Gdzie na grzyby? Podkarpackie 2021 zaprasza grzybiarzy

Gdzie na grzyby? Podkarpackie 2021 poleca się na tegoroczne spacery po lasach i zbieranie grzybów. Oto najlepsze miejsca, gdzie wysyp borowików, prawdziwków i innych rarytasów jest gwarantowany. Miejsca na grzyby: podkarpackie LISTA.

Podkarpackie lasy to prawdziwy raj. Przepiękne tereny, dzika natura oraz niesamowita fauna i flora są dumą mieszkańców i magnesem przyciągającym turystów. Chcesz wybrać się na grzybobranie w podkarpackim? Podpowiadamy dokąd się udać, aby wrócić do domu z pełnym koszem grzybów. Miejsca na grzyby: podkarpackie LISTA.

Gdzie na grzyby? Województwo podkarpackie

Gdzie na grzyby? Podkarpacie poleca się grzybiarzom jako jeden z najbogatszych pod tym względem terenów. Duża ilość lasów, a także bliskość dzikich Bieszczad, sprawia, że południowo - wschodni kraniec naszego kraju jest idealnym miejscem na wyprawy grzybiarskie. Tak naprawdę trudno tu nawet wskazać odpowiednie miejsce dla grzybiarzy, gdyż każda nieco bardziej zalesiona okolica obfituje w dorodne borowiki, podgrzybki, kanie itd. 

Szczególnie ciekawym miejscem na grzyby są jednak okolice Arłamowa, który słynie z wyjątkowego ośrodka, gdzie odbywają się zgrupowania i treningi największych gwiazd polskiego sportu. Rozciągające się wokół lasy zachwycają i są idealnym miejscem na zbiory, które warto rozpoczynać jak najwcześniej rano. 

Zbieranie grzybów. Podkarpackie

Amatorzy zbierania grzybów na Podkarpaciu informują i zasypują Internet zdjęciami ostatnio zebranych grzybów. Jest to dowód na to, że na tym obszarze obserwujemy w ostatnich dniach prawdziwy wysyp tego cennego daru lasu. Wystarczy nieco oddalić się od miast, zajrzeć do pobliskich zagajników, lasów, dąbrów, by wrócić z koszem pełnym smacznych grzybów, które wystarczy wysuszyć, by przez całą zimę delektować się ich smakiem. 

Miejsca na grzyby w województwie podkarpackim. Lista

Lista miejsc na grzyby w województwie podkarpackim jest bardzo długa, jednak postaramy się ograniczyć do tych najbardziej znanych i polecanych przez okolicznych grzybiarzy. 

  • lasy wokół Baligrodu
  • lasach w okolicach Brzózy Królewskiej,
  • okolice Kalwarii Pacławskiej
  • okolice Głogowa Małopolskiego

Grzybobranie na Podkarpaciu

Grzybobranie na Podkarpaciu może być naprawdę obfite, zwłaszcza jeśli sprzyja pogoda. Najlepsze warunki do rozwoju grzybów to umiarkowana wilgotność, a przy tym średnia temperatura nieco ponad 20°C. Warto jednak pamiętać, że dobre warunki sprzyjają zarówno grzybom jadalnym, jak i tym trującym. Pamiętajmy zatem, aby nie stracić głowy i w razie jakichkolwiek wątpliwości odpuścić zbieranie grzybów. Zawsze można także zgłosić się z zebranym koszem do Sanepidu, gdzie pracownicy pomogą ustalić czy nie mamy do czynienia z gatunkiem niejadalnym, lub co gorsza trującym. Zbierając grzyby musimy mieć całkowitą pewność, że grzyby, które zabieramy do domu są jadalne. Nie narażajmy swojego zdrowia i życia. 

Mapa grzybów. Podkarpackie

A oto jak prezentuje się podkarpacie na aktualnej mapie grzybów na wrzesień 2021.

Mapa występowania grzybówMapa występowania grzybów źródło: https://grzyby.pl/wystepowanie.htm

Więcej o: