Największe katedry w Europie. Te zabytki musisz zobaczyć!

Największe katedry w Europie to monumentalne budowle sprzed wieków, które mimo upływu lat wciąż doskonale się prezentują i przyciągają rzesze turystów, którzy podziwiają nie tylko architekturę, ale też dzieła sztuki znajdujące się w nich.

Katedry w Europie. Chrześcijaństwo dominującym wyznaniem na kontynencie

Nie bez powodu mówi się, że Europa ma silne chrześcijańskie korzenie. Widać to niemalże w każdym kraju starej części kontynentu, gdzie na każdym kroku można spotkać zabytkowe świątynie chrześcijańskie. Silne tradycje związane z tym wyznaniem pochodzą już z czasów starożytnych, kiedy to cesarz rzymski Teodozjusz zdecydował się uznać chrześcijaństwo za religię państwową w 392 roku n.e. delegalizując tym samym pozostałe kulty. Od tego czasu da się zaobserwować powolną ekspansję chrześcijaństwa na całym obszarze Europy, aż do przełomowego momentu, którym była schizma wschodnia w 1054 roku. Nie zatrzymało to jednak rozwoju religii - kościół rzymskokatolicki wzrastał w siłę, a jej przejawem była m.in. budowa potężnych katedr w różnych rejonach Europy. Część budowli przetrwała do dziś, większość poddano renowacjom, ale równie dużo uległo na przestrzeni dziejów całkowitej destrukcji. 

Znane katedry w Europie. Sagrada Familia w Barcelonie

Hasło znane katedry w Europie bardzo wielu osobom przywodzi na myśl najbardziej znaną katedrę w Hiszpanii, a mianowicie znajdującą się w Barcelonie Sagrada Familia. Budowę kościoła rozpoczęto pod koniec XIX wieku i trwa ona do dzisiejszego dnia, a fundusze na nią pochodzą wyłącznie z dobrowolnych datków i biletów wstępu. Obecnie katedra ma status Bazyliki mniejszej.

Za projekt świątyni odpowiada Antonio Gaudi, który poświęcił ostatnie lata życia jego realizacji. Zdążył ukończyć 4 z 18 wież. Jego projekty dotyczące kontynuacji prac zostały zniszczone podczas wojny domowej. 

W 2018 roku wybuchł skandal, gdyż okazało się, że świątynia budowana jest bez pozwolenia, co nie do końca było zgodne z prawdą. Doszło jednak do porozumienia, a władze miasta Barcelona w lutym 2019 zatwierdziły pozwolenia na budowę bazyliki. Wyznaczono także ostateczną datę ukończenia budowy, która ma przypadać w 2026, czyli dokładnie w 100-lecie śmierci głównego architekta - A. Gaudiego. 

Najwyższe katedry w Europie. Lista

Niektóre katedry wybijają się na tle innych kościołów swoją wysokością. Do listy najwyższych katedr w Europie należy zaliczyć:

 1. 161,53 m - Katedra w Ulm (Niemcy)
 2. 157,38 m - Katedra w Kolonii (Niemcy)
 3. 151,00 m - Katedra w Rouen (Francja)
 4. 142,00 m - Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu (Francja)
 5. 137,00 m - Katedra św. Szczepana w Wiedniu (Austria)
 6. 134,80 m - Nowa Katedra w Linz (Austria)
 7. 123,00 m - Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii (Belgia)
 8. 115,18 m - Katedra w Chartres (Francja)
 9. 115,00 m - Sagrada Família w Barcelonie (Hiszpania)
 10. 114.50 m - Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji (Włochy).

Najpiękniejsze katedry w Europie. Notre-Dame de Paris

Poszukując najpiękniejszej katedry w Europie trudno uniknąć skojarzenia z Notre-Dame de Paris. Jest archikatedra znana na całym świecie nie tylko dzięki wyjątkowemu wyglądowi, ale także powieści Wiktora Hugo.

Katedra została wzniesiona w Paryżu w latach 1163–1345. Jest ona typowym przykładem budowli gotyckiej z nawą główną posiadającą sklepienie krzyżowo-żebrowe, oraz ścianami składającymi się z trzech kondygnacji (arkady - empory - okna). W centralnej części katedry znajduje się transept. Katedra liczy sobie 130 m długości i 35 m wysokości (w najwyższym punkcie sklepienia). 

Ten wyjątkowy zabytek na mapie Paryża całkiem niedawno padł ofiarą straszliwego pożaru, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Ogień strawił dach świątyni i znajdującą się na nim sygnaturkę, Dotychczasowe ustalenia policji wskazują, że przyczyną był wypadek (wyklucza się podpalenie lub akt terroru). Natychmiast ogłoszono, że katedra zostanie odbudowana, a według szacunków datki prywatnych osób i firm wynoszą ponad 800 milionów euro

Zobacz wideo Pożar katedry Notre Dame

Ranking: największe katedry w Europie

A oto ranking największych katedr w Europie, które musisz odwiedzić będąc w okolicy:

 • Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii (godziny otwarcia: listopad – kwiecień: 6:00 – 19:30, maj – październik: 6:00 – 21:00; wstęp do katedry: bezpłatny, na wieżę: 2,5€, do skarbca: 4€)
 • Katedra NMP w Strasburgu (godziny otwarcia katedry: Pon-Nd: 07:00 – 11:45, 12:40 – 19:00, wstęp jest darmowy)
 • Katedra w Salisbury (godziny otwarcia: od pon. do sob. w godzinach 9:00- 17:00, w niedzielę od 12:00 do 16:00; wstęp do katedry darmowy, na wieżę: 10£ lub 8£ za bilet dziecięcy)

Zobacz też: Największe miasta portowe w Europie - czy znasz je wszystkie? [LISTA]

Największe katedry w Europie. Lista

Tu znajdziesz listę największych katedr, które warto zobaczyć podróżując po Europie.

 • Katedry Najświętszej Marii Panny w Sewilli
 • Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie
 • Katedra św. Wita w Pradze
 • Katedra św. Krzyża w Orleanie
 • Katedra w Utrechcie
 • Katedra w Zagrzebiu
 • Katedra św. Wacława w Ołomuńcu.

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w Holandii - poznaj interesujące miejsca, o których dotąd mogłeś nawet nie słyszeć

Więcej o: