Portugalia: obostrzenia. O czym muszą wiedzieć turyści wybierający się na wypoczynek do Portugalii?

Portugalia to wymarzony kierunek na letni wypoczynek. Piękne plaże, niesamowite widoki, a także wspaniałe atrakcje turystyczne - to wszystko czeka na turystów. O jakich obostrzeniach musimy pamiętać, wybierając się na wakacje do Portugalii?

Portugalia: koronawirus i obostrzenia

Portugalia to niewielki kraj na Półwyspie Iberyjskim, który położony jest nad oceanem, a z drugiej strony graniczy z Hiszpanią. Należy do niego także piękna wyspa Madera. Portugalia jest ciekawym miejscem na wakacje, gdyż oferuje zarówno ciekawe miejsca pod względem zabytków, ale też piękne plaże zachęcające do kąpieli słonecznych i wypoczynku.

W dobie koronawirusa w Portugalii, podobnie jak w innych krajach, których gospodarka opiera się na turystyce, obowiązuje szereg obostrzeń, które mają na celu maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, a jednocześnie pozwalają na funkcjonowanie branży, choć w ograniczonym zakresie.

Jeśli planujesz podróż do Portugalii kontynentalnej, należy mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na COVID-19 wykonanego najwcześniej na 72 godziny przed wylotem lub wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed wylotem. Z obowiązku tego zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat. 

Od 1 lipca 2021 r. z obowiązkowego testu zwolnione są osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID. Unijny Certyfikat COVID potwierdza:

  • przyjęcie pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 (jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni)
  • przebycie COVID-19 (jeśli od pierwszego pozytywnego testu upłynęło co najmniej 11 dni i nie więcej niż 180 dni).

Wszyscy turyści zobowiązani są także do wypełnienia formularza PLF – w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card. Należy go wydrukować, gdyż potrzebny będzie do okazania w punktach kontrolnych. Formularz jest imienny, co jest równoznaczne z tym, że każda osoba jest zobowiązana posiadać własny formularz (dotyczy to także dzieci poniżej 18 lat).

Chorwacja otwiera się na turystów z PolskiEfekt zielonego koloru. Europejskie kraje otwierają się na Polaków

Portugalia: godzina policyjna i inne obostrzenia

Aby zapewnić mieszkańcom i przybywającym do Portugalii turystom maksymalne bezpieczeństwo, w kraju nadal obowiązuje szereg obostrzeń. W ostatnich dniach w związku z rosnącą ilością zakażeń Portugalia wprowadziła godzinę policyjną, która obowiązuje w 45 gminach (w tym w Lizbonie), od 23:00 do 5:00. Zakaz będzie obowiązywać do odwołania.

Wiszący most w PortugaliiNajdłuższy most wiszący na świecie. Atrakcja dla osób o stalowych nerwach

Portugalia: kwarantanna dla podróżnych wracających z wakacji

W Polsce obecnie podróżni wracający z zagranicy (w tym także z Portugalii) obejmowani są kwarantanną. Zwolnione z niej są:

  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, 
  • ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
  • dzieci poniżej 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (minimum 14 dni od podania pełnej dawki). 

W przypadku podróżnych wracających z krajów należących do Unii Europejskiej lub stowarzyszenia EFTA, z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż na 48 godzin przed przylotem do Polski, lub w kraju (maksymalnie do 48 godzin po przekroczeniu granicy).

Zobacz też: Zima na wyspie wiecznej wiosny. Na Maderze spadł śnieg

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?
Więcej o: