Najciekawsze małe miasteczka w Niemczech: które z nich warto odwiedzić?

Chcąc zobaczyć interesujące turystycznie miejsca warto odwiedzić najciekawsze małe miasteczka w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi mają wiele uroczych i stosunkowo niewielkich miejscowości, atrakcyjnych ze względu na swoje położenie, zabudowę czy posiadane zabytki. Sprawdzamy, które miasteczka w Niemczech warto odwiedzić.

Małe miasteczka w Niemczech do zwiedzania

Małe miasteczka w Niemczech do zwiedzania zachęcają przede wszystkim zachowaną architekturą. Można podziwiać w nich budowle romańskie i gotyckie, rezydencje i pałace, a także inne zasługujące na uwagę budynki i zabudowania.

Heidelberg

Miasto na prawach powiatu w Badenii-Wirtembergii, położone na zboczach południowego Odenwaldu, po dwóch stronach rzeki Neckar, w malowniczej dolinie u podnóża góry Königstuhl. Początkowo była tu osada celtycka (IV – II w. p.n.e.), później twierdza rzymska. Dzisiejsza miejscowość założona została w 1196 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1220 roku. Jest to jedno z nielicznych miast niemieckich, które nie uległo zniszczeniom podczas II wojny światowej, toteż ma do zaoferowania turystom sporo zabytków. Warto zobaczyć Stary Most, gotycki Kościół Świętego Ducha, Kościół uniwersytecki św. Piotra (z XIII wieku), barokowy Ratusz, renesansową kamienicę Hotel pod rycerzem, Hauptstrasse – jeden z najdłuższych deptaków w Europie, historyczne budynki uniwersytetu, barokowe pałace i kamienice czy Bramę Karola, a poza Starym Miastem również górujące nad Heidelbergiem ruiny gotycko-renesansowego zamku na zboczu góry Königstuhl, otoczone historycznymi ogrodami.

Bamberg

Miasto na prawach powiatu w Bawarii, położone nad rzeką Regnitz. Bierze w nim początek kanał Ren-Men-Dunaj. Pierwsza wzmianka o Bambergu pochodzi prawdopodobnie z 902 roku, z kroniki Regina z Prüm. W 1007 roku założono tu biskupstwo, w XI wieku powstała przy nim szkoła przykatedralna, przekształcona w XVII wieku w Akademię Ottona, a w 1773 roku w uniwersytet, który istnieje do dziś. Miasto uniknęło zniszczeń podczas II wojny światowej, toteż zachowały się w nim zabytki powstałe we wszystkich epokach historycznych. Do najważniejszych należą: średniowieczne stare miasto (wpisane na listę UNESCO), romańsko-gotycka archikatedra św. Piotra i św. Jerzego, romańskie opactwo benedyktyńskie i barokowy pałac biskupi. W Bambergu funkcjonuje kilka browarów i znana słodownia, działała tu też fabryka amunicji.

Goslar

Miasto powiatowe w Dolnej Saksonii, położone u podnóża Gór Harzu, którego historia związana jest ściśle z górnictwem rud metali. Miasto zostało założone w 922 roku, a szczyt rozkwitu przeżywało na początku XVI wieku. Zasoby kruszców wyczerpano pod koniec lat 80. XX wieku, toteż kopalnia w dzielnicy Rammelsberg przekształcona została w muzeum. Średniowieczne stare miasto Goslaru, wraz z kopalnią, wpisane zostało na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wśród zabytków na uwagę zasługują: romańskie palatium cesarskie, liczne kościoły, ratusz, mury miejskie z Bramą Szeroką, młyn do mielenia kory dębowej Lohmühle, domy wybudowane metodą szachulcową oraz wspomniana kopalnia Rammelsberg.

Zobacz też: Ciekawe miejsca w Niemczech - dowiedz się, co warto zobaczyć

Małe miasteczka, które warto odwiedzić – Niemcy przyciągają zabytkami i oryginalną zabudową

Ciekawą alternatywą dla wielkomiejskiego gwaru i tętniących życiem aglomeracji są małe miasteczka, które warto odwiedzić. Niemcy na brak takich miejsc nie mogą narzekać. Nawet w stosunkowo niewielkich miejscowościach jest co oglądać i można tam spotkać ciekawe zabytki czy interesujące muzea. Wiele niemieckich miasteczek kusi turystów szachulcową zabudową.

Rothenburg ob der Tauber

Miasto w Bawarii, nad rzeką Tauber, cieszące się sporą popularnością wśród turystów. Będąc w Rothenburgu warto odwiedzić takie placówki kulturalne, jak Średniowieczne Muzeum Kryminalne, Schäfertanzmuseum, Muzeum Miasta Rzeszy, Muzeum Lalek i Zabawek, Muzeum Bożonarodzeniowe, Dom Rzemieślnika czy historyczna piwnica w Ratuszu. Miasteczko jest świetnym miejscem dla wielbicieli zabytkowej architektury, którym szczególnie spodoba się spacer wzdłuż murów miejskich.

Wernigerode

Niewielkie miasteczko w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, położone nad rzeką Holtemme, u stóp Gór Harzu. Historia miejscowości sięga średniowiecza, kiedy to wybudowano tu zamek (po dziś dzień górujący nad miastem), wokół którego z biegiem lat powstało miasto, słynące obecnie z kolorowych szachulcowych kamienic. Niektóre z tworzących stare miasto domów pochodzą z XVI wieku i są nadal zamieszkane. Do ciekawostek należy muzeum Kleinste Haus – pochodzący z 1792 roku dom o szerokości trzech i długości nieco ponad czterech metrów.

Halberstadt

Miasto powiatowe w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, nad rzeką Holtemme. Pierwsza osada powstała w tym miejscu już w czasach karolińskich, a w 827 roku Halberstadt stało się siedzibą biskupstwa. W czasie II wojny światowej niemal całkowicie zniszczona została zabytkowa zabudowa o konstrukcji szachulcowej. Podziwiać można natomiast zabytkowy zespół w obrębie placu Katedralnego, Rynek Rybny oraz Zabytki Dolnego Miasta (kościoły i kilka domów o konstrukcji szkieletowej).

Zobacz wideo Niemcy - po prostu przyjazne

Ranking małych miasteczek w Niemczech

Ranking małych miasteczek w Niemczech może wyglądać różnie, w zależności od przyjętych przez sporządzającego go kryteriów. W kraju naszych zachodnich sąsiadów wiele jest mniejszych miast i miasteczek, a także zupełnie małych miejscowości, które mogą skraść serce turysty. Sporządzony przez nas ranking zawiera 25 miast, uszeregowanych pod kątem liczby ludności.

 1. Cochem
 2. Rüdesheim am Rhein
 3. Rothenburg ob der Tauber
 4. Monschau
 5. Füssen
 6. Bad Münstereifel
 7. Quedlinburg
 8. Wernigerode
 9. Eisenach
 10. Halberstadt
 11. Goslar
 12. Wittenberga
 13. Görlitz
 14. Celle
 15. Luneburg
 16. Bayreuth
 17. Bamberg
 18. Tybinga
 19. Schwerin
 20. Chociebuż (Cottbus)
 21. Hildesheim
 22. Heidelberg
 23. Kassel
 24. Oberhausen
 25. Fryburg Bryzgowijski (Freiburg im Breisgau)

Zobacz też: Największe plaże w Europie. Gdzie warto wybrać się na plażowanie?

Jakie małe miasta w Niemczech warto zwiedzić?

Zastanawiając się, jakie małe miasta w Niemczech warto zwiedzić, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co nas w szczególności interesuje. Inne miejscowości wybiorą osoby interesujące się architekturą sakralną, inne – wielbiciele zamków i warowni. Na pewno jednak warto udać się do miast, w których zachowała się zabudowa szachulcowa – tu na uwagę w szczególności zasługuje Quedlinburg.

Quedlinburg

Miasteczko na północ od Gór Harzu, nad rzeką Bode, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Założone zostało w 922 roku, przez wieki gościło władców Saksonii, którzy wybudowali tu swoją rezydencję. Stare miasto, kolegiata i zamek wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Quedlinburgu znajduje się ponad 1300 zabytkowych budynków zabudowy szachulcowej, pochodzących z okresu od XVI do XIX wieku, z których ponad 1200 wpisanych jest do rejestru zabytków. Prócz zabudowy szachulcowej, która nie uległa zniszczeniom wojennym, w mieście podziwiać można również liczne kościoły: romańskie, gotyckie i neogotyckie.

Bayreuth

Miasto na prawach powiatu w Bawarii, nad Czerwonym Menem, znane z Festiwalu Wagnerowskiego. Prawa miejskie uzyskało między 1200 a 1230 rokiem. Będąc w Bayreuth wypada odwiedzić Ermitaż (wraz z oranżerią), wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Operę Margrabiów, zamek myśliwski Thiergarten oraz Teatr Operowy im. Ryszarda Wagnera, a także budowle sakralne. Na zwiedzających czekają też liczne muzea, m.in. poświęcone kompozytorom: Ryszardowi Wagnerowi oraz Franciszkowi Lisztowi. Niepowtarzalną atrakcją jest Muzeum Browarnictwa i Bednarstwa, wpisane do księgi rekordów Guinnessa.

Fryburg Bryzgowijski

Miasto na prawach powiatu w Badenii-Wirtembergii, położone na stokach Schwarzwaldu, nad rzeką Dreisam. Założono je w 1120 roku, a w 1200 roku rozpoczęto budowę katedry, która uznawana jest za arcydzieło budownictwa gotyckiego. Ale warte zobaczenia są również kościoły gotyckie, średniowieczne bramy miejskie, domy i pałace z XVI i XVII wieku (m.in. historyczny dom towarowy z 1532 roku), fontanna, Rynek oraz Stary Ratusz.

Zobacz też: Grecja: wakacje marzeń na horyzoncie. Zaplanuj wspaniały urlop w kraju skąpanym słońcem

Małe miasteczka w Niemczech do zwiedzenia – lista

Gdy wyszukamy w przewodnikach małe miasteczka w Niemczech do zwiedzenia, lista w ten sposób sporządzona może być naprawdę długa. Oto 25 propozycji uszeregowanych rosnąco pod względem powierzchni zajmowanej przez poszczególne miasta i miasteczka:

 1. Cochem
 2. Rothenburg ob der Tauber
 3. Füssen
 4. Rüdesheim am Rhein
 5. Bamberg
 6. Görlitz
 7. Bayreuth
 8. Luneburg
 9. Oberhausen
 10. Hildesheim
 11. Monschau
 12. Eisenach
 13. Kassel
 14. Tybinga
 15. Heidelberg
 16. Quedlinburg
 17. Schwerin
 18. Halberstadt
 19. Bad Münstereifel
 20. Fryburg Bryzgowijski (Freiburg im Breisgau)
 21. Goslar
 22. Chociebuż (Cottbus)
 23. Wernigerode
 24. Celle
 25. Wittenberga.

Zobacz też: Najciekawsze małe miasteczka w Chorwacji: poznaj miejsca, w których spędzisz niezapomniane chwile

Więcej o: