To jeden z najstarszych szlaków turystycznych w Polsce. Stąd pochodzą znane baśnie i legendy

Kto nie słyszał legendy o Popielu, którego myszy zjadły? Albo o groszu wdowim? Niektórzy uważają, że Szlak Piastowski powinien znać każdy obywatel naszego kraju. Przebiega on przez dwa województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, a tworzą go miasta, które wiążą się z historią średniowiecznej Polski.

Należy do najsłynniejszych historycznych tras turystycznych w Polsce. Szlak Piastowski związany jest z dziejami średniowiecznych władców naszego kraju. Odwiedzając miejscowości położone na jego trasie można przyjrzeć się m.in. takim miejscom jak Grodowi w Biskupinie, ruinom zamku obronnego Mikołaja Nałęcza oraz Kaliszowi - najstarszemu miastu w Polsce. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Jest uznawany za najstarszy szlak historyczny w Polsce. Dzieli się na dwie trasy

Szlak Piastowski najlepiej jest zwiedzać samochodem, ale można też skorzystać z Piastowskiego Traktu Rowerowego przebiegającego przez malownicze pagórki Pojezierza Gnieźnieńskiego. Na trasie można zobaczyć m.in. słynne Pola Lednickie, Ostrów Lednicki oraz Gniezno z katedrą, Drzwiami Gnieźnieńskimi oraz relikwiami św. Wojciecha. Sam Szlak Piastowski dzieli się na dwie trasy: wschód-zachód oraz północ-południe.

W kierunku wschód-zachód szlak obejmuje m.in. Pobiedziska, Gniezno, Mogilno, Kruszwicę, Inowrocław oraz Włocławek. Z kolei trasa północ-południe przebiega przez takie miejscowości jak Żnin, Biskupin, Konin i Kalisz. 

Jedną z miejscowości, które pojawiają się na trasie uznaje się za najstarsze miasto w Polsce

Przemieszczając się Szlakiem Piastowskim, można zwiedzić m.in. Kalisz. To miasto uznaje się za najstarsze w naszym kraju. W czasach Piastów Kalisz stanowił niezwykle ważny ośrodek zarówno w kontekście życia politycznego, jak i gospodarczego - właśnie tu krzyżowały się szlaki handlowe. Obecnie w Kaliszu znajduje się Centrum Kaliskich Baśni i Legend. Warto dodać, że Szlak Piastowski kryje wiele ciekawych historii związanych z powstawaniem państwa polskiego i każdy Polak powinien odwiedzić te miejsca przynajmniej raz w życiu. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: