Albania: obostrzenia. Co musisz wiedzieć, wybierając się do słonecznej Albanii?

Albania jest coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym przez Polaków. Piękna pogoda, rajskie krajobrazy, a przy tym niskie ceny - to argumenty, które przemawiają za wakacjami w Albanii. Jakie obostrzenia obowiązują w Albanii?

Albania: wakacje na Bałkanach?

Choć od lat przebojem wśród Polaków pozostają wczasy w Grecji, Turcji lub Bułgarii, to coraz większa rzesza rodaków wybiera inne destynacje, które oferują równie dużo co wymienione wcześniej kraje, a równocześnie są znacznie tańsze. Przykładem takiego nowego hitu wakacyjnego jest słoneczna Albania, która może skusić piękną pogodą, czystymi plażami, ciepłym morzem i bardzo dobrą bazą hotelową z różnymi opcjami zakwaterowania i wyżywienia. W dobie koronawirusa wakacje w Albanii stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Albania a Covid

Albania dość szybko zaczęła reagować na wzrost zakażeń koronawirusem. Poskutkowało to stosunkowo niewielką ilością zakażeń Covid-19 i otwarciem granic kraju przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Albania jest otwarta dla turystów, także tych z Polski, i na chwilę obecną nie ma obowiązku wykonywania testów na obecność SARS-CoV-2 oraz odbywania kwarantanny na miejscu.

Każdy turysta podróżujący do Albanii musi posiadać przy sobie wypełniony i wydrukowany druk wjazdowy, który można znaleźć w internecie.

Osoby, które decydują się na dostanie się do Albanii poprzez połączenie lotnicze z wyspą grecką Korfu, muszą wiedzieć, że obowiązują je przepisy wjazdowe Grecji (testy PCR, zaświadczenie o szczepieniu lub o byciu ozdrowieńcem).

Albania: koronawirus i obostrzenia

To, że Albania w dobie koronawirusa dość liberalnie podchodzi do przyjmowania turystów w swoim kraju, nie oznacza, że nie są tam przestrzegane zasady sanitarne. Główne obostrzenia obowiązujące wczasowiczów w Albanii to przede wszystkim:

  • zasłanianie nosa i ust obowiązkowe w zamkniętych pomieszczeniach, w tym w transporcie publicznym, biurach, centrach handlowych, sklepach i punktach usługowych. Mandat za nieprzestrzeganie nakazu wynosi 3,000 ALL, czyli ok. 25 EUR.
  • leżaki dostępne wyłącznie na plażach hotelowych;
  • w hotelach dostępne środki dezynfekujące; pokoje sprzątane pod nieobecność gości przez personel wyposażony w środki ochrony indywidualnej;
  • od 1 lipca godzina policyjna obowiązuje od godziny 24:00 do godziny 06:00.

Z kolei turyści powracający z wakacji w Albanii powinni pamiętać, że zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem czeka ich 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju. Zwolnione z niej są:

  • osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, 
  • ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
  • dzieci poniżej 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych. 

W przypadku podróży z krajów spoza strefy Schengen kwarantanna może zostać skrócona, gdy uzyskamy negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z Albanii.

Zobacz też: Gdzie na wakacje bez testu? Te kraje witają turystów z otwartymi ramionami

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?
Więcej o: