Bory Tucholskie: trasy rowerowe. Co warto o nich wiedzieć?

Bory Tucholskie - trasy rowerowe. Czy warto wybrać się tutaj rowerem? Zdecydowanie tak! Na turystów czeka wiele kilometrów leśnych tras. Nie tylko możemy się tu zmęczyć, ale i odpocząć na łonie natury.

Bory Tucholskie - turystyka rowerem

Turystyka rowerem? Bory Tucholskie są idealnym miejscem dla takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Nie ma co ukrywać tego, że rekreacyjna jazda jednośladem w naszym kraju zyskuje na popularności. Dlaczego więc nie spędzić w ten sposób urlopu? Osoby, które mieszkają bliżej, mogą również weekendowo podziwiać Bory Tucholskie. Trasy rowerowe tutaj się znajdujące będą też pięknie się prezentowały we wrześniu lub przy ciepłej październikowej pogodzie. Przejazd wśród wielobarwnych jesiennych liści z pewnością przyciągnie wielu turystów.  

Bory Tucholskie - szlaki rowerowe. Mapa przejazdu

Co oferują rowerzystom Bory Tucholskie? Szlaki rowerowe! Mapa przejazdu nie tylko umiejscowiona jest w jednym z największych w naszym kraju kompleksów leśnych, ale też przygotowane zostały tutaj drogi dość dobrej jakości, które sprzyjają turystyce na dwóch kółkach. Jeśli chodzi o Bory Tucholskie, trasy rowerowe są liczne i zróżnicowane. Choćby Kaszubska Marszruta podzielona jest na cztery szlaki liczące sobie po kilkadziesiąt kilometrów każdy. Przebiegają one wokół miejscowości takich, jak Brusy, Czersk, Chojnice i Charzyków.

Inne ciekawe przykłady podróży z rowerem przez Bory Tucholskie? Szlaki rowerowe, które warto wziąć pod uwagę to choćby:

  • Szlak Tuchola - Tleń o długości 33 km - można go pokonać dość bezpiecznymi drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu. Jedną z atrakcji jest plaża w Cekcynie
  • Szlak Brdy z Bydgoszczy do Tucholi - jest to dość łatwy, ale dłuższy szlak, bo ma aż 160 km
  • Borowej Ciotki - 50 km nieco trudniejszego szlaku, który wiedzie przede wszystkim drogami asfaltowymi, ale z krótszymi etapami np. po nawierzchni piaszczystej
  • Szlak Gołąbkowy - niezwykle malowniczy, wiodący obok unikatowych okazów przyrody, ale nieco trudniejszy. Liczy sobie 50 km
  • Tropami II RP - szlak średnio trudny, który ma 54 km. Szczególnie polecany osobom z zacięciem historycznym
  • Szlak Trzy Akwedukty - prowadzi w pobliżu Małego i Wielkiego Kanału Brdy; jest stosunkowo trudny - trudność odcinka liczącego 30 km ocenia się na 4. Problemem może być konieczność brnięcia po drogach z dość głębokim piaskiem 

Bory Tucholskie: długość trasy rowerowej i logistyka 

Co jeszcze warto wiedzieć, gdy ruszamy w Bory Tucholskie? Długość trasy rowerowej i logistyka powinny nas zainteresować. Jeśli chodzi o pierwszy element, to mamy do wyboru trasy od kilkunastu do 160 km. Choćby cztery szlaki Kaszubskiej Marszruty to trasy liczące 200 km. Wtedy, gdy chcemy zrobić sobie dłuższą leśną wycieczkę rowerem, niezbędne jest dbanie o logistyczną stronę wyprawy. Będzie to łatwiejsze z uwagi na ofertę miejscowych gospodarstw agroturystycznych.   

Bory Tucholskie, rzeka BrdaBory Tucholskie, rzeka Brda Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Bory Tucholskie - czas przejazdu rowerem. Ile może nam to zająć?

Ile zajmuje wycieczka rowerem w Bory Tucholskie? Czas przejazdu to kwestia dość indywidualna. Zależy nie tylko od długości trasy, ale także stopnia jej trudności. Niebagatelne znaczenie odgrywa oczywiście forma osób, które podjęły się takiej przejażdżki.  

Bory Tucholskie rowerem z dzieckiem

Jaki szlak wybrać, gdy razem z najmłodszymi chcemy wybrać się rowerem w Bory Tucholskie? Rowerem z dzieckiem bez problemu przejedziemy trasę ze Świecia do Czerska. Odcinek liczący sobie 70 km jest oceniany na 1 w pięciostopniowej skali trudności. W perspektywie rodzin z dziećmi oznacza to, że bez problemu poradzimy sobie na tej trasie z przyczepką rowerową.  

Zobacz też: Szlak Orlich Gniazd: trasa, największe atrakcje [MAPA]

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów
Więcej o: