Turcja: obostrzenia. Jakie zasady obowiązują turystów wybierających się na wakacje do Turcji?

Turcja obostrzenia wprowadziła już jakiś czas temu. Kraj ten to często wybierany przez naszych rodaków cel urlopowych wyjazdów. Z jakimi zasadami muszą się liczyć podróżujący do Turcji?

Turcja: obostrzenia dla turystów

Zastanawiasz się, jakie obostrzenia dla turystów obowiązują w Turcji? Jest to ogromny kraj o wielkim potencjale turystycznym. Piękne okoliczności przyrody, wiele zabytków o nieocenionej wartości, odmienna kultura - to wszystko od lat przyciąga Polaków, którzy chętnie odwiedzają zarówno Riwierę Turecką jak i Egejską. Turcja może pochwalić się także bardzo dobrą bazą hotelową, jak również przystępnymi cenami wczasów w ulubionej przez Polaków formule all inclusive

Obecnie Turcja posiada otwarte granice dla turystów, których jednak obowiązują pewne obostrzenia podczas wjazdu do kraju. O czym należy pamiętać planując wczasy w Turcji?

Od 1 czerwca 2021 r. podróżujący do Turcji muszą okazać negatywny wyniku testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do kraju lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego (wykonanego w ciągu 48 godzin przed przylotem). Zaświadczenie z wynikiem powinno być wystawione w języku angielskim przez laboratorium uznawane przez Ministerstwo Zdrowia.

Z obowiązku okazania wyniku testu zwolnione są dzieci do 6 lat, a także osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy.

Wyjazd do Turcji: obostrzenia. Ulgi dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Jakie dokładnie obostrzenia obowiązują podczas wyjazdu do Turcji? Jak już wspomniano wyżej, z obowiązku okazywania wyniku testu przy wjeździe do Turcji od 1 czerwca zwolnieni są ozdrowieńcy i osoby zaszczepione, pod warunkiem, że:

  • osoby zaszczepione przyjęły wszystkie wymagane dawki przeciw COVID-19 (minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepienia) i posiadają odpowiednie zaświadczenie potwierdzające ten fakt
  • ozdrowieńcy, którzy minimum 28 dni i maksimum 6 miesięcy przed przylotem do Turcji chorowali na COVID-19 i posiadają stosowne zaświadczenie wydane przez właściwe organy.

W Turcji akceptowane są Unijne Certyfikaty COVID, które obywatele Polski mogą pobrać bezpośrednio z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel.

Turcja wakacje: obostrzenia

Wakacje w Turcji wymagają dostosowania się przez turystów także do innych obostrzeń. Jednym z nich jest wypełnienie Formularza Lokalizacyjnego oraz elektronicznego formularza zgłoszenia Podróżnego - Traveler Entry Form. Formularz można znaleźć na stronie https://register.health.gov.tr/. Po jego uzupełnieniu turysta otrzymuje potwierdzenie rejestracji, a także unikatowy kod HES, który należy  wydrukować lub zapisać na smartfonie i okazać obsłudze linii lotniczej przed wylotem. 

Warto pamiętać, że wizy do Turcji dla Polaków zostały zniesione, a wjazd do kraju odbywa się wyłącznie na podstawie paszportu. 

Władze kraju dokładają wszelkich starań, aby pobyt turystów na terenie Turcji był bezpieczny. W tym celu obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz zachowywania dystansu społecznego. Stworzono także specjalny program ''Certyfikacji sanitarnej w branży turystycznej", który ma na celu weryfikację bezpieczeństwa w zakresie usług transportowych i turystycznych. Prowadzona jest także akcja szczepień osób zatrudnionych w sektorze turystycznym. 

Należy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 sierpnia 2021 roku turystów powracających z wakacji obowiązuje 10-dniowa kwarantanna w Polsce. Z tego obowiązku zwolnione są:

  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19,
  • ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

W przypadku podróży z krajów spoza strefy Schengen kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Turcji.

Zobacz też: Turcja poleca się na wypoczynek! Wybierz kurort w Turcji Egejskiej lub Riwierze Tureckiej

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni
Więcej o: