Jak przyswoić sobie rozmówki tureckie? Niestety, ale nie będzie to tak łatwe, jak w przypadku języków wywodzących się lub czerpiących wiele z łaciny. Turecki jest ojczystą mową ponad 83 milionów ludzi, przede wszystkim w Turcji i na Cyprze Północnym, ale wywodzi się z oguzyjskiej grupy języków tureckich. Egzotyczne dla nas jest jednak nie tylko jego pochodzenie, ale też sposób wymowy czy słownictwo.
Jeśli chcemy poznać podstawowe zwroty po turecku, to warto byśmy wiedzieli, że język ten posiada bardzo bogatą historię. Jego początków upatruje się ok. 1300 lat temu - miejscem, skąd się wywodzi, jest Azja Środkowa. W Anatolii pojawił się w XI w. Warto jednak dodać, że silne związki posiada z językami takimi, jak azerski lub turkmeński, ale niekiedy wskazuje się nawet na jego powiązania z koreańskim lub mongolskim.
Współczesny język turecki powstał wskutek przemian, które od końca XIX w. nastąpiły w tureckiej kulturze i świadomości. Zaczęto usuwać skomplikowane konstrukcje językowe, rezygnować z arabskich i perskich naleciałości. Język mówiony miał być możliwie zbliżony do literackiego. Wreszcie, na fali przemian modernizacyjnych czasów Mustafy Kemala Atatürka, zrezygnowano w 1928 r. z alfabetu arabskiego na rzecz łacińskiego liczącego 29 liter.
Jak powiedzieć dzień dobry po turecku? Oto kilka możliwości powitań:
Chociaż trudno będzie wyjść nam poza podstawowe zwroty po turecku, to warto wtrącać niektóre słówka. W jaki sposób powiedzieć do widzenia po turecku? Najczęściej używane sformułowania to:
W typowych sytuacjach, choćby w hotelu, na bazarze lub w restauracji, warto stosować krótkie formy o charakterze grzecznościowym. Dziękuję po turecku to tesekkürler lub tesekkür ederim. Warto poznać jeszcze takie wyrażenia, jak:
Jakie jeszcze przydatne wyrażenia warto sobie przyswoić jeśli chodzi o język turecki? Podstawowe zwroty, które mogą nam się przydać w różnych sytuacjach, to: