Co sprawia, że może być nam trudno przyswoić rozmówki greckie? Przede wszystkim warto poświęcić nieco miejsca temu językowi, który nie tylko w starożytności był jednym z najważniejszych w Europie. Również w czasach nowożytnych nauka greki była jednym z elementów kształcenia humanistycznego. Uczono się jej po to, żeby czytać dzieła autorów antycznych w oryginale. Ze współczesną greką powiązania miał już język mykeński (ok. 1600 - 1200 p.n.e.), jednak to po upadku tej cywilizacji rozwinął się archaiczny język grecki, którym posługiwał się Homer. Kolejne fale przekształceń spowodowały wyodrębnienie się greki klasycznej, czy hellenistycznej koine. Od XIX w. można mówić o języku nowogreckim, którym posługuje się jako ojczystym ok. 15 mln osób: 11 mln zamieszkuje Grecję, 750 tys. Cypr i to w tych państwach ma on status języka urzędowego.
Trudnością dla nas jest oczywiście sposób, w jaki zapisuje się w oryginale zwroty greckie. Używany jest do tego od X w. p.n.e. alfabet grecki składający się z 24 znaków. Jego jońska forma przetrwała do dziś, wypierając wcześniej inne. Oczywiście jest on całkowicie różny od łacińskiego, co właśnie stanowi podstawową trudność.
Jak powiedzieć ''dzień dobry'' po grecku? Oczywiste jest, że trudno będzie nam przyswoić podstawy języka przed urlopem lub nawet zrozumieć jego zapis. Warto jednak choćby dla kurtuazji nauczyć się kilku zwrotów, dzięki którym okażemy sympatię miejscowym. Do przywitania możemy wykorzystać zwroty:
W podobny sposób możemy wykorzystać jedno z greckich pożegnań. Do widzenia po grecku to andijo / ghija. Użyte mogą też zostać zwroty po grecku takie, jak:
Czasem w podobny sposób warto przemycić w rozmowie z Grekiem dziękuję po grecku, czyli efcharistó. Innymi popularnymi zwrotami grzecznościowymi będą:
Zobacz też: Zwroty po arabsku. Jakich wyrażeń warto się nauczyć gdy wyruszamy do kraju arabskojęzycznego?
Jakie jeszcze przydatne dla turysty słowa posiada język grecki? Podstawowe zwroty, które warto znać na ulicy, w sklepie, restauracji czy w komunikacji publicznej, to:
Oczywiście wiadomo, że w miejscowościach turystycznych nie będzie problemem porozumiewanie się w języku angielskim. Jednak dodawanie w rozmowie choćby nielicznych słówek w języku greckim będzie dobrze o nas świadczyło i z pewnością wzbudzi sympatię rozmówców.
Zobacz też: Największe miasta w Europie: gdzie warto wybrać się na weekend i co trzeba zobaczyć?