Najdłuższe trasy narciarskie w Europie: gdzie można rozkoszować się długim zjazdem na nartach?

Najdłuższe trasy narciarskie w Europie powstają oczywiście w Alpach, choć narciarstwo alpejskie z powodzeniem można uprawiać w wielu miejscach Europy (i świata). Im dłuższa trasa, tym dłużej trwa zjazd - i tym mniej czasu spędza się w kolejkach do wyciągów. Nic więc dziwnego, że amatorzy białego szaleństwa wybierają długie trasy. Sprawdzamy, jakie są najdłuższe trasy narciarskie w Europie.

Najdłuższa trasa narciarska w Europie: czy można jechać na nartach 20 km bez przerwy?

Jako najdłuższa trasa narciarska w Europie określana jest trasa wiodąca ze szczytu Aiguille du Midi, położonego na francuskim masywie Mont Blanc, do znajdującego się w dolinie Chamonix. Nie jest to jednak przygotowana trasa zjazdowa, a raczej rodzaj trasy freeridowej, którą dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest pokonywać w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Niemniej zjeżdżający ze szczytu Aiguille du Midi mają do pokonania ponad 20 km, a różnica wysokości pomiędzy punktem startowym a końcem zjazdu w Chamonix wynosi ponad 2700 metrów. Na górę można się dostać za pomocą kolejki linowej i zajmie to około 20 minut. Z uwagi na to, iż zjazd nie odbywa się znakowaną trasą, a lodowcem, konieczne jest zaopatrzenie się w detektor lawinowy oraz uprząż wspinaczkową, warto mieć też raki. Zjazd ciągnie się przez Vallee Blanche, czyli Białą Dolinę i w szybkim tempie zajmuje około półtorej do dwóch godzin. Warto jednak poruszać się wolniej, by napawać się widokami okolicy.

Jaka jest najdłuższa trasa narciarska w Europie?

Chcąc ustalić, jaka jest najdłuższa trasa narciarska w Europie, warto przyjrzeć się trasie wiodącej z Małego Matterhornu do włoskiego Valtournenche, w ośrodku narciarskim Cervinia. Trasa, wiodąca ze stacji górnej umiejscowionej na wysokości 3883 metrów do Valtournenche znajdującego się na wysokości 1524 metrów, liczy sobie oficjalnie około 20 kilometrów (niektórzy narciarze podają w wątpliwość ten dystans, szacując go na około 14 km). Jest to trasa czerwona, aby w nią wyruszyć, trzeba się dostać na górną stację z pomocą najwyżej w Europie położonej kolei linowej. Jednak jest mały haczyk: po drodze jest do pokonania wzniesienie (250 m), przez co konieczne jest skorzystanie z wyciągu. Co zrobić, by z Małego Matterhornu zjechać ciągłą trasą? Wybrać zjazd do szwajcarskiego Zermatt – trasę liczącą około 15 kilometrów.

Zobacz też: Pierwszy raz jedziesz na narty? Zobacz, co warto kupić, a co lepiej wypożyczyć

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Ranking: najdłuższe trasy narciarskie w Europie

Zatem ranking ''najdłuższe trasy narciarskie w Europie'' otwiera licząca 17 kilometrów trasa wiodąca ze szczytu Dôme de la Lauze do wioski Mont de Lans, we francuskim ośrodku Les 2 Alpes. Jest to najdłuższa preparowana trasa narciarska w Europie. Rekordowa jest także różnica wysokości do pokonania: aż 2288 metrów. W trasę wyrusza się na wysokości 3568 metrów, przez pierwsze trzy kilometry wiedzie ona po łagodnych stokach lodowca i daje możliwość podziwiania wspaniałych widoków. Ponad stacją Les 2 Alpes można pokonać strome zbocze czarną trasą Valentin (dystans krótszy, ale trudniejszy), bądź ominąć je nartostradą Demoiselles. Na ostatnich 300 metrach wysokości czerwona trasa wiedzie lasem, do wioski Mont de Lans.

Najdłuższą czarną trasą narciarską (nie tylko w Europie, ale i na świecie) jest trasa Sarenne, we Francji, prowadząca ze szczytu Pic Blanc na wysokości 3330 m do ośrodka narciarskiego Alpe d’Huez na wysokości 1860 m. Przeznaczona jest dla bardzo zaawansowanych narciarzy, według oficjalnych danych mierzy 16 kilometrów, jednak dystans ten jest kwestionowany. Najdłuższą w Europie trasą dla mało zaawansowanych narciarzy natomiast jest trasa wiodąca ze szczytu Les Grandes Platieres do leżącej około 1800 metrów niżej doliny i mieszczącej się w niej miejscowości Sixt. Ta francuska niebieska trasa gwarantuje podziwianie widoków niezakłóconych wyciągami i według oficjalnych danych liczy 14 kilometrów. Francuzi mają też najdłuższą trasę dla zupełnie początkujących narciarzy. Trasa L’Escargot jest trasą zieloną, przygotowaną dla tych, którzy mają już dość oślej łączki. Rozpoczyna się na wysokości 2050 metrów i wiedzie w dużej mierze poprzez lasy, na długości 10 kilometrów.

Zobacz też: Gruzja - nieodkryte narciarskie eldorado

Najdłuższe trasy narciarskie w Europie – lista

Oto najdłuższe trasy narciarskie w Europie – lista 15 tras zjazdowych:

 • Dôme de la Lauze – Mont de Lans, ośrodek Les 2 Alpes (Francja),
 • Mały Matterhorn – Zermatt (Szwajcaria),
 • Kamienny Słup – Krasnaja Polana, ośrodek Roza Chutor (Rosja, Kaukaz),
 • Schilthorn – Lauterbrunnen (Szwajcaria),
 • Vorab – Flims, ośrodek Flims-Laax-Falera (Szwajcaria),
 • Saas-Fee – Mittelallalin (Szwajcaria),
 • Mały Matterhorn – Valtournenche, ośrodek Cervinia (Włochy),
 • Sölden – Schwarze Schneide (Austria),
 • trasa Eleven: Greitspitze – Ischgl (Austria),
 • Les Grandes Platieres – Sixt, ośrodek Flaine (Francja),
 • Cime de Caron (Francja),
 • Ponte di Legno – Passo del Tonale (Włochy),
 • trasa Sarenne: Pic Blanc – Alpe d’Huez (Francja),
 • trasa L’Escargot (Francja),
 • Aiguille Rouge – Villaroger, ośrodek Les Arcs (Francja).

 Zobacz też: Regiony we Włoszech. Najciekawsze turystyczne regiony Włoch

Więcej o: