Najciekawsze małe miasteczka w Holandii - poznaj interesujące miejsca, o których dotąd mogłeś nawet nie słyszeć

Najciekawsze małe miasteczka w Holandii zaskoczą Cię swoją malowniczością i sprawią, że spojrzysz na ten kraj nieco inaczej. Sprawdź, które z nich warto odwiedzić podczas wyprawy w tamte strony.

Małe miasteczka w Holandii do zwiedzania: zatrzymaj się w Broek in Waterland

Małe miasteczka w Holandii do zwiedzania mogą pozytywnie zaskoczyć niejednego turystę. Tak na przykład całkiem niedaleko Amsterdamu, bo około dziesięciu kilometrów, znajduje się wyjątkowo malownicze miasteczko Broek in Waterland. Miejscowość ta jest naprawdę niewielka, a liczba jej mieszkańców to niespełna trzy tysiące. Broek urzeka swoim nienachalnym pięknem – tworzą go małe, urocze domki, otoczone imponującymi, zadbanymi ogrodami, pełnymi kolorowych kwiatów. Wizja jak z bajki? Cóż, wystarczy tylko zajrzeć do Broek.

To idealne miejsce dla kogoś, kto pragnie się zrelaksować z dala od miejskiego zgiełku i codziennego zamieszania. Nie jest ono oblegane przez turystów, dlatego możesz liczyć na ciszę i spokój. Najciekawszym miejscem jest centrum, gdzie znajduje się rynek, otoczony ze wszystkich stron barwnymi domkami. Znaczna część pochodzi jeszcze z XVII i XVIII wieku, a wybudowali je tamtejsi rybacy. Jako że Broek znajduje się na bagnistym terenie, budynki musiały zostać umieszczone na kamiennych płytach i palach. Warto też zajrzeć do kościoła świętego Mikołaja, gotyckiej budowli, powstałej w XIV wieku, a co za tym idzie, stanowiącej najstarszy budynek w miasteczku.

Portugalia Algarve. 1) Algarve pogoda: lato w tej portugalskiej prowincji trwa od czerwca do września. Średnie najwyższe temperatury zaczynają się od 20oC, by wzrosnąć aż do 28oC w lipcu i sierpniu, natomiast we wrześniu kształtują się one w granicach 26oC. Aby uniknąć upałów warto wybrać się do Algarve w czerwcu lub wrześniu. Jesienią (październik, listopad) średnie temperatury powietrza oscylują w granicach 22oC w październiku i 19oC w listopadzie. Wtedy też zdarzają się opady, jednak ich poziom nie przekracza 50mm/m2 - wiążą się one przeważnie ze sztormami, które nawiedzają Algarve kilka razy w ciągu jesieni. Średnie najwyższe temperatury wiosną wynoszą od 18oC w marcu, przez 20oC w kwietniu, aż do 22oC w maju. 2) Algarve woda: morze w okolicach Algarve najcieplejsze jest od sierpnia do października - 22oC. Od maja do lipca temperatura wody rośnie od 17 do 20oC. 3) Algarve plaże: południowe wybrzeże Portugalii słynie z piaszczystych plaż wciśniętych między skały i urwiska. Wiele z nich, mieszczących się w niewielkich zatoczkach, poprzecinanych jest niesamowitymi formami skalnymi. Popularne plaże to: Praia do Amado Beach - świetne miejsce do uprawiania surfingu, czy też Quarteira Beach - ze względu na bliskość deptaka i łatwy dojazd często wybierana przez rodziny z dziećmi. 4) Algarve atrakcje: Przylądek świętego Wincentego - najdalej na południe wysunięty fragment Portugalii i całej Europy, określany jako koniec świata; Milreu - miasteczko przyciągające przede wszystkim turystów zainteresowanych antycznymi zabytkami; Faro - najpopularniejsze miasto w całym regionie, z ciekawą starówką otoczoną murami obronnymi i Se - katedrą, która na skutek wielu przebudów łączy w sobie kilka stylów architektonicznych; oraz Muzeum Morskim i Kaplicą Kości (atrakcja dla turystów o mocnych nerwach), która mieści ponad 1000 kości mnichów; Parque Natural da Ria Farmosa - laguna będąca siedliskiem wielu gatunków ptactwa wodnego i skorupiaków;  Silves - malownicze miasto o długiej historii z pochodzącą z XIII wieku Satrą - katedrą i największym w całym regionie mauretańskim zamkiem. 5) Algarve jedzenie: typową dla tej części Portugalii potrawą jest bacalhau a bras - dorsz smażony z cebulą i ziemniakami. W menu nie może oczywiście też zabraknąć słynnej portugalskiej kawy. Największe plaże w Europie. Gdzie warto wybrać się na plażowanie?

Małe miasteczka, które warto odwiedzić – Holandia zaprasza do Marken

Małe miasteczka, które warto odwiedzić, na pewno nieraz Cię zachwycą. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, gdzie się udać, koniecznie wpadnij do Marken. Ta niewielka miejscowość ma niespełna dwa tysiące mieszkańców, a jej walory przyciągną niejednego podróżnika. Jako miasteczko rybackie, jest zlokalizowana na sztucznym jeziorze IJsselmeer. Aż roi się tu od turystów, rozkochanych w małych miejscowościach i ich swojskim uroku. Warto przecież wybrać się na spacer wąskimi uliczkami i przyglądać się drewnianym domkom, które wyglądają, jakby wyjęto je z innej rzeczywistości lub epoki.

Przed każdym z budynków znajdują się niepozbawione uroku, kolorowe ogrody. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, można do nich zaliczyć całą historyczną część miasta, która rozciąga się wzdłuż ulicy Kerkbuurt. Warto też przyjrzeć się bliżej portowi, poczuć klimat okolicznych tawern i pooglądać okolicę jednego spośród najstarszych portów w tym kraju. Ci, którzy natomiast chcieliby zabrać stamtąd coś do domu, mogą odwiedzić jeden ze sklepów z pamiątkami. Po miasteczku najlepiej jest poruszać się pieszo, z uwagi na wąskie uliczki i niezbyt rozległy teren zabudowy.

Zobacz też: Jeziora we Włoszech. Najpiękniejsze zakątki na Półwyspie Apenińskim

Jakie małe miasteczka w Holandii warto zwiedzić? Nie zapomnij o Geithoorn

Jakie małe miasteczka w Holandii warto zwiedzić? Nie zastanawiaj się dłużej i ruszaj w podróż do Geithoorn! To piękne, niemal idylliczne miejsce, w którym poczujesz się trochę tak, jak w Wenecji. Szczególnie zjawiskowo jest tu w pełnym słońcu, gdy okoliczne domki mienią się w jego promieniach. W miasteczku jest bardzo spokojnie, przyjemnie i cicho. Niektóre spośród budynków pozostają odgrodzone od innych wodą i można się do nich dostać jedynie za pośrednictwem kanału, część natomiast łączą drewniane mosty. Łodzie, poruszające się po Geithoorn są wyjątkowo ciche, by nie hałasować podczas ciągłego przemieszczania się z miejsca na miejsce.

Turyści mogą wypożyczać łódki, a także rowery wodne. Dużą atrakcją dla przyjezdnych może się też okazać Schreur, stocznia, w której buduje się łodzie płaskodenne. Niezapomnianym przeżyciem będzie na pewno spacer wzdłuż głównego kanału wodnego. Najlepiej wybrać się tam z samego rana bądź późnym popołudniem, by uniknąć ewentualnych tłumów.

Widok na Madryt Największe miasta w Europie: gdzie warto wybrać się na weekend i co trzeba zobaczyć?

Ranking małych miasteczek w Holandii – zobacz, które miejscowości się w nim znalazły

Na pewno każdy podróżujący po Europie chciałby poznać małe miasteczka w Holandii do zwiedzania. Lista zaprezentowana poniżej pozwoli poznać te najciekawsze i najpopularniejsze spośród nich.

Oto ranking małych miasteczek w Holandii:

  • Vlissingen (miasteczko o wyjątkowej architekturze, rozległa plaża i jedyny w swoim rodzaju sierpniowy nocny targ);
  • Schiedam (miasteczko z ciekawym, zabytkowym centrum);
  • Edam (miasteczko słynące z sera o tej samej nazwie i zabytkowej architektury miejskiej);
  • Volendam (miasteczko ze zjawiskową promenadą nad wodą, idealną do długich spacerów);
  • Geithoorn;
  • Marken;
  • Broek in Waterland.

Zobacz też: Największe porty w Europie - które z nich warto odwiedzić?

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym
Więcej o: