Wybierając miasta Europy na weekend, warto pomyśleć o tych, w których znajdziemy wystarczająco dużo atrakcji na weekendowy pobyt, a także do których stosunkowo łatwo się dostać. Dlatego nasze propozycje to europejskie miasta niezbyt odległe od Polski.
Stolica naszych południowych sąsiadów to idealne miejsce na weekendowy wypad. Warto odwiedzić średniowieczną starówkę, zobaczyć zamek królewski na Hradczanach, Most Karola czy Tańczący Dom. Wśród licznych atrakcji Pragi wymienić można Katedrę św. Wita, Ogrody Królewskie, Złotą Uliczkę, Bazylikę św. Jerzego, Pałac Schwarzenbergów, Muzeum Franza Kafki, Rynek Staromiejski i wiele innych wartych odwiedzenia miejsc. Całości dopełnią rejs po Wełtawie i wizyta w jednym z licznych tradycyjnych czeskich browarów.
Również u naszych zachodnich sąsiadów można atrakcyjnie spędzić weekend. W Berlinie warto udać się do zespołu placówek muzealnych nazwanego Wyspą Muzeów i wpisanego na listę UNESCO, zobaczyć pozostałości po ''murze berlińskim'', Bramę Brandenburską, budynek Reichstagu, ewangelicką katedrę Berliner Dom czy pałace i rezydencje Poczdamu. Na uwagę zasługuje też słynne berlińskie ZOO.
Z uwagi na liczne kanały nazywany jest Wenecją północy. Warto udać się w rejs łódką po kanałach, atrakcyjna może być zwłaszcza wieczorna przejażdżka. W kraju wiatraków nie sposób też nie zobaczyć żadnego z nich. Na terenie Amsterdamu znajduje się osiem wiatraków, z których jeden, Molen van Sloten, można zwiedzić w środku. Na zwiedzenie czekają też muzea, szczególnie Rijksmuseum, muzeum van Gogha i Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk. Warto też udać się do Dzielnicy Czerwonych Latarni…
Miłośnicy architektury w stolicy Austrii poczują się jak ryba w wodzie. Będą mieli bowiem okazję podziwiać przykłady każdego stylu architektonicznego. Jednak prócz takich atrakcji, jak katedra św. Szczepana, Opera Wiedeńska i jej Sala Herbaciana, czy Pałac Schönbrunn, warto odwiedzić liczne galerie sztuki i muzea, w tym również Remise – starą zajezdnię dla autobusów i lokomotyw.
Miasta w Europie, które warto odwiedzić – lista:
Europejskie miasta warte odwiedzenia to nie tylko największe ośrodki w Europie.
Wyjątkowość architektoniczną zapewniły temu hiszpańskiemu miastu secesyjne budowle, zaprojektowane przez Antonio Gaudiego. Na uwagę zasługuje w szczególności kościół Sagrada Familia, którego budowę rozpoczęto w 1882 roku (i do dziś jeszcze nie została ukończona). Warto zobaczyć także takie budynki, jak Casa Batllo, Casa Mila, Casa Vicens, Pałac Güell czy ogród Parc Güell, przespacerować się ulicą La Rambla czy zobaczyć targ La Boqueria. Fani piłki nożnej z pewnością udadzą się z wizytą na Camp Nou.
Wielokulturowe i wielonarodowościowe miasto europejskie warte odwiedzenia. Do głównych atrakcji turystycznych Londynu zaliczyć należy Tower, gmach Parlamentu, Big Bena, most Tower Bridge, opactwo Westminster, Pałac Buckingham, Hyde Park, galerię Tate Modern, Muzeum Brytyjskie czy Trafalgar Square. Londyn to prężny ośrodek kulturalny, prócz licznych muzeów i galerii mają tu swoje siedziby: Opera Królewska, Angielska Opera Narodowa, orkiestry symfoniczne (m.in. London Philharmonic Orchestra) oraz ponad 40 teatrów.
Zobacz też: Ciekawe miejsca w Londynie - poznaj sekrety serca Wielkiej Brytanii
Nazywany stolicą zakochanych Paryż z pewnością wart jest odwiedzenia. Wśród licznych muzeów na pewno na uwagę zasługuje Luwr, nie sposób też nie zobaczyć słynnych Pól Elizejskich, katedry Notre Dame czy nie wjechać na wieżę Eiffla. Paryż to miasto atrakcyjne dla turystów, a jeden dzień to zdecydowanie za mało na jego zwiedzenie.
Choć pod względem powierzchni można ją porównać z Wiedniem, to nie imponuje liczbą ludności (ponad siedmiokrotnie niższą, niż wspomniany Wiedeń). Blisko 40 proc. powierzchni miasta zajmują wody i jest to jedna z przyczyn, dla których Wenecja jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest Plac Świętego Marka wraz ze stojącą przy nim bazyliką, Pałac Dożów oraz dzwonnica św. Marka. Warto zobaczyć dzielącą miasto na dwie części cieśninę Canal Grande, zabytkowy most Rialto czy też najsłynniejszy z weneckich mostów – Most Westchnień.
Zobacz też: Słowacja - obostrzenia. Czego wymagają nasi południowi sąsiedzi?
Jak sporządzić ranking ''Największe miasta w Europie''? Wielkość miasta można rozumieć dwojako. Może się ona kojarzyć z powierzchnią, zajmowaną przez dane miasto, albo też z liczbą ludności zamieszkującej konkretną miejscowość, obszar miejski czy aglomerację. Spróbujmy przyjrzeć się europejskim miastom, biorąc pod uwagę pierwszy z aspektów.
Lista największych miast w Europie pod względem powierzchni przedstawia się następująco:
Zobacz też: Grecja: wakacje marzeń na horyzoncie. Zaplanuj wspaniały urlop w kraju skąpanym słońcem
Jakie są największe miasta w Europie? Lista poniżej przedstawia miasta największe pod względem liczby zamieszkującej je ludności, z podziałem na miasta znajdujące się w państwach wchodzących w skład Unii Europejskiej oraz na te, które do wspólnoty nie należą. Warto zauważyć, że większość z tych miast to stolice europejskie. Ciekawym wyjątkiem na poniższych listach jest Stambuł – jedyne miasto na świecie, które leży jednocześnie na dwóch kontynentach (w Europie i Azji), a choć jest największym i najbardziej zaludnionym miastem tureckim, to nie jest stolicą państwa.
Największe miasta w Unii Europejskiej:
Największe miasta w Europie poza Unią Europejską:
Przyjęło się klasyfikować największe miasta Europy wg liczby ludności, a nie ze względu na zajmowaną przez nie powierzchnię. Warto przy tym wiedzieć, że ponieważ niektóre miasta tworzą aglomeracje, liczba ludności zamieszkującej obszar w sztucznie wytyczonych granicach administracyjnych miasta czasem znacznie różni się od wielkości populacji zamieszkującej dany obszar miejski czy metropolitalny. Widać to szczególnie na przykładzie Londynu, gdzie (wg danych z 2019 roku) w obrębie samego miasta liczba mieszkańców wynosi ok. 8,9 miliona, gdy tymczasem populacja aglomeracji londyńskiej osiąga rząd 14 milionów. Podobnie rzecz ma się w przypadku Paryża, który na dzień 1 stycznia 2020 roku zamieszkiwało w granicach administracyjnych 2,1 miliona osób, liczba ludności aglomeracji paryskiej wynosiła 10,7 miliona osób, zaś cały zespół miejski zamieszkiwało 12,6 miliona osób. W Europie znajduje się blisko 30 miast, w których liczba ludności przekracza milion mieszkańców. Większość z nich to miasta w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Biorąc pod uwagę liczbę ludności, wśród pierwszych dziesięciu największych miast w Europie plasują się:
Zobacz też: Hajduszoboszlo. Co warto wiedzieć, nim wybierzemy się na urlop na Węgry?