Uważaj na palce umarlaka podczas grzybobrania. Przerażający grzyb z polskich lasów

Postrach wśród grzybiarzy sieje dość nietypowy grzyb, który pojawił się w polskich lasach. Wyglądem przypomina palce zmarłego. Rośnie nie we wszystkich lasach i nadal ciężko go spotkać. Czy Próchnilec maczugowaty jest jadalny i po czym najłatwiej go rozpoznać?

Podczas wyprawy na grzyby możemy spotkać przeróżne gatunki. Zależnie od terenów czekają na nas prawdziwki, borowiki, czy np. kurki. Grzybiarze mają jednak powód do strachu. Mogą trafić na okaz, który do złudzenia przypomina dłoń rodem z horroru. To palce umarlaka, a tak naprawdę grzyb o nazwie Próchnilec maczugowaty. Co o nim wiemy? To gatunek na który trzeba uważać z kilku powodów.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Palce umarlaka, Próchnilec maczugowaty, Xylaria polymorpha. Po czym go rozpoznać?

Palce umarlaka to grzyb o dość osobliwym wyglądzie. Ma ciemną barwę i najczęściej wyrasta pod obalonymi drzewami, czy gałęziami. Wygląda niemal jak dłoń, która nagle wyłania się z traw. Ten widok może być przerażający, ale nie ma powodu aby się go bać. Próchnilec maczugowaty, bo tak oficjalnie nazywa się grzyb który pojawił się w polskich lasach, wyglądem przypomina dłoń trupa, lub maczugi o nieregularnym kształcie. Został po raz pierwszy sklasyfikowany w XVIII w. Obecną nazwę Xylaria polymorpha nadano mu w 1835 roku. Ma siny kolor i strukturę przypominającą spróchniałe drewno. Jego końcówki, ponieważ grzyb ten rośnie do góry i ma dość cienki, równy kształt, zdobią narośla, przypominające ludzkie paznokcie. To straszny widok, ale jak widać natura nie przestaje nas zaskakiwać. 

Czy Próchnilec maczugowaty jest jadalny? Palce umarlaka pojawiły się w lasach

Grzyb o nazwie potocznej "palce umarlaka" nie jest jadalny. Oficjalnie nie ma głosów potwierdzenia o tym, że miałby być trujący, jednak nie należy do smacznych i wartych uwagi. Okazów jest niewiele, dlatego nie należy go niszczyć, ani zbierać. To ciekawy wizualnie gatunek, ale bez korzyści dla grzybiarzy. 

Gdzie występuje Próchnilec maczugowaty? Spotkamy go w całej Polsce

Wbrew pozorom ten gatunek jest w Polsce dobrze znany od wielu lat. Dokumenty mówią, że pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1797 roku. Dopiero teraz postanowił jednak pokazywać się nieco częściej i na terenie całej Polski. Występuje w różnych lasach, niezależnie od rosnących gatunków roślin. Jednak najczęściej pojawia się w największych i najstarszych lasach z obfitą, wieloletnią roślinnością.

Więcej o: