Kosmiczne ceny noclegów podczas Open'era. "Prawie trzy razy drożej niż zwykle"

Już tylko nieco ponad tydzień dzieli nas od rozpoczęcia festiwalu Open'er w Gdyni. Na internetowych forach pojawiają się setki ogłoszeń spóźnialskich, którzy szukają noclegów na czas imprezy. Tymczasem ceny w miejscach blisko festiwalowego miasteczka wystrzeliły w kosmos.

Więcej ważnych wiadomości z Polski znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

"Szukam noclegu dla trzech dziewczyn w terminie 29.06-03.06, zostałyśmy z dnia na dzień wystawione przez mamę koleżanki. Nie dysponujemy specjalnie dużym budżetem na nocleg, bo nie przewidziałyśmy tej sytuacji, ale może uda nam się jakoś dogadać jeśli chodzi o koszty" - to tylko jedno z setek ogłoszeń festiwalowiczów, które można znaleźć na Facebooku. 

Zapotrzebowanie na noclegi jest ogromne, co niejednokrotnie wykorzystują właściciele mieszkań. - Byłabym szalona, gdybym zostawiła ceny na regularnym poziomie - mówi nam Agnieszka, właścicielka lokalu w centrum Gdyni. - W sezonie letnim, a szczególnie w terminie Open'era, niemal wszyscy podnoszą stawkę za noc. W kilka dni można zarobić tyle, co normalnie w miesiąc - przyznaje. 

- Oba moje lokale są już wynajęte. W Gdańsku za 1 tys. zł za dobę, w Gdyni za 1,3 tys. zł, czyli prawie trzy razy drożej niż zwykle - dodaje w rozmowie z Wirtualną Polską pani Ania. - Latem stawki zawsze są wyższe, ale na takie ceny raczej nie będę mogła już liczyć, więc trudno nie wykorzystać okazji.

Wschód SłońcaTutaj wschody słońca zapierają dech w piersiach. 3 miejsca w Polsce, do których warto kiedyś dotrzeć

93 proc. wyprzedanych noclegów

O tym, jak duże jest zapotrzebowanie na noclegi w terminie festiwalu, świadczyć mogą dane z popularnej strony Booking.com. W dniach 29.06-2.07, zarezerwowanych jest już 93 proc. pokoi. Aktualnie najtańsza opcja w Gdyni za trzy noce dla czterech dorosłych osób to niemal 1800 zł. Na drugim biegunie jest natomiast apartament 450 m od plaży za prawie 10 tysięcy złotych.

Średnio czteroosobowa grupa musi liczyć się z wydatkiem 4 tysięcy złotych, co oznacza, że za nocleg festiwalowicze zapłacą więcej niż za karnet na imprezę.

Rady dla spóźnialskich ma Karol Wiak z Nocowanie.pl. Jak przyznał w rozmowie z Wirtualną Polską, godząc się na nocleg trochę dalej od miasteczka czy centrum Gdyni możemy sporo zaoszczędzić. - Znalezienie mieszkania na kilka dni przez imprezą i to w przystępnej cenie, nie jest łatwym zadaniem. W naszej bazie są jeszcze mieszkania w Gdyni, ale polecam też sprawdzić ofertę GdańskaSopotu, gdzie w tym terminie możemy znaleźć tańsze lokale, a że Trójmiasto posiada doskonale rozwinięte środki transportu publicznego, dojazd w wyznaczone miejsce nie powinien stanowić problemu, a różnice w cenach są naprawdę spore - powiedział. 

Sprawdziliśmy oferty dostępne na stronie Nocowanie.pl. Rzeczywiście, pokoje w Gdańsku zdecydowanie różnią się ceną od tych z Gdyni. Za przykładowy dwupokojowy apartament w centrum Gdańska, cztery osoby zapłacą tylko 1200 zł za trzy noce. 

Kamienne kręgi znajdują się 1,5 km od wsi Węsiory"Polskie Stonehenge". Nie zabieraj kamieni, bo stanie ci się krzywda

Łowcy okazji na forach

Ostatnią deską ratunku dla wszystkich, którzy nie mają jeszcze noclegu na czas festiwalu, mogą okazać się też ogłoszenia w mediach społecznościowych. Pojawiają się bowiem okazje od osób, które rezygnują z przyjazdu na festiwal. Przykładowo: we wtorek na facebookowym forum "Open'er festiwal noclegi" pojawiła się oferta odstąpienia noclegu dla dziesięciu osób w terminie 27.06-4.07 za 200 zł za osobę. Ogłoszenie dotyczy co prawda Gdańska, ale mieszkanie znajduje się zaledwie 5 min od SKM, dzięki czemu szybko można dojechać do centrum Gdyni. 

Więcej o: