Najciekawsze małe miasteczka w Portugalii: gdzie warto się wybrać na Półwyspie Iberyjskim?

Czym mogą przyciągnąć turystów najciekawsze małe miasteczka w Portugalii? Z pewnością oryginalną zabudową i niepowtarzalnym klimatem. Portugalia to nie tylko Lizbona czy Porto, ale także sporo niewielkich urokliwych miejscowości. Sprawdzamy, które warto odwiedzić, będąc na Półwyspie Iberyjskim.

Małe miasteczka w Portugalii do zwiedzania: Obidos – miasto otoczone murem obronnym

Jeśli naszym turystycznym celem są małe miasteczka w Portugalii do zwiedzania, może nas zainteresować Obidos. Miejscowość ta znajduje się w zachodniej Portugalii i położona jest na wzgórzu w rejonie Centro. Miasto otoczone jest starym murem obronnym, gdyż w VIII wieku Maurowie założyli tu fortyfikację (szczyt wzgórza był idealnym ku temu miejscem), którą w 1148 roku przejął od nich pierwszy król Portugalii, Afonso Henriques (Alfons I Zdobywca). Główną atrakcję miasta, prócz wspomnianego muru, stanowią: średniowieczny zamek oraz historyczne centrum Obidos. Poruszając się wąskimi, brukowanymi uliczkami, można dotrzeć do ruchliwych placów, targowisk z lokalnym rękodziełem, sklepików i kawiarenek. Uroku dodają miasteczku bielone domy ozdobione kolorowymi roślinami. Warto udać się do starych kościołów z ręcznie malowanymi płytkami, ścianami i sufitami, a także odwiedzić zamek, który przekształcono obecnie w luksusowy hotel. Dobrze jest wiedzieć, że co roku w lipcu w Obidos organizowany jest Średniowieczny Festiwal, podczas którego odbywają się rycerskie pojedynki i pokazy sprawnościowe, ale także targi rzemiosła promujące średniowieczne wyroby i potrawy.

Małe miasteczka, które warto odwiedzić – Portugalia zaprasza do Fatimy

Każdy kraj ma swoje małe miasteczka, które warto odwiedzić. Portugalia nie jest pod tym względem wyjątkiem. Interesującym kierunkiem, jaki warto obrać, będąc w Portugalii, jest Fatima, miasto w centrum kraju. Rozgłos przyniosły jej słynne objawienia fatimskie z 1917 roku, obecnie jest jednym z najpopularniejszych centrów pielgrzymkowych Europy. Rocznie odwiedza ją około pięć milionów pielgrzymów, by pomodlić się w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej. Przed bazyliką znajduje się plac, na którym spotykają się wierni – jego powierzchnia jest dwukrotnie większa niż powierzchnia placu św. Piotra w Rzymie! To urokliwe miasteczko zaprasza też do licznych knajpek i restauracji, a co ciekawe: można w nim podziwiać również fragment muru berlińskiego.

Zobacz też: Największe porty w Europie - które z nich warto odwiedzić?

Jakie małe miasta w Portugalii warto zwiedzić?

Zastanawiając się, jakie małe miasta w Portugalii warto zwiedzić, dobrze jest rozważyć wizytę w popularnym regionie turystycznym Algarve. Jedną z interesujących miejscowości jest, położona w zachodniej części regionu, u ujścia rzeki Gilao, Tavira. Jest to miasto zabytkowe, którego historia sięga czasów starożytnych. Wówczas to Rzymianie założyli w tym miejscu osadę rybacką i zbudowali pierwszy most łączący brzegi rzeki Gilao. Na początku VIII wieku miejscowość tę podbili i zajęli Maurowie, którzy rozbudowali miejscowe umocnienia oraz wznieśli zamek. Spod arabskiej okupacji Tavirę wyzwoliły chrześcijańskie wojska Jakuba I Zdobywcy w 1242 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1520 roku. Obecnie można w niej podziwiać zabytkowe stare miasto oraz łączący oba brzegi rzeki Most Rzymski (Ponte Romana), stanowiący siedemnastowieczną rekonstrukcję pierwszej przeprawy wzniesionej w czasach rzymskich. Warto też odwiedzić XIII-wieczny gotycki kościół Najświętszej Marii Panny, kościół Santiago z XIII wieku, renesansowy kościół Miłosierdzia, ruiny zamku mauretańskiego oraz podziwiać liczne zabytkowe domy. W pobliżu miasta znajdują się malownicze, piaszczyste plaże.

Ranking małych miasteczek w Portugalii: Lagos na prowadzeniu

Ranking małych miasteczek w Portugalii zdecydowanie otwiera Lagos. Położone w południowej Portugalii, w regionie Algarve, łączy w sobie cechy tętniącego życiem miasta przyciągającego turystów oraz zachęcającego do zwiedzania zabytkowego śródmieścia. Ulubione miejsce tysięcy turystów odwiedzających południowe wybrzeże Portugalii słynie głównie z bajecznych plaż, niezwykłych formacji skalnych oraz górujących nad jaskiniami i grotami klifów z piaskowca. Warto jednak poznać historię tego miasta oraz zwiedzić je, podziwiając znajdujące się w nim zabytki. Miasto założone zostało w I tysiącleciu p.n.e. przez Celtów lub Kartagińczyków, potem oblegali je m.in. Maurowie. W X wieku zbudowano mury miejskie, a w 1174 roku rozpoczęto budowę kościoła św. Jana Chrzciciela (najstarszy kościół w Algarve). W 1248 roku Lagos zostało zdobyte przez wojska chrześcijańskie, prawa miejskie nadano mu w XVI wieku. Obecnie na uwagę zasługują: kościół św. Antoniego z bogato malowanym sklepieniem odbudowanym po trzęsieniu ziemi w 1755 roku, XVI-wieczny kościół Matki Boskiej odrestaurowany w XIX stuleciu oraz Muzeum Miejskie (Museu Municipal).

Małe miasteczka w Portugalii do zwiedzania – lista

Oto małe miasteczka w Portugalii do zwiedzania – lista zawiera miasta liczące poniżej 50 tysięcy mieszkańców oraz mniejsze miejscowości:

 • Lagos,
 • Tavira,
 • Fatima,
 • Obidos,
 • Faro,
 • Portimão,
 • Olhão,
 • Vila Real,
 • Albufeira,
 • Angra do Heroismo,
 • Vila Real de Santo Antônio,
 • Cascais,
 • Vila Nova de Milfontes,
 • Monte Gordo,
 • Nazaré.

Zobacz też: Największe miasta portowe w Europie - czy znasz je wszystkie? [LISTA]

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży
Więcej o: