Dalmacja - co warto zobaczyć w najbardziej turystycznym rejonie Chorwacji?

Dalmacja Południowa to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów nie tylko w Chorwacji, ale i całej Europie. Trudno się dziwić, gdyż oprócz pięknych widoków i świetnej pogody, Dalmacja oferuje również mnóstwo atrakcji. Jeżeli szukasz miejsca na wakacje lub krótki odpoczynek po sezonie i rozważasz Dalmację Południową - oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym regionie.

Dalmacja Południowa to region Chorwacji, przylegający do wschodnich wybrzeży Morza Adriatyckiego. Kraina ta rozciąga się od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską na południu, co daje obszar o długości 400 km i szerokości około 50 km. 

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Wakacje w Chorwacji. Dalmacja - co, gdzie i jak?

Dalmacja obejmuje też około 1000 przybrzeżnych wysp. Region ten należy do strefy klimatu śródziemnomorskiego, co oznacza, że zimy są tu łagodne, za to lata gorące i suche. Średnia temperatura w sezonie wakacyjnym utrzymuje się tam w granicach 25 stopni. Dalmacja jest również chętnie wybieranym kierunkiem wakacyjnym ze względu na piękne nadmorskie miejscowości takie jak Split, Makarska czy Dubrownik. Te kurorty to nie tylko miejsca, gdzie spotkamy luksusowe hotele z pięknymi basenami i szeregiem atrakcji, ale również zobaczymy w nich klimatyczne zabytki, kameralne knajpy czy urokliwe plaże, otoczone krystaliczną wodą Adriatyku.  

 

Jakie atrakcje czekają na turystów w Dalmacji?

Chorwacka Dalmacja jest świetnym miejscem zarówno dla tych, którzy swoje urlopy lubią spędzać aktywnie na zwiedzaniu, podróżowaniu i poznawaniu innej kultury, jak i dla tych, którzy oczekują od swoich wakacji tylko poleżenia na ładnej plaży za dnia, a wieczorem wyjść na miasto. Jeżeli chodzi o zwiedzanie, to miejsc do tego nie brakuje.

Przede wszystkim warto tu wyróżnić odwiedzany przez tysiące turystów rocznie, wcześniej wspomniany Dubrownik. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego miasta jest stare miasto. Leży ono przy wybrzeżach Adriatyku i zapewnia przepiękne widoki, ale jest też ważnym miejscem dla fanów seriali. Starówka Dubrownika stanowiła bowiem plan zdjęciowy do wielu scen "Gry o Tron", a dokładnie była miejscem obrazującym Królewską Przystań. Drugim miejscem, które trzeba odwiedzić, jest wzniesienie Srd, z którego widać panoramę całego Dubrownika i okolic.

 

Warta odwiedzenia jest też starówka, ale tym razem w Splicie. Czymś, co wyróżnia starówkę w tym mieście od innych jest fakt, iż jest ona Pałacem Dioklecjana, czyli rzymskiego cesarza panującego na przełomie III i IV wieku. Można tam zobaczyć między innymi piękne mauzoleum, starożytny perystyl czy wąskie, klimatyczne uliczki.

Przechodząc do najpiękniejszych plaż, jakie możemy odwiedzić w Dalmacji, trzeba wskazać tę znajdującą się na wyspie Brac. Zlatni rat, bo tak nazywa się ta piaszczysta plaża jest otoczona krystalicznie turkusową wodą, a jej wierzchołek co roku zmienia kształt ze względu na morskie prądy i wiatr. Inna plaża warta odwiedzenia znajduje się u podnóży starego miasta w Dubrowniku. Znajduje się tam plaża Baje, która jest jedną z najpopularniejszych plaż tej część Dalmacji.

 

Ile kosztuje wycieczka do Dalmacji?

Ceny wycieczek do Dalmacji są oczywiście różne i składają się z wielu czynników. Wielu Polaków decyduje się na samodzielną organizację takiego wyjazdu i wykorzystanie własnego auta do dojechania na miejsce, a taka podróż zajmuje około 18 godzin. Jeżeli chodzi o ceny produktów spożywczych, to są one bardzo podobne do polskich, czasem nieznacznie większe. Oferty biur podróży wahają się w kwotach od 1300 zł do 4000 zł.

Więcej o: