Gdzie na grzyby? Dolnośląskie 2021. Sprawdzone miejsca grzybiarzy

Grzybobranie na Dolnym Śląsku? Najbardziej oblegane pozostają wciąż te same miejsca, które przy sprzyjającej pogodzie są prawdziwym rajem dla grzybiarzy. Miejsca na grzyby Dolnośląskie LISTA.

Piękna pogoda zachęca do spacerów, a wielu z nas z przyjemnością spędza wolny czas w lesie. Dla grzybiarzy to doskonała okazja, żeby zebrać pełne kosze jadalnych grzybów. Jeśli znasz się na grzybach i chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, wybierz się na grzybobranie na Dolnym Śląsku. Miejsca na grzyby Dolnośląskie LISTA. Sprawdzamy najlepsze miejsca w regionie.

Gdzie na grzyby? Dolnośląskie zagłębia grzybowe

Zarówno poczatkujący, jak i zaprawieni w boju grzybiarze już powoli zaczynają się rozglądać za tym gdzie na grzyby w Dolnośląskim warto udać się w 2021 roku. Jako, że wrześniowa aura jak dotąd nas rozpieszcza, coraz więcej osób decyduje się na wypad do lasu, przy okazji którego można spotkać nieco interesujących okazów. Dla rozwoju grzybów najlepsze warunki panują wtedy, gdy występuje spora wilgotność, a przy tym jest stosunkowo ciepło. Jeśli wziąć pod uwagę ostatnie tygodnie to pogoda sprzyjała bardzo ich wzrostowi, dlatego teraz obserwujemy już pierwszy tej jesieni wysyp tych darów lasu. Jeśli lubisz zbieranie grzybów, Dolnośląskie będzie doskonałą destynacją!

Zbieranie grzybów: Dolnośląskie

Zbieranie grzybów w Dolnośląskim, czy w każdym innym rejonie kraju należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem i rozeznaniem. Jeśli wybieramy się na grzyby po raz pierwszy koniecznie przeanalizujmy dokładnie atlas grzybów, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do znalezionego okazu lepiej go zostawić, niż ryzykować zdrowiem lub życiem. Zawsze można także zgłosić się z grzybami do sanepidu, gdzie pracownicy pomogą w ustaleniu czy nasze zbiory są w 100% bezpieczne i jadalne.

 

Miejsca na grzyby w dolnośląskim: lista

Miejsca na grzyby w województwie dolnośląskim są tak liczne, że trudno wszystkie zebrać w jednym miejscu. Faktem jest, że każdy doświadczony grzybiarz posiada własne, sprawdzone miejscówki, których lokalizacją raczej nie dzieli się na prawo i lewo. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę, że grzyby lubią miejsca wilgotne i zacienione, dlatego najlepiej szukać ich w dąbrowach, parkach, lasach, ale też nad brzegami zbiorników wodnych, w ocienionych rowach itp. Zawsze wybierając się na grzybobranie warto pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz ekwipunku, który pozwoli nam bezpiecznie spacerować bez ryzyka przemarznięcia. Grzybiarz musi być także wyposażony w nożyk i koszyk - grzyby należy odcinać, tak aby z grzybni miał okazję wyrosnąć kolejny egzemplarz, a zebrane sztuki przenosić w przewiewnym pojemniku (unikamy toreb foliowych). 

Sprawdzone miejsca na grzyby na Dolnym Śląsku to:

  • lasy w okolicach Jeleniej Góry, Kłodzka, Wałbrzycha i Zgorzelca
  • lasy wokół Starego Węglińca
  • Bory Dolnośląskie na granicy z województwem lubuskim
  • lasy w okolicy Milicza

Grzybobranie na Dolnym Śląsku

Grzybobranie na Dolnym Śląsku podobnie jak w innych rejonach należy prowadzić zgodnie z "terminarzem" pojawiania się kolejnych gatunków. I tak:

  • borowiki - pojawiają się od lipca do października
  • podgrzybki - te można spotkać już od czerwca aż do listopada
  • maślaki - od czerwca do października
  • kurki - od czerwca do listopada
  • kanie - od czerwca do listopada
  • opieńki - od września do listopada.

Mapa grzybów. Dolnośląskie

A oto jak prezentuje się aktualna mapa grzybów i województwo dolnośląskie. Jak wygląda południowy zachód Polski na tle innych regionów pod tym względem?

Mapa grzybów w Polsce 2021Mapa grzybów w Polsce 2021 źródło: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm

Więcej o: