Najciekawsze małe miasteczka w górach - miejsca, które zachwycą każdego podróżnika

Najciekawsze małe miasteczka w górach, zlokalizowane na terenie Europy, to miejsca, które powinien odwiedzić każdy miłośnik malowniczo położonych lokalizacji. Poznaj osiem urokliwych miejsc, idealnych na spędzenie aktywnego urlopu.

Ranking małych miasteczek w górach: Hallstatt w Austrii

Ranking małych miasteczek w górach rozpoczyna jedna z najbardziej malowniczych miejscowości w Alpach Salzburskich – Hallstatt, prawdziwa perła Górnej Austrii oferuje podróżnikom nie tylko zapierające dech w piersi widoki, ale również wspaniałe zabytki. Wyjątkowe miejsce, którego krajobraz kulturowy został w 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położone jest nad jeziorem Halsztackim (Hallstättersee).

W urokliwym miasteczku odnajdziesz jego prawdziwy symbol, kościół ewangelicki z charakterystyczną wieżą. Podczas zwiedzania zobacz koniecznie rynek, a także udaj się do Kaplicy Czaszek, zlokalizowanej obok kościoła katolickiego. Ujrzysz tam niezwykłe czaszki, należące do zmarłych mieszkańców miasta. Na części z nich wykonano malowidła (czaszki kobiet zdobią kwiaty, natomiast czaszki mężczyzn gałązki bluszczu).

Wyrusz też na szlak turystyczny lub pojedź kolejką górską, aby dotrzeć na Skywalk, punktu widokowego, z którego miasto wygląda jeszcze piękniej. W Hallstatt zobaczysz również dawną kopalnię soli.

Małe miasteczka w górach do zwiedzania: Kotor, Czarnogóra   

Małe miasteczka w górach do zwiedzania potrafią zachwycić. Jeśli szukasz niezapomnianych widoków, koniecznie odwiedź Kotor. Czarnogórska miejscowość, położona nad Zatoką Kotorską, otoczona jest z trzech stron górami: Dobrota, Lovcen i Vrmac. Warto też wiedzieć, że przyrodniczy i kulturowo-historyczny region urokliwego Kotoru został w 1979 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kotor oczaruje Cię zarówno nieziemskimi widokami, jak i wspaniałą architekturą. Do otoczonego średniowiecznym murem miasta dostaniesz się przez jedną z trzech bram: Bramą Morską (główna brama miasta), Bramą Północną i Bramą Południową. Podczas zwiedzania jednego z lepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy południowej, zyskasz okazję, aby przyjrzeć się lepiej wielu zabytkowym budowlom – świeckim, jak i sakralnym. Wśród nich odnajdziesz między innymi: Katedrę św. Tryfona, Kościół św. Klary, Cerkiew św. Mikołaja czy cerkiew św. Łukasza. Twoją uwagę zwróci również pochodzący z końca XVI wieku Pałac Grubonja, a także Twierdza św. Jana – średniowieczna forteca, z której rozciągają się niezapomniane widoki.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Małe miasteczka w górach, które warto odwiedzić: Chamonix, Francja 

Małe miasteczka w górach, które warto odwiedzić? Daj się oczarować magicznym widokom, oferowanym przez Chamonix. Francuskie miasteczko położone w Alpach zachwyci Cię otoczeniem wysokich gór, wśród których znajduje się najwyższy szczyt Europy –  Mont Blanc. Miejscowość w szczególności spodoba się miłośnikom narciarstwa, paralotniarstwa i sportów zimowych. Malownicza okolica zachwyci Cię także alpejskimi jeziorami, wśród których największą popularnością cieszy się Lac Blanc. Warto też znaleźć chwilę, aby odwiedzić Muzeum Alpejskie (Musée Alpin) oraz znajdujące się w okolicy Muzeum Kryształów. Jedną z atrakcji, której też nie możesz przegapić podczas pobytu w Chamonix, jest wjazd kolejką na Aiguille du Midi. Nie przegap też okazji do przejażdżki pociągiem do Montenvers i zobaczenia zjawiskowej groty wydrążonej w lodowcu – Grotte de glace.

Jakie małe miasta w górach warto zwiedzić: Torla-Ordesa, Hiszpania

Jakie małe miasta w górach warto zwiedzić? Poczuj południowy klimat i zdecyduj się na podróż prosto do podnóża pirenejskiego szczytu Monte Perdido. W hiszpańskiej Dolinie Ordesy znajduje się Torla, urokliwa, niewielka miejscowość, w której warto zatrzymać się na kilka chwil. Na miejscu zobaczysz kamienne domki, a także romański, średniowieczny kościół. Klimatyczna miejscowość znajduje się tuż przy Parku Narodowym Ordesa y Monte Perdido, umieszczonym na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli jesteś miłośnikiem trekkingu, na pewno nie pożałujesz wizyty w tym malowniczym miejscu.

Małe miasteczka w górach do zwiedzania: lista innych pięknych miejsc, do których warto zajrzeć

Małe miasteczka w górach do zwiedzania? Lista kilku innych górskich miejscowości, zlokalizowanych w Europie, pomoże Ci odkryć kolejne lokalizacje, zachwycające krajobrazem i architekturą. Zobacz, gdzie również warto pojechać.             

  • Lecco, Włochy
  • Grindelwald, Szwajcaria
  • Reine, Norwegia
  • Garmisch-Partenkirchen, Niemcy

Zobacz też: Największe porty w Europie - które z nich warto odwiedzić?

Więcej o: