Jeziora we Włoszech. Najpiękniejsze zakątki na Półwyspie Apenińskim

Jeziora we Włoszech nie są tak popularne jak Alpy czy wybrzeże Adriatyku. A szkoda, bo Włosi posiadają piękne i niedocenione turystycznie zakątki.

Najpiękniejsze jeziora we Włoszech - Garda

Włochy to bez wątpienia jeden z najciekawszych kierunków pod względem turystycznym. Znajdą coś dla siebie tutaj wielbiciele historii i zabytków, ale także osoby preferujące leniwy wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Włochy również zimą przyciągają rzesze turystów, a to za sprawą Alp, gdzie panują doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania zimowych sportów (narciarstwo, snowboard itd.). Rzadko jednak mówi się o tym kraju w kontekście znajdujących się tam jezior, a szkoda, bo są one naprawdę wyjątkowe. Wystarczy wspomnieć o najbardziej znanym, a równocześnie najpiękniejszym jeziorze we Włoszech, czyli Garda. Jezioro to zlokalizowane jest na północy kraju, pomiędzy Wenecją a Mediolanem, a otaczają je szczyty Prealpi Gardesane. Nazwa zbiornika pochodzi od miejscowości Garda. Jest to bardzo znane pod względem turystycznym miejsce. Charakteryzuje się łagodnym klimatem i bujną roślinnością śródziemnomorską. Wokół jeziora znajduje się wiele miejscowości z zabytkową zabudową, w tym z zamkami i fortecami. Nie brak również szerokich plaż z łagodnym zejściem do jeziora. W południowej części jeziora woda jest cieplejsza, znajdują się tam również źródła termalne. 

Włoskie jeziora, które warto zobaczyć

Włoskie jeziora to jednak nie tylko osławiona Garda, ale także inne ciekawe miejsca. Jednym z nich jest drugie co do wielkości jezioro we Włoszech, zlokalizowane na granicy ze Szwajcarią jezioro Maggiore. Jest to jezioro polodowcowe, położone u podnóża Alp Lombardzkich. Znajduje się na nim wiele wysepek, z których najbardziej znane są Wyspy Boromejskie. Podobnie jak w przypadku jeziora Garda, jezioro Maggiore posiada łagodny, śródziemnomorski klimat, dlatego nad jego brzegiem można zaobserwować wzmożony ruch turystyczny oraz powstawanie coraz to nowych ośrodków uzdrowiskowych.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jezioro Como Włochy

Szukając najpiękniejszych zakątków we Włoszech, nie sposób pominąć jeziora Como, które jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w tym kraju. Co ciekawe, jest to jedno z najgłębszych jezior w Europie (tworzy kryptodepresję). Znajduje się ono w Lombardii. Klimat i bujna roślinność śródziemnomorska przyciąga rzesze turystów, którzy mogą przemieszczać się pomiędzy miejscowościami, korzystając z kursujących po jeziorze promów. Warunki panujące na jeziorze sprzyjają uprawianiu takich dyscyplin jak windsurfing i kitesurfing.

Zobacz też: Największe plaże w Europie. Gdzie warto wybrać się na plażowanie?

Ranking: najpiękniejsze jeziora we Włoszech

Internauci od lat prześcigają się w tworzeniu różnego rodzaju rankingów. Można je znaleźć także na portalach travellingowych, gdzie oprócz nich dostępna jest także potężna garść informacji na temat prezentowanych obiektów. Przygotowując się do wyjazdu nad najpiękniejsze jeziora we Włoszech, warto skorzystać z takich zbiorów informacji, gdyż w jednym miejscu możemy znaleźć wszelkie potrzebne wiadomości, a także wiele ciekawostek. W rankingu najpiękniejszych jezior we Włoszech nie może zabraknąć wspomnianych wyżej jezior Garda, Maggiore i Como, ale także m.in.:

  • jezioro Iseo (położone w Lombardii)
  • jezioro Alimini (położone w prowincji Lecce, kilka kilometrów od Otranto)
  • jezioro Braies (Tyrol, blisko granicy z Austrią)
  • jezioro Bolsena (położone w Lacjum)
  • jezioro Nambino (położone w Trentino).

Najpiękniejsze włoskie jeziora: lista

Lista najpiękniejszych włoskich jezior nie może zamknąć się na kilku wymienionych wyżej pozycjach, jednak te wspomniane należą do najbardziej znanych, a zarazem najliczniej odwiedzanych przez turystów. Chcąc zażyć nieco prywatności, konieczne jest poszukiwanie nieco mniejszych, acz równie urokliwych zbiorników, które można znaleźć zarówno na północy jak i w centralnej części Włoch

Zobacz też: Największe miasta w Europie: gdzie warto wybrać się na weekend i co trzeba zobaczyć?

Więcej o: