Grecja: obostrzenia. O czym należy pamiętać wybierając się do Grecji?

Grecja obostrzenia utrzymuje cały czas. Od lat jest ona jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Nie inaczej będzie w tym sezonie. Jednak podróżujący na wyspy greckie i Peloponez muszą liczyć się z obowiązującymi tam zasadami.

Grecja: obostrzenia dla turystów

Grecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych. W sezonie przyjmuje ona setki tysięcy turystów z różnych stron świata, co zwłaszcza w warunkach pandemii stanowi duże wyzwanie. Dlatego też Grecja wydała szczegółowe zarządzenia dotyczące osób, które planują wakacje na jej terenie. Sezon turystyczny na wyspach i na kontynencie jest w pełni, a władze kraju zapewniają, że podjęte przez nie działania zapewniają pełne bezpieczeństwo podróżującym.

Jakie obowiązują obostrzenia dla turystów w Grecji? Każdy turysta przybywający do Grecji musi okazać wynik negatywny testu na koronawirusa. Ozdrowieńcy i osoby zaszczepione mogą liczyć na zwolnienie z tego obowiązku pod warunkiem, że:

 • ukończyły cykl szczepień (minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej wymaganej dawki szczepienia), i posiadają Unijny Certyfikat Szczepienia COVID 
 • wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem (od pierwszego pozytywnego wyniku testu antygenowego lub PCR minęło nie mniej niż 30 i nie więcej niż 180 dni przed przyjazdem do Grecji)

Grecja: obostrzenia dla Polaków

Obostrzenia dla Polaków w Grecji nie odbiegają od tych obowiązujących turystów z innych krajów. Wybierając się na wczasy do tego kraju, należy:

 • okazać negatywny wynik testu PCR lub negatywny wynik testu antygenowego na obecność koronawirusa (test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem do Grecji, a test antygenowy nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem); zaświadczenie musi być sporządzone w języku angielskim (test jest obowiązkowy dla wszystkich, w tym dzieci, które ukończyły 12 lat)
 • wypełnić formularz PLF.

Wyników testów nie muszą okazywać dzieci do lat 12 oraz osoby, które przeszły pełny cykl szczepień, a także ozdrowieńcy.

Należy pamiętać, że w Grecji każdy podróżny może zostać poddany losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które odmówią poddania się badaniu mogą nie zostać wpuszczone na terytorium Grecji. 

Wyjazd do Grecji: obostrzenia. Co musisz zrobić, nim udasz się w podróż samolotem?

Jak wygląda aktualnie wyjazd do Grecji? Co mówią na ten temat obostrzenia? Większość turystów dociera do Grecji drogą lotniczą. Turyści wybierający się na urlop do tego kraju są zobowiązani do wykonania kilku niezbędnych czynności, dzięki którym ich pobyt na terenie Grecji przebiegnie bezproblemowo:

 1. Wypełnienie formularza Passenger Locator Form. Należy w nim podać nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Otrzymamy w zamian kod QR, który trzeba zapisać na smartfonie lub wydrukować, a następnie okazać podczas odprawy na lotnisku i po wylądowaniu. Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed przyjazdem na stronie travel.gov.gr. Brak kodu na lotnisku może skutkować karą w wysokości 500 euro (każda osoba, również niepełnoletnia, musi mieć wypełniony osobny formularz PLF i otrzymać własny kod QR.)
 2. Wykonanie testu.
 3. Uzupełnienie i wydrukowanie oświadczenia o stanie zdrowia.
 4. Przed powrotem do Polski z wakacji należy wypełnić kartę lokalizacyjną oraz deklarację pasażera dla celów ochrony zdrowia publicznego w związku z COVID-19 (ICAO). 

Przebywając na terenie Grecji, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się
 • obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej oraz w przestrzeni otwartej; niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami
 • punkty gastronomiczne są otwarte dla klientów wyłącznie na zewnątrz
 • plaże, parki i ogrody są otwarte z zachowaniem dystansu społecznego. 

Zobacz też: Pomysł na boskie wakacje. Siedem punktów do zobaczenia na Chalkidiki

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend
Więcej o: