Najwyższe wieżowce na świecie. Które drapacze chmur są najbardziej imponujące i gdzie się znajdują?

Najwyższe wieżowce na świecie, królujące w miejskich krajobrazach, robią piorunujące wrażenie i budzą wiele emocji. Zobacz, które z nich mogą poszczycić się najbardziej imponującą wysokością na świecie i w Polsce.

Najwyższy wieżowiec na świecie: Burj Khalifa

Najwyższy wieżowiec na świecie znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Słynna konstrukcja Burj Khalifa w Dubaju, mierząca 828 m, została otwarta w 2010 roku. Imponujący wieżowiec, nawiązujący kształtem do kwiatu pustyni (Hymenocalis), posiada 163 piętra i około 60 wind (najszybsza z nich osiąga prędkość 10 metrów na sekundę). Przy budowie Burj Khalifa pracowało 12 tysięcy ludzi, natomiast koszty całkowite wzniesienia konstrukcji wyniosły 1,5 miliarda dolarów. Na 148 piętrze wieżowca znajduje się najwyższy na świecie pokład obserwacyjny (na wysokości 555 m), natomiast na 124 piętrze mieści się odkryty taras widokowy.

Burj Khalifa może już niebawem stracić tytuł najwyższego wieżowca świata. Jego konkurentem jest Jeddah Tower, powstający w mieście Dżudda (Arabia Saudyjska). Budowa drapacza chmur trwa od 2013, jednak wciąż nie została jeszcze ukończona. Imponujący wieżowiec ma mierzyć ponad 1000 m wysokości.

Zobacz też: Największe miasta portowe w Europie - czy znasz je wszystkie? [LISTA]

Jaki jest najwyższy wieżowiec w Polsce?

Jaki jest najwyższy wieżowiec w Polsce? Miejsce na podium zajmował przez długi czas Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Najbardziej rozpoznawalny budynek w Polsce, wzniesiony w 1955 roku jako dar narodu radzieckiego dla Polski, mierzy 231 m i posiada 42 piętra. Na wysokości 114 m, znajduje się taras widokowy wieżowca, z którego można podziwiać panoramę stolicy Polski.

21 lutego 2021 roku, Pałac Kultury i Nauki został już jednak zdetronizowany przez inny wieżowiec wzniesiony w Warszawie – Varso Tower. Nowoczesny biurowiec, zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Wola, prześcignął dotychczasowego rekordzistę o 79 m. Całkowita wysokość Varso Tower wynosi 310 m, co czyni go nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Otwarcie budynku przewidziane jest na pierwszy kwartał 2022 roku. 

Trzeci najwyższy wieżowiec w Polsce również znajduje się w Warszawie. Jest nim biurowiec Warsaw Spire, mierzący 220 m. Budynek został otwarty w 2016 roku.

Zobacz też: Największe plaże w Europie. Gdzie warto wybrać się na plażowanie?

Ranking – najwyższe wieżowce na świecie

Najwyższe wieżowce na świecie? Lista dziesięciu najwspanialszych drapaczy chmur uwzględnia głównie budowle z Azji, z czego cztery z nich znajdują się w Chinach. Wspaniałymi wieżowcami, przekraczającymi wysokość 500 m, mogą również poszczycić się Zjednoczone Emiraty Arabskie (obecny rekordzista), Arabia Saudyjska, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Oto ranking najwyższych wieżowców na świecie:          

  • Burj Khalifa (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie), wysokość 828 m
  • Shanghai Tower (Szanghaj, Chiny), wysokość 632 m         
  • Abradż al-Bajt (Mekka, Arabia Saudyjska), wysokość 601 m
  • Ping An Finance Center (Shenzhen, Chiny), wysokość 599.1 m
  • Lotte World Tower (Seul, Korea Południowa), wysokość 555.7 m
  • One World Trade Center (Nowy Jork, USA), wysokość 541 m   
  • Guangzhou CTF Finance Centre (Guangzhou, Chiny), wysokość 530 m
  • Tianjin CTF Finance Centre (Tianjin, Chiny), wysokość 530 m
  • China Zun (Pekin, Chiny), wysokość 528 m
  • Taipei 101 (Tajpej, Tajwan), wysokość 509,2 m
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów
Więcej o: