Czy trudno jest przyswoić sobie rozmówki hiszpańskie? Z pewnością podstawowe zwroty po hiszpańsku łatwo wpadają w pamięć. Przyjemne brzmienie tej mowy i fakt, że wiele zawdzięcza łacinie sprawiają, że jest dość chętnie wybierana jako język do nauki także przez Polaków.
Co decyduje o tym, że tak wiele osób na świecie mówi po hiszpańsku? Istotny jest tu nie sam język, ale historia odkryć geograficznych i hiszpańskich podbojów, która sięga końca średniowiecza. Choć posiadanie kolonii wiązało się często z dramatem ludności mieszkającej w zamorskich terytoriach, to przyjęcie przez nią języka hiszpańskiego stało się faktem i ma konsekwencje trwające do dziś.
Mowa jest właściwie o języku kastylijskim, który jest językiem urzędowym w Hiszpanii. Jego początków należy poszukiwać u schyłku Imperium Rzymskiego, kiedy to regionalne dialekty łaciny coraz bardziej zaczęły się różnicować i zmieniać w kierunku uformowania nowych języków. Najważniejszym stał się kastylijski - od XIII w. coraz częściej to właśnie ta mowa zyskiwała sobie miano oficjalnej choćby w sprawach urzędowych. Zakończenie rekonkwisty u końca XV w. przyspieszyło wzrost znaczenia języka hiszpańskiego - opublikowano m.in. jego pierwszą gramatykę. Późniejsza budowa imperium kolonialnego przez Hiszpanów sprawiła, że ich mowa stała się niezwykle popularna zwłaszcza w Ameryce Południowej i Środkowej, ale też choćby w Azji. Dzisiaj hiszpański jest drugim, zaraz po angielskim, najchętniej nauczanym językiem na świecie.
Jak jest dzień dobry po hiszpańsku? Najpopularniejsze powitalne zwroty po hiszpańsku to:
Z pewnością miło z naszej strony będzie wtedy, gdy będziemy umieli się w towarzystwie pożegnać w mowie Cervantesa i Kolumba. Jak jest do widzenia po hiszpańsku? Oto przydatne zwroty:
Jak powiedzieć dziękuję po hiszpańsku? Proste gracias może zaskarbić nam przychylność hiszpańskojęzycznego rozmówcy. Inne przydatne grzecznościowe zwroty po hiszpańsku to:
Jakie jeszcze podstawowe zwroty warto poznać, gdy w danym kraju obowiązuje język hiszpański? Cenna może być znajomość sformułowań takich, jak: