Kopalnia Guido w Zabrzu - podziemna atrakcja na Górnym Śląsku. Dlaczego warto tu być?

Kopalnia Guido w Zabrzu to wyjątkowy obiekt na starej mapie - możemy poznać sposób działania kopalni, którą zamknięto kilkadziesiąt lat temu. Pod ziemię zjedziemy tu w taki sposób, jak robili to dawniej górnicy.

Kopalnia Guido w Zabrzu - ważne informacje. Co wiemy o tym miejscu?

Jak powstała kopalnia Guido w Zabrzu? Ważne informacje o jej początkach nakazują nam cofnąć się aż do roku 1855. Wówczas pruski książę Guido Henckel von Donnersmarck otrzymał zgodę na wydobycie w tym miejscu węgla kamiennego. Oczywiście przedsiębiorstwo otrzymało imię po swoim założycielu. Przedsięwzięcie napotykało jednak liczne trudności - przede wszystkim jeśli chodzi o warunki naturalne. W 1885 r. wydobyto tutaj rekordowe 313 tys. ton węgla, jednak i tak rentowność kopalni była niska. Skłoniło to hrabiego do sprzedania jej państwu. Doszło wtedy do pogłębienia szybów do 320 m, jednak wyniki dalej były niższe od oczekiwań. Z czasem dzięki Guido odwadniano okoliczne kopalnie. Od 1982 r. rozwijała się tutaj koncepcja podziemnego skansenu - jej los przesądzony został w 2007 r., gdy kopalnia stała się samodzielną instytucją kultury miasta Zabrze i województwa śląskiego

Kopalnia Guido w Zabrzu - atrakcje dla zwiedzających

Co oferuje zwiedzającym kopalnia Guido w Zabrzu? Atrakcje są dość zróżnicowane i oczywiście związane z górniczą przeszłością tego obiektu. Samo zwiedzanie odbywa się na poziomach 170, 320 i 366. Można tu między innymi podziwiać dawne wyrobiska, zjechać windą górniczą lub zobaczyć kaplicę św. Barbary. Pozostałe możliwości oglądania podziemi, które oferuje się turystom, to przede wszystkim:

  • ''Mroki Kopalni - trasa prowadząca do wyrobiska znajdującego się na najniższym poziomie
  • ''Górnicza szychta'' - zwiedzanie w stroju górniczym
  • Strefa K8 - zrewitalizowane miejsca, które poświęcono kulturze i rozrywce 
 

Kopalnia Guido w Zabrzu - jaka głębokość?

Jak głęboko zabrnęli górnicy, którzy wydobywali węgiel w Kopalni Guido w Zabrzu? Jaka głębokość maksymalna została osiągnięta? Jeszcze przed wojną udało się zejść do poziomu 320 m. W II poł. XX w. zakończono zaś wydobycie na głębokości 355 m. 

 

Kopalnia Guido w Zabrzu - cennik

Jak droga jako miejsce do zwiedzania jest kopalnia Guido w Zabrzu? Cennik obejmuje zarówno bilety online, jak i zarezerwowane wcześniej (konieczność). Za podstawowe zwiedzanie kopalni na dwóch poziomach zapłacimy 60 zł.  Bilet ulgowy kosztuje 45 zł - tyle samo zapłacimy za rodzinny. Osoby chcące skorzystać ze zwiedzania w jednym z siedmiu języków obcych zapłacą 90 zł. Dodatkowe opcje oglądania podziemi są również płatne. 

Zobacz też: Miejsca historyczne w Polsce. Oto prawdziwe symbole historii naszego kraju

Kopalnia Guido w Zabrzu - bon turystyczny

Bon turystyczny może pomóc ograniczyć wydatki na zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu. Nie można zapłacić nim za bilety, ale pokryjemy z niego np. wydatki noclegu połączonego ze zwiedzaniem, które oferowane są przez tę instytucję.  

Kopalnia Guido w Zabrzu - czas zwiedzania. Ile trzeba poświęcić?

Jak długo zajmie nam wizyta w tak ciekawym miejscu, jak Kopalnia Guido w Zabrzu? Czas zwiedzania to ok. 2,5 godz. Podziemia ogląda się wraz z przewodnikami w grupach liczących do 15 osób.

Kopalnia Guido w Zabrzu - jak się ubrać na wycieczkę?

W jaki sposób się przygotować, gdy na naszej trasie znajdzie się kopalnia Guido w Zabrzu? Jak się ubrać? Przede wszystkim warto założyć wygodne buty trekkingowe. Temperatura wynosi tu od 1 do 18 stopni C, warto więc zabrać ze sobą cieplejszą bluzę. 

Zobacz też: Kopalnia soli Bochnia. Czemu warto ją odwiedzić? [PRZEWODNIK]

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym
Więcej o: