Największe porty w Europie - które z nich warto odwiedzić?

Największe porty w Europie mają kolosalne znaczenie dla eksportu i importu, gdyż transport morski to niezwykle często wybierana metoda transportu. Porty te znajdują się z reguły w malowniczo położonych miejscowościach i mogą stanowić jednocześnie atrakcję turystyczną. Sprawdźmy, jakie są największe porty europejskie.

Największy port morski w Europie

Największy port morski w Europie mieści się w Holandii, a konkretniej w Rotterdamie. Zlokalizowany jest w delcie Renu i Mozy, nad Morzem Północnym, a jego powierzchnia to 105 kilometrów kwadratowych. Maksymalna głębokość portu to 24 metry, dzięki czemu mogą tu wpływać największe statki na świecie. Historia tego portu sięga XVII wieku, kiedy to odkryto drogę morską do Indii. Wydarzenie to spowodowało, że ruch żeglugi morskiej (a co za tym idzie – również handel) zaczął się rozwijać bardzo dynamicznie. Gdy w 1872 roku w Rotterdamie wykopano nowy tor wodny, za sprawą którego połączono port z otwartym morzem, port w Rotterdamie stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie transportu morskiego. Zwłaszcza że już wtedy mógł przyjmować statki o różnych rozmiarach, również największe jednostki oceaniczne. Port w Rotterdamie, zwany Haven van Rotterdam, począwszy od lat 60. XX stulecia, aż do 1986 roku piastował tytuł najbardziej ruchliwego portu świata, który odebrał mu najpierw port w Singapurze, a ostatecznie port w Szanghaju. Obecnie jest uniwersalnym portem handlowym, przeładowuje się w nim towary wszelkiego rodzaju, dostosowany jest do rozładunku i załadunku wszystkich typów ładunków. Jest nie tylko portem największym pod względem zajmowanej powierzchni, ale także pod względem ilości przeładowywanych towarów. Jest przy tym największym europejskim portem kontenerowym.

Portugalia Algarve. 1) Algarve pogoda: lato w tej portugalskiej prowincji trwa od czerwca do września. Średnie najwyższe temperatury zaczynają się od 20oC, by wzrosnąć aż do 28oC w lipcu i sierpniu, natomiast we wrześniu kształtują się one w granicach 26oC. Aby uniknąć upałów warto wybrać się do Algarve w czerwcu lub wrześniu. Jesienią (październik, listopad) średnie temperatury powietrza oscylują w granicach 22oC w październiku i 19oC w listopadzie. Wtedy też zdarzają się opady, jednak ich poziom nie przekracza 50mm/m2 - wiążą się one przeważnie ze sztormami, które nawiedzają Algarve kilka razy w ciągu jesieni. Średnie najwyższe temperatury wiosną wynoszą od 18oC w marcu, przez 20oC w kwietniu, aż do 22oC w maju. 2) Algarve woda: morze w okolicach Algarve najcieplejsze jest od sierpnia do października - 22oC. Od maja do lipca temperatura wody rośnie od 17 do 20oC. 3) Algarve plaże: południowe wybrzeże Portugalii słynie z piaszczystych plaż wciśniętych między skały i urwiska. Wiele z nich, mieszczących się w niewielkich zatoczkach, poprzecinanych jest niesamowitymi formami skalnymi. Popularne plaże to: Praia do Amado Beach - świetne miejsce do uprawiania surfingu, czy też Quarteira Beach - ze względu na bliskość deptaka i łatwy dojazd często wybierana przez rodziny z dziećmi. 4) Algarve atrakcje: Przylądek świętego Wincentego - najdalej na południe wysunięty fragment Portugalii i całej Europy, określany jako koniec świata; Milreu - miasteczko przyciągające przede wszystkim turystów zainteresowanych antycznymi zabytkami; Faro - najpopularniejsze miasto w całym regionie, z ciekawą starówką otoczoną murami obronnymi i Se - katedrą, która na skutek wielu przebudów łączy w sobie kilka stylów architektonicznych; oraz Muzeum Morskim i Kaplicą Kości (atrakcja dla turystów o mocnych nerwach), która mieści ponad 1000 kości mnichów; Parque Natural da Ria Farmosa - laguna będąca siedliskiem wielu gatunków ptactwa wodnego i skorupiaków; Silves - malownicze miasto o długiej historii z pochodzącą z XIII wieku Satrą - katedrą i największym w całym regionie mauretańskim zamkiem. 5) Algarve jedzenie: typową dla tej części Portugalii potrawą jest bacalhau a bras - dorsz smażony z cebulą i ziemniakami. W menu nie może oczywiście też zabraknąć słynnej portugalskiej kawy.Największe plaże w Europie. Gdzie warto wybrać się na plażowanie?

Największy port śródlądowy w Europie

Największy port śródlądowy w Europie znajduje się natomiast w niemieckim Duisburgu. Porty śródlądowe to z reguły porty rzeczne, choć zdarzają się też porty jeziorowe. Port w Duisburgu usytuowany jest nad Renem, konkretnie u wylotu Kanału Ren-Herne, i jest największym portem rzecznym nie tylko w Europie, ale i na świecie. Duisport (dawniej Duisburg-Ruhrport) był niegdyś portem towarowym, obsługującym głównie ładunki masowe luzem, takie jak rudy żelaza, węgiel czy stal. W ciągu ostatnich dwóch dekad przekształcił się w dynamicznie rozwijający się port kontenerowy. Choć jest portem śródlądowym, zalicza się do największych portów kontenerowych świata. Od ponad 100 lat jest największym śródlądowym portem Europy, zajmując powierzchnię około 740 ha. Biorąc pod uwagę roczny przeładunek, jaki dokonywany jest w tym porcie, Duisport jest pod tym względem największym portem śródlądowym świata. Prężnie się rozwija, rozbudowując zadaszoną powierzchnię magazynową.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Europejskie porty morskie – nie tylko Rotterdam

Europejskie porty mieszczą się z reguły w malowniczo położonych miastach, atrakcyjnych pod względem turystycznym. Przy czym same porty, które zajmują ogromne powierzchnie i obsługują niemal wszystkie typy statków oceanicznych, mają dla tych miast niebagatelne znaczenie: zapewniają pracę setkom tysięcy ludzi i są istotne dla gospodarki krajów, w których się mieszczą, jak i tych, które wysyłają do nich towary, bądź je od nich przyjmują. Obok Rotterdamu do największych portów morskich zaliczyć należy port w belgijskiej Antwerpii, na którego terenie funkcjonuje aż 900 firm. O popularności tego portu decyduje jego śródlądowe położenie: choć jest połączony z Morzem Północnym, to zlokalizowany jest w głębi lądu, co znacznie skraca transport docelowy rozładowywanych w porcie towarów. Trzecim z europejskich portowych gigantów jest port morski w niemieckim Hamburgu, położony nad rzeką Łabą i zlokalizowany nad Morzem Północnym. Ten rozbudowany kompleks portowy zajmuje powierzchnię 74 kilometrów kwadratowych i posiada szerokie zaplecze magazynowo-przeładunkowe.

Ranking: największe porty w Europie

W związku z wartością przeładunku dokonywanego w poszczególnych portach corocznie sporządzany jest ranking. Największe porty w Europie porównywane są pod względem ilości przeładowywanego towaru. Określana jest ona w milionach ton, bądź w jednostce pojemności zwanej TEU (twenty-foot equivalent unit), pochodzącej od standardowego kontenera o długości 20 stóp. W 2019 roku do walki o miejsce w czołowej dwudziestce rankingu przystąpił również port w Gdańsku i uplasował się na 15. miejscu. Zwycięzcą rankingu największych portów przeładunkowych Europy za 2019 rok został oczywiście port w Rotterdamie, drugie miejsce zajął port w Antwerpii, zaś trzecie – port w Hamburgu. W 2020 roku niemal wszystkie porty z czołówki rankingu zanotowały spadek przeładunków, choć w niektórych był on minimalny, a w innych nawet dwucyfrowy. Wzrosty w czołowej piętnastce zanotowały jedynie porty: w Antwerpii oraz włoski Gioia Tauro (który awansował w ten sposób w rankingu z 13. na 9. miejsce). W gronie największych portów europejskich pod względem przeładunku znalazły się także: Pireus (Grecja), Bremerhaven (Niemcy) i Felixstowe (Wielka Brytania) oraz hiszpańskie porty: Valencia, Algeciras i Barcelona. Piętnastą lokatę utrzymał port w Gdańsku.

Grecja, Mykonos.Grecja: wakacje marzeń na horyzoncie. Zaplanuj wspaniały urlop w kraju skąpanym słońcem

Największe porty w Europie – lista

Największe porty w Europie – lista według wielkości przeładunku za rok 2020:

 1. Rotterdam – Holandia,
 2. Antwerpia – Belgia,
 3. Hamburg – Niemcy,
 4. Pireus – Grecja,
 5. Valencia – Hiszpania,
 6. Algeciras – Hiszpania,
 7. Bremerhaven – Niemcy,
 8. Felixstowe – Wielka Brytania,
 9. Gioia Tauro – Włochy,
 10. Barcelona – Hiszpania,
 11. Le Havre – Francja,
 12. Marsaxlokk (Malta Freeport) – Malta,
 13. Genua – Włochy,
 14. Sankt Petersburg – Rosja,
 15. Gdańsk – Polska.

Zobacz też: Portugalia: obostrzenia. O czym muszą wiedzieć turyści wybierający się na wypoczynek do Portugalii?

Więcej o: