Chociaż Hajduszoboszlo znane jest przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa, to warto wiedzieć nieco więcej na jego temat. Położone jest w północno - wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej w odległości 20 km od Debreczyna. Od stołecznego Budapesztu dzieli je dystans 200 km.
Chociaż historia miejscowości sięga XI w., to zrobiło się o niej głośno dopiero po 1925 r. Wtedy to w wyniku odwiertów głębinowych odkryto źródła geotermalne o temperaturze 70 stopni C. W Hajduszoboszlo rozpoczął się czas prozdrowotnej turystyki. Obecnie główne zyski czerpie się tutaj właśnie z obsługi turystów, którzy licznie przybywają zwłaszcza z Polski i Rumunii. Poza tym źródłem bogactwa dla okolicy są rolnictwo i wydobycie gazu ziemnego.
Chociaż do Budapesztu jest stąd ok. 200 km, to warto przy okazji urlopu w Hajduszoboszlo zwiedzić także stolicę Węgier. Na Wielkiej Nizinie Węgierskiej do odwiedzenia zachęca też największy w kraju Park Narodowy Hortobágy. Będąc tutaj, warto też spróbować miejscowej kuchni obfitującej w ostre przyprawy i doskonałe wina.
Niewątpliwym atutem omawianej lokalizacji jest pogoda. Hajduszoboszlo położone jest na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, co ma wielkie znaczenie dla tutejszego klimatu. Zarówno latem, jak i zimą, jest tutaj stosunkowo ciepło i sucho. W sezonie letnim bardzo rzadko tutaj pada, co jest jeszcze jednym powodem do tego, by Hajduszoboszlo odwiedzali turyści. Jednocześnie bardzo rzadko dni bywają tutaj bezwietrzne, co wpływa na to, że wielu przyjezdnych chwali sobie rześkość tutejszego powietrza.
Hajduszoboszlo. Zdjęcie ilustracyjne Gabor Tokodi/shutterstock
Zobacz też: Kaplica czaszek - niezwykła nekropolia, która zaskoczy Cię swoją formą
Co skłania do tego, by wybrać się do Hajduszoboszlo? Baseny są głównym powodem. Mowa przede wszystkim o ofercie Hajdúszoboszlói gyógyfürdo, czyli tutejszego uzdrowiska sięgającego historią 1927 r. Obecnie oferuje się turystom kilkanaście basenów, wśród nich między innymi kryte pływalnie, kąpieliska lecznicze i plażowe. Na przyjezdnych czeka tutaj również aquapark. O tym, że w Hajduszoboszlo oczekuje się między innymi turystów z Polski, świadczy strona uzdrowiska występująca też w wersji polskojęzycznej. W naszym języku można też porozumieć się w niektórych restauracjach i miejscach noclegowych.
Hajduszoboszlo słynie przede wszystkim jako uzdrowisko. Właściwości tutejszych wód są doceniane przy leczeniu i łagodzeniu skutków takich schorzeń, jak m.in. artretyzm, chroniczne zapalenie stawów, chroniczne zapalenie kręgosłupa, porażenie mózgowe po wylewach, stany zapalne mięśni czy schorzenia ginekologiczne. Co do zasady Hajduszoboszlo postrzegane jest przede wszystkim jako dobra lokalizacja wakacyjna dla osób starszych i rodzin z dziećmi.
Co z zakwaterowaniem w Hajduszoboszlo? Noclegi tutaj znajdziemy bez większej trudności. Mowa zarówno o kwaterach u osób prywatnych, jak i hotelach. Można wybierać spośród lokalizacji znajdujących się nieopodal kąpielisk, ale i tych nieco oddalonych. W przypadku ostatnich stracimy może nieco czasu na dostanie się do docelowych miejsc wypoczynku, ale zyskamy ciszę i spokój. Fakt, że Hajduszoboszlo jest uzdrowiskiem czynnym przez cały rok sprawia, że w żadnej porze nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem sobie noclegu na miarę naszych oczekiwań. Jedynym problemem mogą być tłumy, które napotkamy tutaj w lipcu i sierpniu.
Zobacz też: Nocleg w mieszkaniu z obłędnym widokiem na Paryż. Jedyny minus? Nie widać wieży Eiffla. Dlaczego?! [ZDJĘCIA]