznie młodszy - ukształtował się w XVIII - XIX w. Wtedy też zaczęła powstawać literatura po ukraińsku - choćby dzieła Iwana Kotlarewskiego i Tarasa Szewczenki. Alfabet ukraiński wywodzi się z cyrylicy, co niestety nie ułatwia Polakom poznania mowy swoich sąsiadów. W przeciwny sposób wpływa jednak fakt, że zasób ukraińskiego słownictwa posiada wiele zapożyczeń z języka polskiego.
Zobacz też: Największe parki narodowe w Europie - które z nich warto odwiedzić?
Oczywiście bardzo istotne są w każdym języku powitania. Jak powiedzieć dzień dobry po ukraińsku? Można wykorzystać następujące zwroty po ukraińsku (zapis fonetyczny):
W podobny sposób funkcjonują pożegnania, których używać możemy nawet bez znajomości języka. W jaki sposób powiedzieć do widzenia po ukraińsku? Możemy wykorzystać następujące zwroty:
Warto opanować także wyrażenia grzecznościowe. Dziękuję po ukraińsku to djakuju. Jakie inne zwroty po ukraińsku o znaczeniu kurtuazyjnym warto poznać i używać np. na wycieczce do Lwowa?
Jakie jeszcze przydatne słówka warto znać, jeśli chodzi o język ukraiński? Podstawowe zwroty, które ułatwią nam życie w podróży, w sklepie lub restauracji, to chociażby:
Zobacz też: Zwroty po angielsku w sam raz na zagraniczne wakacje