Kopalnia Nowa Ruda. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Kopalnia Nowa Ruda to miejsce, gdzie węgiel wydobywało się przez ponad dwa stulecia. Nic więc dziwnego, że tutejsze Muzeum Górnictwa przyciąga wielu turystów. Dlaczego warto je odwiedzić?

Kopalnia Nowa Ruda - ważne informacje

Co wiemy o historycznym obiekcie, jakim jest kopalnia Nowa Ruda? Ważne informacje nakazują nam przenieść się w odległą przeszłość. Pierwsze wzmianki o górnictwie na tych terenach sięgają 1434 r. Węgiel kamienny w kopalni Nowa Ruda rozpoczęto zaś wydobywać już w 1782 r. Likwidacja kopalni rozpoczęła się w 1992 i trwała do 2000 r. Wówczas zaprzestano tutaj wydobycia cennego surowca energetycznego. 

Kopalnia Nowa Ruda: atrakcje dla turystów

W jaki sposób zaprezentowana turystom zostaje kopalnia Nowa Ruda? Atrakcje można tutaj podzielić na dwa rodzaje: związane ze zwiedzaniem typowej wystawy muzealnej i przebiegające pod ziemią. Zaletą takiego układu jest możliwość skonfrontowania teorii dotyczącej historii górnictwa na tych terenach z codzienną praktyką pracy dawnych górników, która rozgrywała się przecież wiele metrów pod ziemią.

Sama ekspozycja została podzielona na cztery sale wystawowe. W pierwszej z nich uwaga zwiedzających skupia się na samym węglu. Turyści poznają proces jego powstawania i różne rodzaje. Mogą też zobaczyć różne przykłady np. paproci czy skrzypów sprzed 300 milionów lat. Druga z sal dedykowana jest historii górnictwa - obyczajom górników i dawnemu ekwipunkowi, który towarzyszył im w pracy. W trzeciej sali poznajemy specyfikę kopalni Nowa Ruda i powody tego, dlaczego była tak niebezpieczna. Ostatnia z sal prezentuje wygląd górniczej dyspozytorni.

Z niej turyści wyruszają w podziemia. Utrzymane zostało ono w takim stanie, aby sprawiało wrażenie wciąż użytkowanego w celu wydobycia węgla. Można tu wszystkiego dotknąć, w niektórych przypadkach zaś nawet spróbować pracy z narzędziami górniczymi w ręku. Zwiedzanie kończy się powrotem na górę górniczą kolejką. 

 

Kopalnia Nowa Ruda - jaka głębokość maksymalna?

Jak bardzo sięgała w głąb ziemi kopalnia Nowa Ruda? Jaka głębokość maksymalna została tutaj osiągnięta? Udało się dojść maksymalnie do poziomu 700 m. Trzeba jednocześnie dodać, że działo się to często bardzo wysokim kosztem. Kopalnia uchodziła za bardzo niebezpieczną z powodu licznych wyrzutów metanu. W trakcie katastrofy w 1841 r. zginęło tu 187 osób. 

Kopalnia Nowa Ruda - cennik. Ile płaci się za wejście? 

Ile zapłacimy, gdy na naszej drodze pojawi się kopalnia Nowa Ruda? Cennik uwzględnia bilety normalne, ulgowe i grupowe. Występują one w konkurencyjnych cenach. Zapłacimy za nie odpowiednio:

  • bilet normalny - 30 zł
  • bilet ulgowy - 22 zł
  • bilet grupowy - 20 zł

Kopalnia Nowa Ruda oferuje też bogaty repertuar programów dodatkowych i warsztatów dla grup. Kopalnia czynna jest pomiędzy godz. 9 a 17. Należy przy tym pamiętać, że wejścia odbywają się co 60 min. 

Zobacz też: Kopalnia Guido w Zabrzu - podziemna atrakcja na Górnym Śląsku. Dlaczego warto tu być?

Kopalnia Nowa Ruda - bon turystyczny

Bon turystyczny może pomóc nam zmniejszyć koszt wizyty w kopalni Nowa Ruda z dziećmi. Nie możemy pokryć dzięki niemu kosztów wejściówek, ale uda nam się skorzystać z możliwości opłacenia noclegów. 

 

Kopalnia Nowa Ruda - czas zwiedzania. Jak długo trwa? 

Jak długo będzie przez nas poznawana kopalnia Nowa Ruda? Czas zwiedzania trwa najczęściej ok. 90 min. Oczywiście wybór dodatkowych programów wydłuży ten okres. 

Kopalnia Nowa Ruda: jak się ubrać, by zwiedzanie przebiegało komfortowo? 

Co jeszcze warto wiedzieć o miejscu takim, jak Kopalnia Nowa Ruda? Jak się ubrać, żeby nie zmarznąć? O ile przebywanie w części muzealnej nie sprawia żadnych kłopotów, o tyle temperatura pod ziemią potrafi skutecznie uprzykrzyć zwiedzanie. Wynosi ona 8 stopni C. Z tego powodu konieczne jest zabranie ze sobą kurtki lub cieplejszej bluzy. 

Zobacz też: Kopalnia złota w Złotym Stoku. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? [PRZEWODNIK]

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży
Więcej o: