Zadajesz sobie pytanie, jaki jest największy park narodowy w USA? Otóż największym parkiem narodowym w USA jest Park Narodowy Wrangla - Świętego Eliasza, który znajduje się w południowo - wschodniej części stanu Alaska, na granicy z Kanadą.
Największy park narodowy w USA - Park Narodowy Wrangla - Świętego Eliasza został utworzony w 1980 roku w miejscu łączenia się czterech masywnych łańcuchów górskich: Alaska, Góry Wrangla, Góry Świętego Eliasza i góry Chugach. Zajmuje on powierzchnię 53 321 kilometrów kwadratowych, co czyni go trzecim, największym parkiem narodowym na świecie. Park Wrangla - Świętego Eliasza, Park Narodowy Zatoki Lodowców oraz kanadyjskie rezerwaty przyrody: Klaune i Tatshenshini - Alsek tworzą transgraniczny zespół parków, który od 1979 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na terenie parku Wrangla - Świętego Eliasza znajduje się 12 z 15 najwyższych gór Alaski, najwyższe szczyty gór przekraczające 5000 m n.p.m. to: Góra Świętego Eliasza mierząca 5489 m n.p.m. oraz Góra Bona o wysokości 5005 m n.p.m. Góry znajdujące się w zachodniej części parku należą do wygasłych lub czynnych wulkanów, warto wiedzieć, że Góra Wrangla - Świętego Eliasza jest również największym aktywnym wulkanem stanu Alaska.
Warto wiedzieć, że niemal 25 proc. powierzchni parku zajmują lodowce, największe z nich to: Nabesna, Malaspina, Hubbard. W parku spotkać można kilkaset gatunków zwierząt, między innymi: Grizzly, łosia, renifera, owcę jukońską czy kozła śnieżnego.
W rankingu największych parków narodowych w USA wysokie miejsce zajmuje najstarszy na świecie i chyba najsłynniejszy z nich - Park Narodowy Yellowstone. Znajduje się on na terenie trzech stanów: Wyoming, Montana oraz Idaho i jest usytuowany na wielkim wulkanicznym płaskowyżu, pod którym znajduje się długa na 72, szeroka na 30 i głęboka na 660 kilometrów komora magmowa. Z ustaleń badaczy wynika, że ponad 600 tysięcy lat temu doszło tam do eksplozji superwulkanu, który spowodował zniszczenia na światową skalę.
Park Narodowy Yellowstone wchodzi w skład ostatniego dużego i niemal nienaruszonego ekosystemu umiarkowanego klimatu na półkuli północnej. Na uwagę zasługuje świat roślin oraz zwierząt zamieszkujących ten park. Spotkać tu można między innymi: bizona amerykańskiego, wilka szarego, kojota, rysia kanadyjskiego, niedźwiedzia grizzly, łosia, pumę, muflona kanadyjskiego, kozła śnieżnego, widłoroga, wapiti, baribala, mulaka czy jelenia wirginijskiego. Bytuje tam również 311 gatunków ptaków i 18 gatunków ryb.
Do najciekawszych obiektów przyrodniczych Yellowstone należą:
W 1978 roku Yellowstone wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.
Osoby chcące zobaczyć na żywo aligatora powinny odwiedzić Park Narodowy Everglades - jedyny w Ameryce subtropikalny park narodowy. Bagna tego terenu to również ostatni, niezmodyfikowany i niezniszczony przez człowieka obszar na planecie. W parku Everglades żyje ponad 20 gatunków węży, flamingi, aligatory, krokodyle, kajmany, manaty oraz pantery florydzkie. W 1979 roku ekosystem Parku Narodowego Everglades znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Oto lista największych parków narodowych w USA:
Zobacz też: Największe miasta portowe w Europie - czy znasz je wszystkie? [LISTA]