Czechy - obostrzenia. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem? Zasady podróżowania

Jakie zasady przyjęły dla podróżujących Czechy? Obostrzenia wprowadzone w ostatnim czasie wprowadzają duże zmiany. Na co się przygotować przed przekroczeniem granicy?

Czechy - obostrzenia od 9 lipca

O czym warto wiedzieć, wybierając jako cel swojej wakacyjnej podróży Czechy? Obostrzenia wprowadzone od 9 lipca w dużej mierze rujnują nadzieje na to, że wakacje 2021 r. będą tak samo błogie, jak te sprzed pandemii. Pojawienie się wariantu Delta i groźba czwartej fali koronawirusa sprawiają, że kolejne kraje dość nagle wprowadzają dodatkowe zasady wymagane przy przekraczaniu ich granic. Podobnie zrobiły Czechy - obostrzenia pojawiły się tu 9 lipca. Oczywiście to, że do kraju wjedziemy tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, nie może cieszyć podróżujących.

Czechy - zasady wjazdu, których trzeba przestrzegać

Na co nastawić się, gdy jako miejsce wypoczynku wybraliśmy Czechy? Zasady wjazdu do kraju polegają przede wszystkim na wykazaniu własnej bezinfekcyjności. Właśnie temu służy konieczność okazania wyniku testu antygenowego (ważny 48 h) lub PCR (ważny 72 h). Jakie mogą być alternatywy? Zamiast wyniku testu na wjazd pozwalają poświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub iniekcji preparatu jednodawkowego przynajmniej na 14 dni przed przekroczeniem granicy. Osoby, które mogą poświadczyć odbycie choroby, mogą wjechać do Czech bez kwarantanny pod warunkiem, że od daty tego zdarzenia nie minęło więcej niż 180 dni.   

Warto mieć na uwadze fakt, że w większości państw obostrzenia nie dotyczą osób poniżej 12. roku życia, podróżujących z rodzicami. Inaczej postanowiły Czechy. Zasady wjazdu z zastosowaniem dodatkowych rygorów dotyczą wszystkich, którzy mają powyżej 5 lat.  

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Czechy - obostrzenia. Aktualne formalności i zwolnienia 

Czego jeszcze trzeba dopełnić, gdy celem naszej podróży są Czechy? Obostrzenia aktualne przy przekraczaniu granicy dotyczą także dopełnienia niezbędnych formalności. Każdy przyjezdny jest zmuszony do wypełnienia formularza lokalizacyjnego

Warto wiedzieć, że istnieją pewne kategorie osób zwolnionych z częstego testowania i wypełniania formularza lokalizacyjnego. Mowa między innymi o pracownikach transgranicznych, zawodowych artystach i sportowcach. Nie muszą tych czynności wykonywać także pracownicy transportu międzynarodowego i obywatele sąsiednich państw, którzy dla ważnego celu podróżują do Czech w czasie nie dłuższym od 24 godz. Jednocześnie także one nie będą mogły u naszych południowych sąsiadów skorzystać z oferty hoteli lub restauracji jeśli nie wykażą wymaganych w obostrzeniach zaświadczeń.  

Czechy: tranzyt wolny od obostrzeń 

Co w sytuacji, gdy chcemy tylko przejechać przez Czechy? Tranzyt pozostaje wolny od obostrzeń. Jednocześnie nie może on trwać dłużej, niż 12 godzin spędzonych w Republice Czeskiej. Jedynym elementem, który może nas dotyczyć w przypadku ewentualnej kontroli, jest wykazanie wiarygodnego powodu przejazdu. To istotne z uwagi na to, że właśnie przez ten kraj wielu Polaków przejeżdża w drodze lądowej na wakacje w Chorwacji. Informacje o zasadach sanitarnych panujących na terytorium Czech warto śledzić na aktualizowanej na bieżąco stronie czeskiego ministerstwa zdrowia, która jest dostępna także w języku angielskim.   

Zobacz też: Praga: Atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić?

Więcej o: