Największe wodospady w Polsce. Znasz je wszystkie? Robią wrażenie

Polskie wodospady przyciągają do siebie w sezonie tysiące turystów. Trudno się dziwić, bo choć nie zaliczają sie do grona największych na świecie, to z pewnością wzbudzają zachwyt wśród podziwiających. Które wodospady w Polsce są największe? Gdzie się udać, żeby je zobaczyć?

Polskie wodospady z pewnością są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych w Europie. Kto choć raz udał się na pieszą wycieczkę w Tatry lub Karkonosze, ten wie o czym mowa. Liczne kaskady, skalisty, leśny krajobraz, to niewątpliwie jedne z najcenniejszych elementów polskiej przyrody, o którą warto zadbać. W tekście opisujemy siedem największych  pod względem wysokości wodospadów w Polsce i podpowiadamy gdzie ich szukać. 

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

1. Wielka Siklawa (ok. 70 metrów wysokości) 

Największym wodospadem w Polsce jest bez wątpienia Wielka Siklawa, nazywana też po prostu Siklawą. Położona w Tatrach Wysokich, spadając rozdziela Dolinę Roztoki oraz znaną wszystkim miłośnikom Tatr Dolinę Pięciu Stawów. To jeden z najchętniej odwiedzanych punktów górskich wędrówek i choć tłumy mogą odstraszać, to warto wybrać się tam choć raz. Siklawa jest po prostu piękna i większość odwiedzających Tatry Wysokie chce ją koniecznie zobaczyć. Wodospad ma od dwóch do czterech strug, jego ogrom oraz dźwięk uderzającej o skały wody robi wielkie wrażenie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

2. Wodospad Kamieńczyka (27 metrów wysokości)

Drugim wodospadem w Polsce pod względem wysokości jest Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach. Ten najwyższy sudecki wodospad jest punktem, który każdy powinien odwiedzić będąc w Szklarskiej Porębie. Polecamy jednak wybrać się nieco przed lub chwilę po sezonie, ponieważ długie kolejki ciągnące się do wodospadu mogą skutecznie odstraszyć. Zwiedzanie Kamieńczyka odbywa się w dolnej jego części z zabezpieczeniem w postaci kasku. Jeżeli jednak chcemy uniknąć czekania, to Kamieńczyk można zobaczyć przez barierki, przy jego górnej części, a następnie odpocząć w znajdującym się tuż obok schronisku

3. Siklawica (ok. 22-23 metry wysokości)

Kolejnym pod względem wysokości polskim wodospadem jest Siklawica. Często mylona z Siklawą (której na marginesie zawdzięcza swoją nazwę), również znajduje się w Tatrach, tym razem jednak Zachodnich. Położona jest w Dolinie Strążyskiej w północnej ścianie Giewontu. Siklawica ma jedną, dość cienką strugę, która spływa przez dwie, niemalże pionowe skały.  

4. Wodospad Wilczki (22 metry wysokości)

Wilczki to drugi najwyższy sudecki wodospad i pierwszy pod względem wysokości w Masywie Śnieżnika. Położony w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym, Wilczki ma jedną strugę spadającą do kotła. Teren, na którym znajduje się wodospad został przystosowany do ruchu turystycznego w 2018 roku, dzięki czemu można go podziwiać przy klimatycznym i urokliwym oświetleniu latarni. Został także wyposażony w punkty widokowe, które umożliwiają bezpieczny dostęp odwiedzającym go turystom

5. Szklarki (13,3 metry wysokości)

Szklarki to drugi najwyższy wodospad w Karkonoszach (zaraz po Kamieńczyku). Spływająca pojedyncza struga wody, tworzy tzw. kocioł wirowy (wgłębienie przy spadającej kaskadzie wody). Wodospad jest położony przy malowniczych szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego, które powinny być elementem koniecznym do zobaczenia podczas górskich wędrówek w tym rejonie Sudetów. Mocnym punktem Szklarki jest z pewnością jego dostępność i możliwość podziwiania go o każdej porze roku. Niedaleko wodospadu znajduje się także parking, dzięki czemu można z łatwością podjechać do niego także samochodem. 

Zobacz też: Polacy pokochali agroturystyki. "Kiedyś to był pokoik u rolnika. Dziś wszystko podporządkowane jest gościowi"

Więcej o: