Kopalnia soli Kłodawa - czynna kopalnia z możliwością zwiedzania. Jakie atrakcje oferuje?

Kopalnia soli Kłodawa w porównaniu do Bochni czy Wieliczki jest obiektem niemal nowym. Sól w dalszym ciągu się tutaj wydobywa. Mimo tego warto jest zwiedzić udostępnioną podziemną trasę.

Kopalnia soli Kłodawa - ważne informacje

Co warto wiedzieć o obiekcie takim, jak kopalnia soli Kłodawa? Ważne informacje dotyczą przede wszystkim jej początków, wydobycia i tego, w jaki sposób doszło do udostępnienia jej części turystom. Początki wydobycia soli na tych terenach sięgają ostatnich lat II Rzeczpospolitej. Profesor Edward Janczewski, znany polski geolog, przeprowadził w latach 1937 - 1939 badania potwierdzające występowanie bardzo obszernego pokładu soli. W trakcie okupacji przeprowadzono próbne odwierty. Po wojnie zapadła decyzja o budowie kopalni, która rozpoczęła się w 1949 r. Wydobycie zaczęło się w 1956 r. Początkowo odbywało się na głębokościach 450 i 600, potem też 750 m. Bogactwo pokładów zapewnia możliwość funkcjonowania kopalni przez kolejne dziesięciolecia. W 2018 r. przyznano jej koncesję na następne 33 lata. 

Jednocześnie kopalnia soli Kłodawa stała się obiektem turystycznym. Wyjątkowe jest to, że trasa podziemna znajduje się na imponującej głębokości 600 m. Od 2007 r. ta część kopalni została wpisana do rejestru zabytków. 

Kopalnia soli Kłodawa - atrakcje. Co czeka tu na turystów? 

Czym może poszczycić się kopalnia soli Kłodawa? Atrakcje, które oferuje się w tym miejscu turystom, przede wszystkim sprowadzają się do możliwości podziwiania tego, jak prezentuje się wciąż czynna kopalnia soli. Zwykle miejsca takie wykorzystywane są do celów muzealnych dopiero po zakończeniu wydobycia. W przypadku Kłodawy możemy zaś:

  • zjechać prawdziwą górniczą windą z prędkością 6 m /s
  • podziwiać w naturalnym stanie sól liczącą sobie 250 milionów lat
  • przejść wyrobiskami powstałymi po wydobyciu soli na głębokości 600 m
  • wysłuchać prelekcji dotyczącej tutejszych złóż, ich eksploatacji i zastosowania soli
  • zobaczyć pokłady unikatowej soli różowej
  • zobaczyć kaplicę św. Kingi i salę koncertową

Do ciekawostek trzeba zaliczyć fakt, że właśnie w kłodawskiej kopalni soli udało się pobić rekord Guinessa. Dotyczył on koncertu, który został zagrany najgłębiej pod powierzchnią ziemi. W tym przypadku było to oczywiście 600 m. 

 

Zobacz też: Jaskinia Raj. Dlaczego warto ją odwiedzić? [JAK DOJECHAĆ, CZAS ZWIEDZANIA, CENNIK]

Kopalnia soli Kłodawa - cennik

Ile zapłacimy, gdy zechcemy by na trasie naszej wycieczki pojawiła się kopalnia soli Kłodawa? Cennik skonstruowany jest w ten sposób, że bilet normalny będzie nas kosztował 50 zł. Przewidziano też zniżki dla uczniów, studentów, seniorów i grup. Bilety dostępne są tylko dla osób powyżej 7. roku życia. 

Kopalnia soli Kłodawa - bon turystyczny

Bon turystyczny może pomóc nam ograniczyć koszt wycieczki do kopalni soli Kłodawa wtedy, gdy udaliśmy się tutaj z dziećmi. Nie zapłacimy nim za bilety, bo taka możliwość została wykluczona. Możemy jednak wydać go na nocleg. 

 

Kopalnia soli Kłodawa - czas zwiedzania. Ile trwa wizyta w tym miejscu?

Ile zajmie nam w trakcie dnia kopalnia soli Kłodawa? Czas zwiedzania przewidywany przy typowym programie trwa ok. 2,5 godzin. Trzeba się więc nastawić na poświęcenie temu etapowi wycieczki nieco dłuższego okresu. Warto też dodać, że wejścia odbywają się tylko w oznaczonych godzinach.  

Kopalnia soli Kłodawa - jaka głębokość została tu osiągnięta?

Na jakiej głębokości pozyskiwana jest sól w tak ciekawym miejscu, jak kopalnia soli Kłodawa? Jaka głębokość została dotychczas osiągnięta? Udało się zejść na poziom 750 m. Trasa podziemna znajduje się jednak o 150 m wyżej. 

Kopalnia soli Kłodawa: jak się ubrać na zwiedzanie?

Co jeszcze warto wiedzieć o obiekcie takim, jak kopalnia soli Kłodawa? Jak się ubrać na jej zwiedzanie? Przede wszystkim panuje tu temperatura ok. 20 stopni C, co nie sprawia większych problemów. Jednocześnie wzywa się zwiedzających do wybrania sportowego obuwia na płaskim obcasie. 

Zobacz też: Kopalnia Guido w Zabrzu - podziemna atrakcja na Górnym Śląsku. Dlaczego warto tu być?

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów
Więcej o: