Sinice atakują. Sanepid wyłączył już 6 kąpielisk. Sprawdź, gdzie lepiej nie wchodzić do Bałtyku!

Kolejne kąpieliska wyłączone z użytku. Wszystko przez obecność trujących dla człowieka sinic. Głowny Inspektorat Sanitarny zaktualizował listę zbiorników wodnych, w których zaobserwowano zakwity.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Coraz więcej martwych stref w Bałtyku. "Problem się pogłębia"

Sinice w nadbałtyckich kąpieliskach w sezonie letnim to nic nowego. Kąpiel w akwenie zanieczyszczonym tymi organizmami może być fatalna w skutkach, więc należy bezwzględnie stosować się do komunikatów Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Warto też śledzić wszelkie aktualności w serwisie rządowym, poświęconym specjalnie kąpieliskom.

Obecnie sinice zaatakowały kolejne miejsca nad wodą, które zostały wyłączone z użytku. W ostatnim czasie sanepid ostrzegał już przed sinicami w okolicy Zalewu Wiślanego ,m.in. przy Krynicy Morskiej. Lista miejsc objętych czerwonych alertem sukcesywnie się powiększa. Warto więc wiedzieć, gdzie lepiej się nie zanurzać. 

Sinice atakują nad Bałtykiem. Uwaga! Kolejne kąpieliska zamknięte

Służby sanitarne zamknęły kolejne sześć popularnych kąpielisk między innymi w Gdyni. Są to: Babie Doły, Śródmieście oraz Redłowo. W powiecie nowodworskim natomiast nie należy wchodzić do wody na kąpielisku Jantar, Stegna II i Kąty Rybackie. W pozostałych strzeżonych kąpieliskach woda utrzymuje stan zdatny do użycia i nadaje się do zażywania kąpieli. 

Czy grozi kąpiel w wodzie z sinicami? Pierwsze symptomy, jakie możemy zaobserwować na naszej skórze, to wysypka i świąd. Pojawia się też zaczerwienienie spojówek. W przypadku zachłyśnięcia się zanieczyszczoną wodą, mogą natomiast wystąpić wymioty, biegunka oraz bóle brzucha.  Ale nie tylko. W poważniejszym stadium możemy również mierzyć się z gorączką, bólami mięśni oraz stawów. W ekstremalnych przypadkach, zatrucie wskutek kontaktu z sinicami może doprowadzić nawet do śmierci.

Czym są sinicami? Początkowo zaliczane do roślin, a obecnie do prokariotów, są to organizmy samożywne. Należą do królestwa bakterii. Określane są też cyjanofitami, cyjanobakteriami. Mogą przetrwać w zróżnicowanych warunkach. Zakres ich  bytowania zaczyna się od gleb, aż po wodę, skały, a nawet lodowce. To jedna z najstarszych bakterii na świec9ie, z ogromną zdolnością do adaptacji do otoczenia i rozwoju. Do tej pory wyłoniono ponad 1500 ich gatunków. Ten, z którym w Polsce mamy do czynienia najczęściej, odpowiedzialny za zakwity powstające m.in. na terenie kąpielisk, to Nodularia spumigena. 

Więcej o: