Największe plaże w Europie. Gdzie warto wybrać się na plażowanie?

Największe plaże w Europie zlokalizowane są na południu i zachodzie kontynentu. Co roku ściągają tu tłumy turystów, aby odpoczywać i relaksować się w pięknej scenerii.

Plaże w Europie. Gdzie warto pojechać?

Największe plaże w Europie zlokalizowane są w południowej części kontynentu. Im bliżej Morza Śródziemnego, tym więcej pięknych, ciepłych plaż, na których co roku wylegują się setki turystów, nie tylko w szczycie sezonu urlopowego, ale także poza nim. Wśród Polaków wciąż największym powodzeniem cieszą się plaże w Europie, a konkretnie w Grecji, Chorwacji czy Bułgarii. Chętnie odwiedzamy także Wyspy Kanaryjskie czy coraz popularniejszą Maderę. Hitem ostatnich lat w biurach podróży stają się takie kierunki jak Albania, Czarnogóra czy Macedonia, które kuszą pięknymi plażami, a także atrakcyjnymi cenami. 

Hajduszoboszlo to popularny wakacyjny kierunek. Zdjęcie ilustracyjne Hajduszoboszlo. Co warto wiedzieć, nim wybierzemy się na urlop na Węgry?

Najlepsze plaże w Europie: top 3

Najlepsze plaże w Europie to miejsca szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów, ale także osoby poszukujące możliwości leniwego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Te plaże bardzo często można zobaczyć w katalogach biur turystycznych, gdyż są one wizytówką swoich krajów. Oto 3 najchętniej odwiedzane przez Polaków plaże  w Europie:

 • Zlatni Rat, Chorwacja

Ta plaża zlokalizowana jest na wyspie Brac. Jej nazwę można przetłumaczyć jako "Złoty Róg", a zawdzięcza ja ona swojemu wyjątkowemu wyglądowi. Jest to jedyna plaża usytuowana prostopadle do linii wybrzeża. Podobnie jak większość plaż chorwackich jest ona żwirowa, jednak okoliczności przyrody wynagradzają nieprzyjazne stopom podłoże.

 • Navagio, Grecja

Plaża w Zatoce Wraku na Zakynthos to kolejne kultowe miejsce, którego zdjęcia znajdziemy w każdym katalogu turystycznym. W Grecji jest to absolutny hit i każdy turysta musi się tam znaleźć. Plaża jest dość szeroka, piaszczysto-żwirowa, a klimatu dodają jej otaczające ją wapienne klify. Niewątpliwie jej atrakcję stanowi wrak statku Panagiotis.

 • Elafonissi, Grecja

To kolejna kultowa plaża grecka, tym razem zlokalizowana na Krecie. Jej niewątpliwą zaletą jest wyjątkowy różowy piasek, którego z roku na rok ubywa. Także widoki z niej roztaczające się zapierają dech w piersiach. Przy odrobinie szczęścia można na niej obserwować żółwie morskie.  

Zobacz też: Grecja: wakacje marzeń na horyzoncie. Zaplanuj wspaniały urlop w kraju skąpanym słońcem

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Jakie ciekawe plaże w Europie? Hiszpania i Portugalia

Jakie ciekawe plaże w Europie warto odwiedzić? Portugalia i Hiszpania mogą pochwalić się pięknymi miejscami, które niemalże przez cały sezon letni jak i poza nim przyciągają turystów z różnych stron świata. Warto wspomnieć chociażby o plażach w Algarve w Portugalii, które ciągną się na odcinku 150 km. Znajdziemy na nim zarówno zatłoczone popularne turystycznie plaże, jak i zakątki zupełnie odludne, ale za to wyjątkowo klimatyczne. 

Z kolei w Hiszpanii do jednych z najciekawszych plaż należy zaliczyć te zlokalizowane na Wyspach Kanaryjskich. I tu warto wziąć pod uwagę odwiedzenie:

 • Maspalomas - Gran Canaria
 •  Papagayo i El Golfo - Lanzarote 
 • Corralejo - Fuerteventura.

Ranking plaż. Europa

Analizując rankingi plaż w Europie publikowane przez portale turystyczne ciężko uniknąć wrażenia, że Grecja dominuje w nich. Jest to zapewne wypadkową wielu czynników, jak dostępność tego kraju dla naszych rodaków, wyjątkowa fauna i flora, a także wyspiarski charakter kraju, który sprzyja funkcjonowaniu wielu kilometrów plaż. Dlatego też niemalże na każdej liście najpiękniejszych plaż znajdziemy zakątki znajdujące się na Zakynthos, Krecie, Santorinii, Kos, Korfu czy Rodos. Warto pamiętać, że inne kraje w tym regionie i nie tylko, również mają wiele do zaoferowania. Wystarczy tu wspomnieć plaże w Nicei we Francji czy na Costa Brava w Hiszpanii. 

Malcesine - miejscowość turystyczna nad samym Jeziorem Garda, w Wenecji Euganejskiej (prowincja Werona). Ma liczne połączenia żeglugowe z sąsiednimi miejscowościami nad Gardą, zwłaszcza z Limone sul Garda i Riva del Garda. Kolejką linową można wjechać na szczyt Monte Galdo, a największym zabytkiem jest frankoński zamek Scaligiero. Malcesine leży ok. 120 km od Wenecji i ok. 40 od Werony. Jezioro Garda - perła północnych Włoch. Dlaczego warto się tam wybrać?

Najpiękniejsze plaże w Europie. Lista

A oto subiektywna lista najpiękniejszych plaż w Europie:

 • Praia da Marinha, Portugalia
 • Port d'Alcudia, Majorka
 • Tossa de Mar, Hiszpania
 • Trapani, Włochy
 • Zlatni Rat, Chorwacja
 • Balos, Kreta
 • Nissi Beach, Cypr
 • Oludeniz, Turcja.

Zobacz też: Najtańsze wakacje w Europie. W tych krajach odpoczniesz i nie stracisz fortuny

Więcej o: