Największe miasta portowe w Europie - czy znasz je wszystkie? [LISTA]

Największe miasta portowe w Europie zlokalizowane są zarówno na północy, zachodzie jak i na południu kontynentu. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić jeszcze w te wakacje.

Miasta portowe w Europie. Główne funkcje

Miasta portowe w Europie to dość spora ilość miejscowości ulokowanych nad morzami, które pełnią wiele ważnych funkcji zarówno komunikacyjnych, jak i handlowych. Od wielu wieków miasta nad brzegami mórz i oceanów powstawały z myślą o organizacji przeładunku towarów i transferze pasażerów. To nie zmieniło się po dziś dzień. Stanowią też ważny węzeł w komunikacji pasażerskiej. Ich znaczenie dla rozwoju gospodarki, a szczególnie handlu jest nieocenione. Niemniej jednak spora część z nich może pochwalić się nie tylko nowoczesnym portem, ale także wieloma innymi atutami zlokalizowanymi w mieście. 

Europejskie miasta portowe. Rotterdam największym portem Europy

Wśród europejskich miast portowych prym wiedzie Rotterdam, który już od lat przoduje jeśli chodzi o tonaż przeładowywanego towaru, ale też ruchliwości, jaka ma miejsce w porcie. W 1872 roku wykopano nowy tor wodny, który połączył port z otwartym morzem. To sprawiło, że Rotterdam stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie transportu morskiego w  Europie. Obecnie port w Rotterdamie jest największy w Europie, a jego powierzchnia wynosi 105 km². Każdego roku terminale kontenerowe przyjmują około 30 tys. statków morskich oraz 120 tys. statków śródlądowych. 

Zobacz też: Regiony we Włoszech. Najciekawsze turystyczne regiony Włoch

Najpiękniejsze miasta portowe. Wenecja 

Bez wątpienia jeśli chcemy wskazać najpiękniejsze miasto portowe w Europie, to będzie nim Wenecja. Zlokalizowana we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska położona jest nad Adriatykiem. Miasto bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów, chcących zobaczyć jak wygląda życie w mieście znajdującym się na wodzie. Atrakcją są tu rejsy gondolami odbywane przez zakochane pary i nie tylko. Do miasta prowadzi słynny Canal Grande, uważany przez wielu za najpiękniejszą ulicę Włoch. Wzdłuż niego podziwiać można zachwycające pałace, ale także inne budowle, w których dostrzec można wpływy Orientu, a także cechy charakterystyczne dla włoskiego baroku i renesansu.

Miasta portowe w Europie warte odwiedzenia: Dubrownik

Poszukując miasta portowego w Europie, które jest warte odwiedzenia prędzej czy później trafimy na Dubrownik. Położony na południu Chorwacji, z wyjątkową zabudową i rozległą mariną Dubrownik od lat przyciąga turystów. Port zlokalizowany w regionie zwanym Dalmacja określany jest jako perła Adriatyku. Swój przydomek zawdzięcza doskonale zachowanej architekturze, która otulona jest piękną i bujną roślinnością śródziemnomorską. Wielbicieli historii przyciąga fortyfikacja otaczająca miasto, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto odwiedza także liczna rzesza fanów serialu "Gra o Tron", gdyż to właśnie Dubrownik był jednym z miejsc, gdzie kręcono zdjęcia do popularnej serii.

Zobacz też: Jezioro Garda - perła północnych Włoch. Dlaczego warto się tam wybrać?

Ranking: największe miasta portowe w Europie

W rankingu największych miast portowych w Europie nie może zabraknąć takich miast jak:

  • Barcelona - to jeden z najpopularniejszych portów na Morzu Śródziemnym; miasto słynie nie tylko z wyjątkowej drużyny piłkarskiej, ale przede wszystkim z wyjątkowego klimatu i wielu ciekawych zakątków wartych obejrzenia - wystarczy wspomnieć bulwary Ramblas, kościół Sagrada Familia, a także Park Guell.
  • Marsylia - to największy port we Francji, który powstał w XV wieku, jednak stary port ma znacznie dłuższą historię, gdyż wskazuje się, że zbudowali go Grecy około 600 lat p.n.e.
  • Triest - to jeden z największych portów na południu kontynentu, który służy w przeważającej mierze rynkom handlowym Europy Centralnej i Wschodniej.

Największe miasta portowe w Europie: lista

A oto lista największych miast portowych w Europie:

  • Rotterdam
  • Antwerpia
  • Hamburg
  • Noworosyjsk
  • Brema
  • Walencja.
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów
Więcej o: