Wraz z końcem lata wielu grzybiarzy wyrusza na spacery do lasów. Zwłaszcza po deszczu, na zielonych terenach można znaleźć wiele gatunków grzybów. Niektórzy zbierają je w celach zarobkowych, inni dla przyjemności, a jeszcze inni jako składnik do przepysznych dań, również tych świątecznych. Grzyby można suszyć, marynować i mrozić. Nie wszystko jednak, co daje natura jest legalne. Niektóre grzyby stanowią śmiertelne zagrożenie, a za zbieranie innych grozi nawet odpowiedzialność karna. Wśród grzybów objętych szczególną ochroną znajdziemy zarówno grzyby jadalne jak i trujące. Poznaj te gatunki.
Grzyby objęte szczególną ochroną, są traktowane tak samo jak zagrożone gatunki zwierząt, czy roślin. To szczególne okazy, których zbieranie w dowolnych ilościach jest zabronione. Grzyby pod ochroną dzielą się na te pod ochroną ścisłą i częściową. Ochrona ścisła dotyczy całkowitego zakazu niszczenia, usuwania, zabijania czy przenoszenia roślin i zwierząt zaliczanych do gatunków chronionych. Ochrona częściowa dotyczy zaś przede wszystkim roślin, a w celu ich ochrony są podjęte odpowiednie działania, takie jak tworzenie ścisłych rezerwatów przyrody, obejmowanie zagrożonych gatunków ochroną.
Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, w przypadku zbierania niektórych grzybów chronionych grozi odpowiedzialność karna do 5 lat pozbawienia wolności. Konsekwencje grożą osobie, która działa umyślnie i wchodzi w posiadanie lub handluje grzybami objętymi ochroną w liczbie większej niż nieznaczna. Niektórych gatunków nie można zbierać w ogóle i w takich przypadkach narzucone na grzybiarzy mogą zostać również wysokie kary grzywny. Nieznanych gatunków najlepiej nie zbierać wcale, również z powodów bezpieczeństwa. Istnieją specjalne wykazy grzybów znanych, które są smaczne i legalne.
Lista grzybów objętych ochroną jest długa i dzieli się na te objęte ochroną całkowitą i częściową. Do gatunków, których pod żadnym pozorem zbierać nie wolno zaliczane są m.in :
Pełna lista gatunków chronionych jest dostępna tutaj.