Węgry i jezioro Balaton. Co trzeba wiedzieć o wakacjach nad "węgierskim morzem"?

Węgierski Balaton to coraz chętniej wybierany kierunek wakacyjny. Głównie z powodu ilości rozrywek, które to miejsce ma do zaoferowania oraz przystępnej odległości od Polski. Sezon urlopowy trwa w najlepsze, dlatego warto byłoby rozejrzeć się za miejscem, do którego można wyruszyć nawet na weekendowy odpoczynek. Co należy wiedzieć o odpoczynku nad jeziorem Balaton?

Jezioro Balaton jest największym jeziorem w Węgrzech oraz w całej Europie Środkowej. Co warto wiedzieć od tym miejscu? Jakie atrakcje czekają tam turystów? 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Węgry i jezioro Balaton - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Balaton, nazywany często "węgierskim morzem", znajduje się w południowo-zachodnich Węgrzech. Jezioro to zajmuje powierzchnię 592 km kwadratowych, co w porównaniu z największym polskim jeziorem (Śniardwy o powierzchni 113 km kwadratowych), wygląda dość imponująco.

 

Pogoda - jezioro Balaton. Czego się spodziewać?

Jeżeli chodzi o pogodę, to nie powinniśmy spodziewać się tropikalnych upałów, ale też nie można specjalnie narzekać. Klimat nie różni się znacząco od tego, jaki mamy w Polsce, więc w sezonie wakacyjnym śmiało możemy spodziewać się około 25 stopni. Przy ostatnich falach upałów, może to być jednak także znacznie powyżej 30 stopni. Wszystko będzie zależeć od terminu naszego wyjazdu. 

 

Balaton swoją nazwę - "węgierskie morze", zawdzięcza również wysokim falom, które często występują na tym zbiorniku. Pojawiają się one za sprawą silnego wiatru, co warto mieć na uwagę także pod względem pogodowym. Decydując się na żeglowanie, warto mieć zainstalowaną aplikację pogodową w telefonie i stale obserwować warunki atmosferyczne.

Balaton - jakie atrakcje czekają na turystów?

Węgry pomimo tego, że są krajem bardzo pięknym, to turystycznie mają jedną poważną wadę - jest nim brak dostępu do morza. Skoro, więc brak większych konkurentów dla Balatonu, duża część węgierskiej turystyki skupia się właśnie w tym miejscu. Fanom aktywnego wypoczynku, którzy do wakacyjnej satysfakcji potrzebują zwiedzić parę miejsc, przypadnie do gustu północna część Balatonu. W tamtych rejonach można zobaczyć wiele kameralnych miasteczek. Świetnym przykładem takiej miejscowości jest Szigliget, gdzie oprócz majestatycznej i bujnej przyrody, możemy podziwiać również ruiny średniowiecznego zamku, pałac Esterhazych z XIX wieku czy urokliwe dworki. Nie zabraknie tam również plaż i kąpielisk.

Chociaż z tych ostatnich atrakcji bardziej słynie południowa część Balatonu, a szczególnie najpopularniejszy tamtejszy kurort, czyli miasto Siofok. Tam za dnia możemy raczyć się piaszczystą plażą na niemalże całej długości miasta, a wieczorami skorzystać z bogatego życia nocnego, jakie oferuje ta miejscowość. Oczywiście, jako iż jest to najpopularniejszy węgierski kurort, spotkamy tam mnóstwo turystów oraz znajdziemy wiele knajp i restauracji. Warto dodać, że Balaton znajduje się niedaleko, bo w odległości około 100 km od stolicy Węgier - Budapesztu.

Ile kosztuje wycieczka nad Balaton?

Przechodząc do kosztów, warto byłoby zorientować się, jak wyglądają ceny zwykłych produktów spożywczych. Te okazują się bardzo podobne, a czasami nawet mniejsze w porównaniu z naszymi polskimi. Ceny w dużym stopniu zależą od tego, czy korzystamy ze sklepów lokalnych, czy sieciówek typu Lidl. Jeśli chodzi o wycieczki orgaznizowane przez biura podróży, to ich ceny wahają się pomiędzy 1000, a 3000 zł.

Więcej o: