Regularnie aktualizowaną mapę wyłączonych z użytku miejsc do pływania, które zagrożone są m.in. występowaniem sinic, znajdziemy tutaj. Główny Inspektorat Sanitarny stale dostarcza nowych informacji na temat stanu wody w polskich akwenach. Według najnowszych doniesień GIS, we wtorek 16 sierpnia 2023 r. z powodu zakwitu sinic zamknięto kolejne szesnaście kąpielisk. Lista jest jednak znacznie dłuższa. Z rządowego serwisu Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że na chwilę obecną są to:
Sinice opanowują polskie kąpieliska. Nie są jedynym problemem
Sinice, choć niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia, to nie jedyny problem. Drugim, najczęstszym powodem zamykania kąpielisk jest skażenie wody bakterią E. coli. Na dzień 16 sierpnia 2023 problem dotyka: Jeziorko Czerniakowskie w Warszawie (woj. mazowieckie), kąpielisko Kryspinów w Krakowie (woj. małopolskie) oraz kąpielisko miejskie w Sokółce (woj. podlaskie).
Wykwit sinic na jeziorze lub w morzu wygląda bardzo charakterystycznie, choć mogą być one mylone z glonami. Styczność z nimi może skończyć się fatalnie nie tylko w przypadku ludzi, ale też zwierząt. Dlatego lepiej pilnować np. psów, które w letnie upały często chętnie korzystają z możliwości schłodzenia się w pobliskim bajorku.
Żeby uniknąć tego rodzaju zagrożenia, należy szerokim łukiem omijać wszelkie akweny, w których woda jest podejrzanie mętna z charakterystycznie zmienionym kolorem i zapachem. Zazwyczaj o obecności sinic w wodzie świadczy typowa, unosząca się na powierzchni gęsta piana. Żeby być całkowicie pewnym, że kąpiel w danym miejscu jest bezpieczna, najłatwiej po prostu sprawdzić to na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Źródła: GIS/Twitter.com/https://sk.gis.gov.pl/