Tunezja - obostrzenia. Na co nastawiać się przed przekroczeniem granicy?

Jakie zasady dla przybywających wprowadziła Tunezja? Obostrzenia są niestety dość znaczne. Do wybitnie turystycznego kraju udamy się tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Tunezja - wakacje jednak z ograniczeniami

Jakie ograniczenia dla turystów wprowadziła Tunezja? Wakacje zawsze są czasem, gdy do leżącego nad Morzem Śródziemnym kraju trafiają tłumy turystów. Także tutaj, podobnie jak np. w Chorwacji, wakacje 2021 miały przypominać te sprzed pandemii. Wszystko wydawało się iść dobrym torem do początków lipca. Wówczas zdecydowano się jednak wprowadzić ograniczenia - wszystkiemu winne są obawy przed szybkim nadejściem czwartej fali pandemii i tzw. wariantem Delta, który może być groźniejszy od poprzednich mutacji choroby.

Tunezja zdecydowała się na wprowadzenie obostrzeń dość wcześnie, bo już 1 lipca. Turyści mieli więc nieco więcej czasu na to, by przyzwyczaić się do myśli o dość dużych ograniczeniach panujących w kraju, które nie zachęcają do turystyki. Przede wszystkim od 9 lipca nie wystarcza już tzw. ''paszport covidowy'', czyli zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko koronawirusowi w przewidywanej liczbie dawek. Zarówno osoby niezaszczepione, zaszczepione, jak i ozdrowieńcy muszą bezwzględnie okazać przy wjeździe do Tunezji negatywny wynik testu PCR z kodem QR. Badanie musi być wykonane nie później, niż 72 godz. przed przekroczeniem granicy.

Tunezja - obostrzenia. Godzina policyjna pomiędzy 20.00 a 5.00 rano

Niestety, nie są to jedyne ograniczenia, jakie przygotowała Tunezja. Obostrzenia dotyczą nade wszystko życia społecznego na miejscu. Przede wszystkim od 1 lipca na terytorium całej Tunezji obowiązuje od 20.00 do 5.00 godzina policyjna. Jeszcze wcześniej, bo już od początku czerwca, tunezyjskie Ministerstwo Turystyki i Rzemiosła Artystycznego opublikowało zasady dla sektora turystycznego. Na ich podstawie m.in bada się temperaturę przybywającym do kraju na lotniskach. Istnieją też przypadki wyrywkowego testowania - pozytywny wynik testu oznacza trwającą 14 dni kwarantannę w hotelu. Nie ma możliwości przejazdu pomiędzy poszczególnymi guwernoratami w kraju. Zakazuje się organizowania zgromadzeń, w tym kulturalnych i religijnych. Z oferty lokali gastronomicznych można korzystać do godz. 16. Posiłki wydawane są jedynie do zewnętrznych ogródków.  

Tunezja - Covid-19. Jakie jeszcze restrykcje spotkamy na miejscu?  

Na co jeszcze musimy się przygotować, jeśli naszym celem wakacyjnym jest Tunezja? Covid-19 sprawił, że w weekendy w tym turystycznym kraju wprowadza się całkowity lockdown. Właściwie turyści mogą przebywać jedynie w ośrodkach wypoczynkowych lub w zorganizowanych grupach. Obostrzenia dotyczą też:

  • transportu miejskiego - 50 proc. miejsc musi pozostać wolnych
  • obłożenia miejsc w hotelach - 50 proc. miejsc hotelowych nie może być obsadzona 
  • zasad korzystania z basenów - dopuszczalne jest przebywanie 1 osoby na 3 m2 powierzchni basenu; zabrania się korzystania z nich osobom z grup szczególnego ryzyka (osobom starszym, kobietom w ciąży, chorym na schorzenia układu oddechowego)

Niestety, ale powrót do Polski z Tunezji związany jest z trwającą 14 dni przymusową samoizolacją. Z tych względów raczej trudno będzie o to, żeby Tunezja stała się w obecne wakacje szczególnie popularnym kierunkiem podróży turystów z Polski. 

Tunezja - koronawirus. Niezbędne formalności przed przekroczeniem granicy

Jakich formalności w dobie koronawirusa od turystów wymaga Tunezja? Podstawowym wymaganiem jest dostarczenie niezbędnych danych na temat swojego pobytu. Umożliwi to wypełnienie formularza lokalizacyjnego

Zobacz też: Portugalia: obostrzenia. O czym muszą wiedzieć turyści wybierający się na wypoczynek do Portugalii?

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!
Więcej o: